Responsive Reklam Alanı

Öncelikle Upload ve Download tanımını kısaca özetleyecek olursak; internette bir siteden program, belge veya sayfa gibi şeyleri kendi bilgisayarınıza kopyalamanıza DOWNLOAD denir. Aynı şekilde bilgisayarınızdan başka bir bilgisayara program, belge veya sayfa gibi şeyleri göndermenize de UPLOAD denir. Mesela, hazırladığınız sayfayı sitenize yükleyeceksiniz. Bu, upload işlemidir.

 

Çoğumuz internet hattımızı kullanırken download hızının yüksekliğine bakıyoruz. Ancak upload hızının taşıdığı önem en az download hızı kadar önemlidir. Çünkü upload, yapılan download üzerinde doğrudan etkili oluyor.

Bunu teknik olarak açıklamak gerekirse, örneğin modeminiz karşı taraftan 32 bit’lik sayısal bir veri alırken bu veriyi doğrulamak için “parity bit” denen ve bir bit’ten oluşan bilgiyi karşı tarafa yollar. Eğer bilgi doğru ise veri tekrar alınır. Bu bir bit’lik verinin gönderimi için hattınızın upload genişliği mümkün olduğunca boş kalmalıdır. Tabi bu sadece bir dosya indirirken değil, internet üzerinde yaptığınız her işlem için geçerlidir. Özellikle online oyunlarda upload genişliği çok önem taşıyor. Dosya paylaşım programlarında upload’ı sınırsız tuttuğunuzda download hızının düştüğünü göreceksiniz.

Bu tür yazılımlarda upload – download dengesini kurabilmek bazen yazılım içinden ayarlansada, NetLimiter gibi bir programla bunu çözebiliyorsunuz. Ayrıca interneti kullanan diğer yazılımlarınız içinde upload limitleri getirmek ve yazılımlar arasında NetLimiter ile dengeli bir paylaşım yapmak bağlantı performansınızı doğrudan etkileyecektir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Wolfteam Oyunu Senaryosu Nasıldır? Nasıl Oynanır? Bilgisayarımıza Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız ve Nasıl Temizleriz?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.