Responsive Reklam Alanı

Hepinize İyi Akşamlar sevgili arkadaşlar akşam akşam bir makale yazayım dedim ve sizlere Overclock’u anlatmaya karar verdim. Bu arada anlatacağım overlok makinesi ile ilgili değil hani olurya isim benzerliğinden adımızı ihtiyar editöre çıkarmayalım 😀
Bu arada soracak olursanız eğer Overclock yapmayı hiç denemedim aslında denemekte lazım 🙂

Neyse bu kadar gırgır yeter şimdi konumuza dönelim. Overclock anlamca iyi bir şey olsada zararlı yönleride var bu yönlerin hepsini sizlere bu makalemde bahsedeceğim.
Overclock Türkçede tam karşılığını birebir bulamasada en uygun “hız aşımı-hız aşırtma” gibi terimlerle ifade edilmektedir.Biz kısaca overclock’a bir işlemciyi normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekansda çalışmaya zorlamak diyebiliriz.

Bu ne demektir? Diyelimki elimizde P4 3000 mhz bir işlemcimiz var biz bunu 3200 mhz de çalışmaya zorlar ve başarılı olursak overclock yapmış oluruz.
Peki bunu nasıl yaparız? Her işlemcinin bir iç frekansı vardır.Front side bus denilen (kısaca fsb) Türkçe olarak önyüz veri yolu diyebileceğimiz mhz cinsinden bir çalışma frekansı var ve bunun yanında her işlemcinin bir çarpan kat sayısı vardır (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile fsb hızını çarptığımızda işlemcinin asıl mhz ini bulmuş oluyoruz.Örnek olarak P4 3.0 ghz için bu değer fsb 200×15 olduğundan 3000 mhz dir.

Şimdi önümüzde toplam mhz i arttırmak için 2 yol bulunduğunu öğrendik.

Birinci Yol FSB Hızını Arttırmak,
İkinci Yol çarpan kat sayısını arttırmak suretiyle toplam mhz i arttırmaktır.Şimdi biz bu iki değerden fsb yada çarpan hangisini arttırırsak arttıralım elde ettiğimiz mhz değeri yükselecektir.Yani overclock yapmış olacağız.Malesef intel işlemcilerin genellikle çarpanları kilitli olduğu için bu değerle oynama yapılamıyor ve bu yüzden iş sadece fsb hızını artırmaya kalıyor.Amd işlemcilerde durum daha farklı, çoğunlukla çarpanları açık oluyor yada bazı yöntemlerle kilitli olsalar bile açılabiliyorlar.Bu durumda her iki değerlede oynama imkanı doğduğu için daha esnek overclock imkanımız olabiliyor amd işlemcilerde.Aslında şunuda unutmamakta fayda var.Her ne kadar çarpanlarla oynama çeşitliliğimiz olsa bile overclockta en yüksek performansın fsb hızını arttırmakla elde edilebileceğini unutmayın.Nedeni ise yüksek fsb hızlarında buna bağlı olarak,bellek denetleyicisi, depolama aygıtları denetleyicileri ve AGP/PCI saat hızları da artar.Tabi AGP/PCI saat hızları yüksek overclocklarda sorun çıkarabildiği için stabilite için modern anakartlara bu hızı sabitlemeözelliği ilave edilmiştir.

Başka deyişlerle anlatmak gerekirse Overclock bilgisayarın içerisindeki donanımları herhangi bir donanım akriedi yapmadan yazılımsal yada donanımsal çeşitli değişiklerle kendinden daha fazla performans veren haliyle kullanmak demektir. Türkçe açılımı hız aşırtma olarak tanımlanmıştır. Overclock ile beraber donanımlar hizmet vermek için tasarlandıkları performans bariyerlerini aşabilirler. Örneğin bir işlemci 3 ghz seviyesinde çalışmak için tasarlanmışsa Overclock desteği ile beraber örneğin 4.6 ghz değerine kadar yüksel performans ve yüksek frekans hızları sağlayabilir. Overclock bu tip performans artışı sağlasa da donanımların kullanım ömürlerini kısaltma riskine sahiptir ve bilgisayarın daha fazla enerji harcamasına donanımların daha fazla ısınmasına sebep olur. Overclock denilince akıllara özellikle clock tabiri ile beraber öncelikli olarak işlemciler spular gelse de ekran kartlarının cpularına bunların haricinde bilgisayarın içerisindeki farklı bazı donanımlara da overclock işlemi uygulanması mümkündür. Overclock işlemi yazılımsal olarak birçok işlemciye uygulanabilir. Ancak bazı işlemcilerin tipleri çeşitli bazı altyapılara hazır olarak gelmektedir bazı işlemci tiplerinde overclock yapmak çok daha kolaydır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
USB Nasıl Boot Edilir? Bootable Flash Bellek Nasıl Yapılır? Modem Bağlantı Hataları ve Çözüm Yolları Nelerdir?
Benzer Yazılar
3 Yorum
 1. Yazar
  Kaptan

  S.a kardeşim kolay gelsin çok güzel anlatmışsın ama ben hiç denemedim overlocu ve benim işlemcimde amd fx 8300 3.3 ghz hızı var bunu artırmak istiyorum biraz yardımcı olurmusun şimdiden teşekkürler…

  • Yazar

   Merhaba, şahsi fikrimi soracak olursan eğer işlemcin AMD ise daha fazla kurcalamamanı tavsiye ederim. İşlemci hızında zaten yüksek daha fazla artırmana gerek yok.

 2. Yazar
  Şenol

  Bende amd hd grafics 1.30 du ghz kac artar sizce

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.