Responsive Reklam Alanı

Değerli okurlarım öncelikle hepinize iyi geceler, Şimdi çoğunuz diyebilir bu saatte blog yazısımı olur bende derim ki yazılımcı bir insanın yatma saati yoktur bilgi her zaman lazımdır. Kimimiz gecenin bu saatlerinde web sitesi yaparız kimimiz program yazar diğer arkadaşlarımızda oyun oynayabilirler ama bir kısım arkadaşlarımız ise netten bilmedikleri konuları araştırırlar bende onları düşünerek bu makalemde ASP.NET ve C# ile SMTP server üzerinden mail gönderme kodlarını yazacağız.

Öncelikle yeni bir ASP sayfası açıyoruz. İstediğiniz dizaynı yaptıktan sonra forma 3 tane textBox, 1 tane Label ve 1 tane de buton oluşturuyoruz. 

TextBox’un adları: “txtKonu, txtMesaj ve txtEmail”

Label’in adını txtSonuc yapıyoruz. txtKonu’ya oluşturulan formadan konuyu belirtmek için, txtMesaj’a gönderilecek mesajı yazmak için, txtEmail’e ise gönderen kişinin mail adresi belirtmek için oluşturmayı planladık. txtSonuc label’ine de maili gönder butonuna bastıktan sonra hata var ise catch’in yakaladığı exception’u göstermek için oluşturmayı planladık.

Oluşturduğumuz butonun click event’ine aşağıdaki kodları yazıyoruz. (Arkadaşlar sakın çalışmaz yanılgısına kapılmayın sizlerle paylaşmadan önce kendi bilgisayarımda test ediyorum.)

1 protected void btnGonder_Click(object sender, EventArgs e) 2 { 3 try 4 { 5 System.Net.Mail.SmtpClient smtp = new System.Net.Mail.SmtpClient (?smtp mail sunucunuz?); 6 smtp.UseDefaultCredentials = true; 7 smtp.EnableSsl = false; 8 smtp.Port = 587; 9 System.Net.NetworkCredential cred = new System.Net.NetworkCredential (?mail nereye gidecek?, ?gidecek mail şifresi?); 10 System.Net.Mail.MailMessage mail = new System.Net.Mail.MailMessage(); 11 smtp.Credentials = cred; 12 mail.Priority = MailPriority.High; 13 mail.To.Add(?mail gidecek diğer adres?);//isteğe bağlı 14 mail.To.Add(?mail gidecek diğer adres 2?);//isteğe bağlı 15 mail.From = new System.Net.Mail.MailAddress(?mail nereye gidecek?); 16 mail.Subject = txtKonu.Text; 17 mail.Body = (txtMesaj.Text + ? gönderen kişinin e-maili:? + txtEmail.Text); 18 mail.IsBodyHtml = false; 19 smtp.Send(mail); 20 } 21 catch (Exception ex) 22 { 23 txtSonuc.Text = ex.Message; 24 } 25 26 }    

Buyrun klavye sizde arkadaşlar, yapın bakalım 🙂

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Google+ Kullanıcı Adınızı Daha Almadınız mı? Visual Basic'te Postback Gösterimi Nasıl Olur?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.