Responsive Reklam Alanı

İyi akşamlar sevgili okurlarım, Geçen günlerde sizlere dreamweaver’da saat ve tarihin nasıl eklendiğinden bahsetmiştim. Bu akşam ise dreamweaver’ın Bul ve Değiştir özelliğinden bahsedeceğim.

 

 

Bazen bir web sayfamızda değiştirmek istediğimiz bir yazı ya da kod olabilir. Bunu eğer bir sayfada yapcak isek kolaydır.Ama onlarca sayfadan oluşan bir web sayfasında yapmaya kalktığımızda teker teker bulup değiştirmek gerçekten de bir kabus olur. Bu gibi durumlar da Dreamweaver’ın bu özelliğini kullanarak çok kısa bir zamanda köklü değişiklikler yapabiliriz.

Find And Replace özelliğine Ctrl + F yada Edit> Find And Replace menüsü ile erişebilirsiniz.Karşımıza aşağıdaki gibi bir panel gelecektir.

Replace kısmına yerleştirmek istediğimiz yeni text ya da kodu yazarız. Find İn menüsünden aramayı nerede yapacağımız seçilir.

Selected Text: Fare imleci ile bir yazı ya da kod kısmını seçip bu seçtiğimiz alanda bul değiştir özelliğini kullanmak istiyorsak bu seçeneği seçiyoruz.Eğer bir yazıyı yada kod kısmını seçip bu özelliği açar isek Find alanında seçtiğimiz yazı yada kod görünecektir.

Current Documents: O an çalıştığımız sayfada bul değiştir özelliğini gerçekleştirir.

Open Documents: O an Dreamweaver da açık olan bütün sayfalarda işlem yapar.

Folder: Bir klasör bulup seçmeyi ve o klasörün içeriğinde işlem yapar.

Selected Files in Site: Site panelinde seçtiğimiz dosyalarda işlem yapar.

Entire Current Local Site: O an çalıştığımız sitede yani tanımladığımız bir site çalışmasında işlem yapar.Aslında onlarca sayfadan oluşan bir web sayfasında bir menü ismini yada bir kod parçasını değiştirmek yada silmek istiyorsak çok güzel bir özellik.

Search menüsünden ise aramayı bir yazı yani text parçalarında mı, ya da gelişmiş kod aralıklarında mı yapacağımızı seçiyoruz.

Eğer bir yazı yani text bölümünde işlem yapacak isek search menüsünden Text’i seçeriz. Text alanın da da işlem yaparken bazı özel durumları seçebiliriz. Bunun için menüden Advenced Text kısmını seçebiliriz. Eğer bir kod alanında değişiklik yapacak isek Source Code kısmını seçebiliriz. Ya da bir HTML tagı yada bir stil tagı içerisinde işlem yapacak isek Spefic Tag seçeneğini kullanabiliriz. Ne kadar ayrıntılı durumlara göre işlem yapabileceğimizi bu durumu seçtiğimizde çıkan yeni menülerde göreceksiniz.

Sağ taraftaki butonlarda ise:

Find Next: Bu buton her tıkladığımızda sadece bir bulma işlemi yapar.

Find All: Bu butona tıklandığında bütün hepsini bulur.

Replace: Bu botona basıldığında teker teker değiştirme yapar.

Replace All: Bu buton a tıklandığında ise hepsini değiştirir.

Bu akşamlık bu kadar dreamweaver dersimizin bu konusu da bitti. (Ekran görüntüleri tarafımdan çekilmiş olup alakasız resim değildir.)

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Visual Basic'te Button, Resim ve Değişkene Gelen Kodlar Transparent Flash Sayfa ile Bütünleşebilen Flash Animasyonlar!
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.