Responsive Reklam Alanı

Çoğumuz birer internet kullanıcısıyız ve sadece bu konuda ADSL sözcüğünü biliyoruz ya da modem ama şu ana kadar ADSL’in çalışma mantığını sadece evimize bir hat üzerinden internet bağlantısının gelmesi olarak algıladık.

Günümüzde bir çok DSL (Digital Subscriber Line) mevcuttur, fakat bunlardan en çok kullanmamıza aday olan ADSL’dir, Açılımı Asimetrik DSL’dir. Asimetrik denilmesinin sebebi ise veri alıp verme hızlarının değişik olmasıdır.

 

ADSL avantajlarından biri de özel hatlara gerek olmamasıdır. POTS (Plain Old Telephone System) denilen mevcut bakır telefon telleri üzerinden bağlantı kurulur. ADSL aslında hatlara verilen isim değil modemlere verilen isim değil modemlere verilen isimdir.

ADSL servisinde telefon hatlarının her iki ucunda, evinizde ve telefon şirketinde ADSL modemlerine ihtiyaç vardır. ADSL modemleri sıradan modemlerden değişiktir. Eski tip modemler bilgisayarınızdan dijital sinyalleri alır ve analog sinyalleri telefon hattından gönderir. Alıcı modem bu analog sinyalleri yeniden dijital bilgiye çevirir. ADSL modemleri ise bunu yapmak yerine verileri dijital formda alır ve gönderir, analog sinyallere çevirme işi hiçbir zaman yapılmaz.

Telefon hatlarında yapılan konuşma ve analog transferler potansiyel bant genişliğinin çok ufak bir kısmını kullanırlar. ADSL sayesinde insanlar telefonla konuşurken internete de aynı anda, hem de yüksek hızlarda bağlanabilir. Bunun içinde tek bir hat yeterlidir.

ADSL telefon hattını üç kanala ayırır: bir tanesi veri almak, bir tanesi veri göndermek, bir tanesi de telefon görüşmeleri yapmak için. Bu internete bağlıyken aynı zamanda telefonla görüşebilmeyi sağlar. Telefon hattı fiziksel olarak her zaman üçe ayrılmaz. Bunun yerine modülasyon teknikleri kullanılarak üç ayrı tiplere sinyal ayırt edebilir: Ses,gönderme ve alma. Gönderme ve alma kanalları çeşitli hızlarda ayrılabilir. Örnek verecek olursak eğer bir ADSL formu 1.5 Mbps ile veri alabilirken, 640 Kbps ile gönderebilir.

Bu sistemin iyi çalışması için, size ait ADSL modemin telefon şirketindekine uzaklığı belirli bir mesafeyi aşmamalıdır. Kesin uzaklık nizami ADSL servisine ve teklif edilen hıza hatta bakır telefon kablolarının ebadlarına bağlıdır. Yine örnek verecek olursak 8.448 Mbit/s’lik bir servis için ADSL modemimizin şirketin ADSL modeminden en fazla 9000 feet uzakta olması gerekir. 2.048 Mbit/s için ise 16.000 feetten fazla olmaması gerekir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Online olarak logo ve banner yapabilmemiz mümkün! Wolfteam Oyunu Senaryosu Nasıldır? Nasıl Oynanır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.