Merhaba sevgili okurlar,

Bazı notebooklarda olduğu gibi HP dizüstü bilgisayarlarda bazı hatalar kod ile belirtilir. Batarya bitmişse uyarısını yapar size de belirtir ve ondan sonra Enter tuşu ile siz windows açılmasına geçersiniz. Ancak bazı hatalarında kod mesajını verip belli bir süre sonra bilgisayarınız otomatik kapanıyor. Başlangıç sırasında Sistem Fanı (90b) hata mesajı ile karşılaşanlar için bu sorunun çözümünden bahsedeceğim.

Bilgisayar başlatılırken ekranda aşağıdaki hata görünür:

Sistem bir soğutma fanının düzgün çalışmadığını algıladı.

Bilgisayarı kullanmaya devam etmeniz önerilmez ve rastgele kapanma, veri kaybı veya sistem arızası gibi öngörülemeyen davranışa yol açabilir. Sistem 15 saniye içinde kapanacaktır. Kapanmasını önlemek ve bilgisayarı kullanmaya devam etmek için şimdi Enter tuşuna basın.

Sistem Fanı (90b)

Bu hataya ek olarak, sistem fanı daha hızlı ve daha yüksek sesle dönmeye başlayabilir. Bu hata, sıcaklık düşürme sisteminde bir sorun bulunduğunun göstergesidir. Olası iki durumdan biri söz konusudur;

* Sistem fanı hiç dönmüyor veya düzgün dönmüyordur.
* Kasanın iç sıcaklığı çok yüksektir ve fan bu ısıyı düşürecek kadar hızlı dönemiyordur.

Bu hata mesajı bilgisayarda maliyetli bir hasar oluşmasını önlemek için görüntülenir.

Bu hatayı gidermek için aşağıdaki adımları kullanın;

* Sistem fanının döndüğünü ve bilgisayarınızdan sıcak hava üflediğini fark ederseniz havalandırma açıklıklarından hava üfleyerek harici deliklerdeki birikmiş tozu temizleyin. Bu işlemi bilgisayar kapalı durumdayken yapın. Havalandırma açıklığında ve iç soğutma bileşenlerinde toz birikerek ısı çıkışını engelleyebilir. Toz temizlendikten sonra, bilgisayarı tekrar açıp hatanın giderilmiş olup olmadığına bakın. Giderilmemişse sonraki adımla devam edin.

* Donanım sıfırlaması yapın. Donanım sıfırlaması yaparak, bellekteki kayıtlı ısı değerlerini sıfırlayabilir ve servise yollamadan önce kısa bir süreliğine de olsa önemli dosyalarınıza erişip bunları kaydetmek için bilgisayarı tekrar kullanabilirsiniz.

* Bazı durumlarda, BIOS’un güncellenmesi bu hatanın oluşmasını önleyebilir.

* İç bileşenleri temizlemek ve gerekirse sistem fanını değiştirmek üzere bilgisayarı servise gönderin. Servis sırasında aşağıdaki sorunların giderildiğinden emin olun:

– Tüm iç soğutma bileşenlerindeki toz iyice temizlenmelidir.
– Sistem ve CPU fan kablolarının anakarta sıkı bir şekilde takılı olduğundan emin olun.
– Sistem fanı bıçaklarının düzgün şekilde döndüğünden ve fanın yüksek ses çıkarmadığından emin olunmalıdır. Sistem fanı düzgün çalışmıyorsa değiştirin.

Eski ısı bileşenini entegre devrelerden sökün ve yerine yeni ısı bileşeni takın.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Otomobil Teknik – Süperşarj Nedir? Notebook'ta Aşırı Isınmayı Önlemek için Ne Yapmak Gerekir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.