Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar bu makalemde chkdsk’in ne olduğunu anlatacağım. İlk başta ckhdsk’i çoğumuz bilgisayar açılırken chkdsk dosya sistemini tarama yapıyor iptal etmek için bir tuşa basın uyarısıyla hatırlayabilir. Evet chkdsk dosya taraması yapar diskteki hataları tespit eder bilgilerini gösterir tabi bunların belli bir komutları vardır. Bu arada şunuda söylemek isterimki chkdsk iyi bir console aracıdır kullanmayı bilirseniz çok işinize yarayacağından eminim 🙂
Hata denetleme olarak da bilinen chkdsk, hdd üzerinde yapılan bir tür onarma işlemidir. Bilgisayarınıza  bağlı diskler üzerinde chkdsk(hata denetleme) yapabilirsiniz. Hangi durumlarda hata denetleme (chkdsk) yapılmalıdır:

-Görev çubuğunun sağ tarafında,  saatin  yanında, chkdsk’i başlatın dediği  zaman ,
-HDD üzerindeki işlemlerde takılmalar, yavaşlamalar olduğu  zaman ,
-Herhangi bir  dosyayı , resmi, klasörü.vs silemediğimiz  zaman
– Bilgisayarımız  elektrik kesintilerine maruz kaldığı  zaman ..vb.
-Bazen  otomatik  açılışlarda bilgisayarımız chkdsk’i başlatmamızı isteyebilir. Bu tür durumlarda hata denetleme işlemini yapmalıyız ve işlemin tamamlanmasını sonuna kadar beklemeliyiz. CHKDSK ile dosya sistemi hataları  otomatik  olarak düzeltilir. Bozuk bölümler taranıp düzeltilir, okunabilir bilgiler yenilenir.
Hata denetlemeyi hangi disk üzerinde yapacaksak o diske sağ tıklıyoruz./özellikler/araçlar/hata denetleme ve çalıştırıyoruz.
Başlat/çalıştır/cmd yazın ve açılacak dos penceresine chkdsk/r x: yazın (buradaki x‘e siz harici işlem yapmak istediğiniz sürünün harfini yazınız) Entere basarak chkdsk hizmetini çalıştırın.
İşte Komutlar:
/f
Diskteki hataları düzeltir. Diskin kilitlenmesi gerekir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemezse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntülenir.

/v
Disk denetlendikçe, her dizindeki her dosyanın adını görüntüler.

/r
Bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Diskin kilitlenmesi gerekir.

/x
Gerekiyorsa, birimi önce çözmeye zorlar. Sürücüye açık işleyicilerin tümü geçersizdir. /x ayrıca, /f işlevlerini de içerir.

/i
Yalnızca NTFS ile kullanın. Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, dizin girişlerini daha düşük düzeyde denetler.

/c
Yalnızca NTFS ile kullanın. Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, klasör yapısı içinde döngü denetimlerini atlar.

/l[:Boyut] Yalnızca NTFS ile kullanın. Günlük dosyası boyutunu, yazdığınız boyuta değiştirir. Boyut parametresini atlarsanız, /l geçerli boyutu görüntüler.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Firefox Durmak Bilmiyor! Peki 2012 Planları Neler? VPS Nedir ? Ne İşe Yarar? Artı ve Eksi Yönleri Nelerdir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.