Responsive Reklam Alanı

Twitter-Logo_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Twitter bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Kullanıcılarına tweet (İng. cıvıldama) adı verilen 140 karakterlik metinler yazma imkânı veren Twitter, çeşitli araçlarla daha etkin kullanılabilen bir yeni nesil iletişim aracıdır. Kullanıcılar tarafından atılan tweetler herkes tarafından görülebilir. Ancak kullanıcılar attıkları tweetleri sadece kendi arkadaşları olarak da görülmelerini sınırlandırabilir.

 

 

 

Bunun yanında Twitter, Türkiye‘de Facebook kadar kullanılmasa da, özellikle belli bir kitleye ulaşmak isteyen kullanıcılar ve markaların uğrak yeri durumunda. Öyle ki siyasetçiler dahi artık twitter’dan halka sesleniyor…

 

Peki Twitter Türkiye’de ne kadar kullanılıyor, kullanıcı profili nedir ve insanlar twitter’a hangi kanallardan bağlanıyor?

 

Monitera tarafından yapılan araştırma, bu soruların cevabını veriyor ve size sosyal medyayı daha etkili kullanmanız için ipuçları sağlıyor.

 

Webrazzi Dijital12 konferansında, Monitera kurucularından Metin Kahraman tarafından yapılan sunumda,Twitter Türkiye İstatistikleri paylaşıldı. Metin Kahraman Webrazzi için bu istatistikleri infografik olarak hazırladı.

 

Araştırmaya göre, Twitter‘da Türkçe içerik üreten 7.2 milyon kullanıcı var. Bu kullanıcıların 5.3 milyonu aktif ve günde 1.7 milyon tweet, saniyede ise 20 tweet gönderiliyor.

 

Kullanıcılar, Twitter’da en çok 21:00 – 22:00 saatlerinde tweet atıyor. En çok tweet atılan gün ise Cuma olarak görünüyor.

 

Twitter Türkiye Profilinde %53 erkek%47 bayan kullanıcı yer alıyor. Üyeler ortalama 151 takipçi sayısına sahip ve % 58 ile en çok tweet atılan şehir İstanbul

 

Bu arada bir tweet için, ortalama 64 karakter girilirken, kullanıcıların %45‘i Twitter’a mobil cihazlar ile bağlanıyor.

 

İnfografikte en çok kullanılan mobil cihazları ve en çok takip edilen 5 twitter kullanıcısını görebilirsiniz.

 

Twitter-Infografik_emresupcin

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Teamviever Programı Nedir? Microsoft Hotmail’e Veda Ediyor, Yeni Servisin Adı Outlook!
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.