Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar okulumun olmadığı  çarşamba gününün bir kısmını sizlere ayırarak bugün ne makale yazsam faydalı olur diye düşünürken aklıma Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmesi geldi. Zaten web sitesi oluşturmadaki ya da içerikler hakkındaki tüm herşeyi önceden anlatmıştım.

Uygun hosting seçimi ve hostig seçerken nelere dikkat etmeliyiz biraz bunlardan bahsedelim. Günümüzde bir çok internet hayatına yeni başlamış web elemanı ihtiyaçlarının kat kat üstünde web hosting satın alıp fuzuli para harcamakta halbuki bir web sitesinin ihtiyacı olan web hosting paketi bellidir. İhtiyacınız olan 100 MB’lık hosting yerine gidipde 1 Gb’lık hosting almak pekde akıllıca olmayacaktır. Örneklendirecek olursak  ben bir blog editörüyüm bloğun benim olduğunu varsayarsak eğer bloğumda en fazla yer kaplayabilecek veriler eklediğim resimler 250-500 MB’lık bir hosting paketi benim işimi kolaylıkla karşılıyabilir. İlk aşamada gidipde 1 Gb’lık hosting almam pek akıllıca olmaz.

Başka bir örnekde basit firma sitelerini inceleyelim.Yaptığınız 5 veya 6 sayfadan oluşan herhangi bir firma sitesi için maximum alacağınız web hosting paketi 100MB’lık olmalıdır. Fazlası hem sizin hemde firma sahibinin maddi açıdan zararına olur. Bunun yanı sıra satın alacağınız web hosting paketinin türünü ve özelliklerinide iyi araştırmalısınız.

Günümüzde hostingler “Linux” ve “Windows” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.İhtiyacınız olan windows hosting ise gidipde linux hosting almak sizin işinizi görmeyecektir.Peki ama hangi hostingi alacağımı nasıl belirleyeceğim?  Eğer kodlayacağınız veya kullanacağınız script yapısı ASP ise hosting seçiminiz windows’dan yana olmalıdır.Çünkü linux hostingler ASP desteklemez.Eğer kodlayacağınız veya kullanacağınız script yapısı PHP ise hosting seçiminiz linux hosting paketinden yana olmalıdır.

Hosting paketimizide seçtik peki ya hızı ve özellikleri? Bu kısımda çok önemli alacağınız hosting hızlı ve güvenilir olmalı bu konuda aşağıda sizlere bir kaç firma önereceğim onlardan faydalanabilirsiniz.Özellikler konusuna gelince bir hostingin ne gibi özellikleri olabilir? Web alanı, aylık trafik, subdomain, e-posta, mysql gibi bir çok özelliği vardır bu saydıklarım en önemlileri denilebilir.Kısaca bu deyimleri biraz açıklayalım.

Web Alanı: Bu kısım sizin web alan boyutunuzu bildiriyor yani yukarda bahsettigim 100 MB veya 250 MB alanlar gibi alan boyutunuz.Bu paketi satın aldığınızda burda belirtilen kadar web alanına sahip oluyorsunuz.

Aylık Trafik: Bu alan sizin sitenizin aylık kaç MB gösterim yapabileceğinizi anltıyor.Örneğin web siteniz toplamda 10 MB dosya içeriyor yani her kullanıcı girdiğinde 10 MB’lık dosya yükleniyor.Eğer sizin aylık trafiğiniz aylık 100 MB ise sitenize bir ayda toplamda 10 kişi girebilir sonrasında trafiğiniz bittiği için hata alırsınız taaki bir dahaki aya geçene kadar.Bunun için hitli sitelerde aylık trafik çok önemlidir.

Subdomain: Subdomain sitenizin alt domaini demektir. Örneğin normal bir klasor oluşturduğunuzda muhammetacik.com/video şeklinde olurken bir subdomain oluşturduğunuzdaprojeler.muhammetacik.com şeklinde olacaktır.Bu kısımı tamamen ayrı bir domain gibi düşünürsek işe yarar bir özellik olduğunu fark edebiliriz.

E-Posta: E-posta sitemiz uzantılı alabileceğimi e-posta adreslerini yani web maillerini temsil etmektedir. Örneğin info@muhammetacik.com şeklinde siteniz uzantılı web mail sahibi olabilirsiniz.

MySql: Bu alan hostinginizde oluşturabileceğiniz mysql sayısını temsil etmektedir.Ne işe yarar? Bildiğiniz gibi mysql olmadan veri tabanı oluşturamayız yani bize verilen mysql açma hakkı eğer bir ise biz o hosting üzerinde birden fazla veritabanı işlemi yapamayız.Bir script kurabiliriz veritanlı diğerleri veritabansız scriptler olmak zorunda.Bu özellik can alıcı özelliklerden biridir hosting seçiminde.

Tabiki bunların hepsi değiştirilemiyecek veya geliştirilemiyecek özellikler değildir.Hosting paketinizi yükselterek bu özelliklerin daha fazlasına kolayca ulaşabilirsiniz önemli olan maddiyat gerisi her şekil gelir.Bu saydıklarım sadece maddiyata önem veren arkadaşların dikkat etmesi gereken altın kurallar.Bir bakmışşınız satın aldığını web hosting ile yanı fiyatta satılan bir başka web hosting sizin hostinginizin özelliklerinin kat kat üstünde bu olay internette bir çok kişinin başına gelmiştir farklı farklı sitelerde yanı özellikdeki hostingler çok farklı fiyatlarla satılabilmekte.

SistemHost: Fiyatı olsun hızı olsun çok memnun kalınan bir hosting firması tek kötü yanı özelliklerinin biraz sınırlı olması ama referanslarına bakılacak olursa özelliklerinin biraz düşük olması normal çünkü binlerce müşterisi mevcut. Firma siteleri için tavsiye edebilirim hızından memnun kalırsınız.

Aysima: Şu anda çoğu sitelerin kullanmakta olduğu web hosting servisi. Hızı süpere yakın özellikleri ise tamamen sınırsız. Blog yazarları için ideal bir hosting servisi. Uzun soluklu paylaşımlar için tavsiye edebileceğim bir hosting servisi.

İsimtescil: Bu şirketi zaten bir çoğumuz biliyoruz türkiyenin sayılı domain tescil firmalarından biri son yıllarda hosting işinede girmiş ve güzel bir hizmet sunmakta bazı web tasarım projelerinde hala kullanmakta olduğum hızı ve özellikleri güzel bir web hosting servisi.

Godaddy: Büyük şirket siteleri için güzel özellikler sunan biraz tuzlu ama çok sağlam bir web hosting şirketi. Özellikle saldırı alan web siteleri için ideal gibi gözüküyor.

Arkadaşlar bildiklerimi size aktardım tabi daha yararlı olabilmesi için bazı konularıda araştırarak size özet çıkarılmış bir vaziyette sundum. Umarım faydalı olur…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Pardus Nedir? Pardus'u Seçmelimiyiz? STOP : c0000135 user32.dll Hatası Nedir? Hatadan Dolayı Bilgisayar Sürekli Restart Atıyor!
2 Yorum
  1. Yazar
    Eyüp

    Teşekkürler güzel yazın için. Aylık CPU sınırı gibi konular da var, belki ileride onlara da değinirsin, çünkü google’a hosting seçimi aramasıyla girdiğimde 3. sırada bu yazın çıktı. 🙂

  2. Yazar
    Mert

    Bir konuda bilgi almak istiyorum. 70 gb trafikk sınırı olan bi siteye günlük kaç kişi ziyaret edebilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.