Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

İnternet vazgeçilmez bir iletişim haline gelirken bazı engelli sitelere de girilememesi kullanıcıları sinirlendirmekte. Hükümet tarafından yasaklanan kötü içerikli sitelerin değilde bazı sebeplerden dolayı yasaklanan internet sitelerine girmek isteyen kullanıcılar çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemlerin en başında DNS değiştirmek yer alıyor ancak DNS’ler bir süre sonra geçersiz oluyor. Bu makalemde engelli sitelere girmek için kullanılan programlardan bahsedeceğim.

SmartSafeDNS
SmartSafeDNS şu an için Twitter ve YouTube gibi yasaklı sitelere giriş yapmak için kullanabileceğiniz tek DNS servisi. Tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu servis size hem hızlı hem de güvenli bir internet bağlantısı sunuyor. Tarayıcılarınızdan internet sitelerine erişim sürelerini daha da kısaltan servis bilgisayarınızdan dışarı bilgi sızdırmaya çalışan kötü amaçlı yazılımları da otomatik olarak filtrelemekte. Bu sayede bilgisayarınızda ek bir güvenlik kalkanına da sahip olmaktasınız.

SmartSafeDNS oldukça kolay bir şekilde kullanılabilen bir program. Bu program ile DNS’lerinizi değiştirmek için tek yapmanız gereken yazılımı indirmek ve “Düzelt” tuşuna tıklayarak ayarları uygulamak. Bu adımdan sonra özgürce internet üzerinde gezinti yapabilirsiniz. Programın güzel yönü herhangi bir ayar yapmanıza gerek duymaması, kurulum gerektirmemesi ve hem hız hem de güvenlik sunması.

VPN Servisleri
VPN kelime anlamı olarak “Virtual Private Network” yani sanal özel ağ anlamına gelmektedir. Bu servislerin temelinde internet trafiğinizi başka bir bilgisayara ve coğrafi konuma yönlendirmek yer almaktadır. Yani siz internete erişmeye çalıştığınızda gönderdiğiniz bilgiler başka bir ülkede yer alan bilgisayara yönlendirilir ve veri alışverişleri o bilgisayar üzerinden gerçekleşir. Bu sayede bir site ülkemizde engelli olsa bile o sitenin engellenmediği başka bir ülkeden siteye erişiyormuşuz gibi internette gezinebiliriz.

Bu uygulamalardan CyberGhost ve TunnelBear son Twitter yasaklarından sonra Türk kullanıcılarına 1 sene boyunca limitsiz VPN hizmeti sunacaklarını duyurdular. HotSpot Shield, Spotflux ve Zenmate hizmetleri de ücretsiz olarak kullanılabilmekteydi. Bu VPN servisleri arasında Zenmate farklı yapısıyla dikkat çekiyor. Google Chrome üzerinde kullanılabilen bir tarayıcı eklentisi olan Zenmate VPN servisini tarayıcınız üzerinden tek bir tıklamayla açıp kapatabilmesiniz. Bu sayede VPN servisine ihtiyaç duymadığınız durumlarda bağlantınızı varsayılan ayarlarına geri döndürebiliyorsunuz.

Tor Browser
Aslında bir internet tarayıcısı olan Tor Browser size önerdiğimiz çözümler arasında en karışık yapıya sahip olan ve en güvenilir olan seçenektir. VPN servislerinin aksine Tor Browser bütün internet bağlantınızı etkilemez. Sadece kendi yazılımı üzerinden yapılan internet gezintisi için engelsiz erişim sunan Tor Browser temelde internet trafiğinizi belli bir sunucu yerine rastgele seçilen üç sunucudan birine yönlendirmektedir.

Tor Browser sadece yasaklı sitelere erişim yapabilmenizi mümkün kılmıyor; internet trafiğinizi de etkili bir şekilde koruyor. Bu sayede internet üzerinde anonim gezinti yapabiliyorsunuz. Tor internet trafiğinizi Tor ağı üzerinden geçiriyor ve bağlantıların başlangıç noktalarını belirsiz kılıyor. Yani kişisel bilgileriniz açığa çıkmıyor.

Değerli arkadaşlar, yukarıda bahsetmiş olduğum programları isimlerini arattırarak tamindir.com sitesinden indirip gönül rahatlığı ile bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Blogumuzda Bakım Çalışması Vardır Modemden MAC Adresi Filtreleme İşlemi?
1 Yorum
  1. Yazar

    Teşekkürler

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.