Responsive Reklam Alanı

Vazgeçilmez işletim sistemlerimizden biri olan ve kullanımdanda bir türlü vazgeçemediğimiz Windows Xp bazen çeşit çeşit hatalar verebiliyor. Bunlardan bir taneside Ntoskrnl.exe hatasıdır. Şimdi diyeceksinizki durup dururken bu hata neden bu adamın aklına geldi? Geçenlerde arkadaşımın bilgisayarının sisteminde arıza olan bir bilgisayara oturdum merak ederek hatasını kontrol edeyim dedim ve bu hataya rastladım tabi önce kendi yöntemlerimle çözmek istedim ama birkaç araştırmanın sonucu çözdüm. Sizede anlatayım:

İnternet’te epey bir araştırma yaptım fakat konu ile ilgili çok az bilgi bulabildim bu yüzden  çözümü  sizinle  paylaşmak istedim.  Çözüm  aslında oldukça basit, size gereken sadece bootable (cd’den açılabilen) bir xp cd’si. Windows XP cd’sini takıyor ve boot olarak açıyorsunuz. İlk mavi  kurulum  ekranı geldiğinde siz “r” tuşuna basarak kurtarma konsoluna gidiyorsunuz.

Eğer tek işletim sistemi kullanıyorsanız “1″  seçeneğini seçip (“1″ yazıp enter tuşuna basın) ilerliyorsunuz. Fakat birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız size hangi işletim sisteminde işlem yapacağınızı soracaktır. İşlem yapacağınız işletim sistemini seçtikten sonra sizden yönetici şifrenizi isteyecektir. İşletim sistemi  kurulumunda  herhangi bir Administrator şifresi girmediyseniz hiç birşey yazmadan sadece “enter” tuşuna basıp geçebilirsiniz. Burada bir not düşeyim bilgisyarınızın xp açılışına koyduğunuz kullanıcı şifresi ile admin şifresi birbirinden farklıdır.  O yüzden karıştırmayınız.

Eğer şuana kadar herşey yolunda gittiyse kurtarma konsolundayız. Konsol yardımı ile Windows kurulum  cd’sinde bulunan i386 klasörüne girmemiz gerekiyor. Bunun için alttaki komutları uygulayınız. Cd’nin bulunduğu sürücü genelde “e:” olarak geçer ancak bazı bilgisayarlarda bu “d:” yada “f:” olarak hard-diskinizi ayırdığınız bölüm sayısına göre değişir.
E: komutu ile cd’nin içine giriyoruz. Daha sonra CD i386 yazarak i386 klasörüne giriyoruz.Komut satırının alması gereken son hali “E:/i386/” olması gerekiyor. Buraya kadar bir sorunumuz yoksa alttaki komutu girerek bozuk olan dosyamızı cd’de bulunan  sağlam  dosya ile değiştireceğiz.

EXPAND ntoskrnl.ex_ C:\Windows/system32 Komutunu uyguladıktan (komutta bulunan “/” ve “\” işaretlerinin yönleri önemlidir” sonra size varolan dosyayı değiştireyim mi? sorusu gelecektir bu soruya evet “e” diyerek onayladıktan sonra “1 adet dosya genişletildi” yazısı gelecektir. Sonra Cd’yi çıkartıp “EXIT” yazarak bilgisayarınızı yeniden başlatıp açabilirsibiz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Üye Olunur? Kredi Kartımızı PayPal'a Nasıl Ekleriz? Css Kullanarak İmajlarınıza Yükleniyor Resmini Ekleyin!
1 Yorum
  1. Yazar
    Onur

    Cok ama cok tesekkur ederim

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.