Responsive Reklam Alanı

İyi akşamlar değerli arkadaşlar geçen gün android ile bir makale paylaşmıştım tabi yüzeysel olarak bile android işletim sisteminin yapısına kullanımına inmedim akşam akşam bir android yazısı yazıyım dedim ve sizlere Android İşletim Sisteminin Ne olup olmadığını detaylarla anlatacağım.

10 yıldan beri akıllı telefon işletim sistemi pazarında birinciliği kimseye kaptırmayan Symbian’ı bu pazarda geçen (Canalys),  açık kaynak kodlu, linux tabanlı, mobil cihazlar (akıllı telefon,PDA, tablet bilgisayar, vb.) üzerinde koşması amaçlanarak Google ve Open Handset Alliance işbirliğiyle geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Android mobil cihazlar için geliştirilmiş olsa da ileride farklı tür donanımlarda koşması için çalışmalar yapan firmalar mevcuttur. Google’ın Android geliştiricileri için hazırladığı dokümanlara, Android’in kaynak kodlarına ve farklı tür donanımlara nasıl uyarlanacağı ile ilgili bilgilere www.android.com adresinden ulaşılabilir.

Peki Bu Android Nerden Geldi Dediğinizi Duydum Sanki 🙂 Onuda anlatalım.

Android açık kaynak kodlu olduğundan ve önde gelen teknoloji firmaları tarafından desteklendiğinden (Open Handset Alliance- HTC, Dell, Intel,Motorola, Qualcomm, Texas Instruments, Samsung, LG, T-Mobile,Nvidia, vb.) ilerde pazardan daha çok pay alma ihtimali bir hayli büyüktür. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması, halihazırda bazı şirketleri Android’i kendi donanımları üzerinde çalıştırmaya itiyor ve itecektir. Fakat şimdilik Android’in farklı donanımlarda çalışmasını hesaba katmadan bir tahminde daha bulunalım. Dünya’da yaklaşık 5 milyar cep telefonu bulunuyor, akıllı telefon sayısı da yarım milyar seviyelerinde (Kaynak: RBC Capital Markets). Herkesin takdiridir ki; belli bir zaman sonra cep telefonlarının yerini akıllı telefonlar alacaktır. Bu durum bize hem akıllı telefon pazarının çok daha fazla büyüyeceğini, hem de Android’in pazardan daha çok pay alacağını düşündürüyor. Umarız bizim tahminlerimiz doğru çıkar ve yine umarız bazı girişimciler bizimle aynı fikirde olup bu pazardan pay almak için uğraşırlar.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Android'de Farklılaşma Konusu! Mac OS (İşletim Sistemi) Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.