Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar, Flash’a geçiş yapmıştık şimdi ise flash’ın timeline özelliklerini sizlere anlatacağım. Timeline paneli, Flash’ın en can alıcı bölümü desek herhalde yanılmış olmayız. Flash’ı tamamen örgütleyen, filminizle ilgili her türlü işlemi yaptığınız alandır burası.

 

Projelerinizi inşa edeceğiniz, onlara dinamiklik katmak için action’lar ekleyebileceğiniz karelerden oluşur. Animasyonlarınızı, web sitelerinizi, interaktif çalışmalarınızı oluştururken Timeline panelini geniş ölçüde kullanacaksınız. Bu nedenle bu panelin özellikleri iyi bilinmelidir.

 

 

Timeline’da yer alan öğelerin açıklamaları yukarıdaki resimde yer alıyor. Flash içindeki panelleri olduğu gibi Timeline panelini de bağımsız olarak taşıyıp başka panellerle birarada kullanabiliyorsunuz. Gerektiğinde kapatıp açarak yer tasarrufu sağlamanız da mümkün. Özellikle çok karmaşık bir sahnede çalışırken, yahut action yazarken yer ihtiyacı olduğunda Timeline panelini kapatabiliyorsunuz.

Timeline panelinde yer alan layer’lar Photoshop, Fireworks gibi ürünleri kullananlar için yabancı olmayacaktır. Frame mantığı ise Premiere, After Effects gibi film düzenleme programları ile benzerlik gösterir. Frame’ler kronolojik bir sıra halinde düzenlenmiştir. Sahneye koyduğunuz bir nesne, Timeline’da hangi karede iseniz o karede görünecektir. Yani 2. kareye yerleştirdiğiniz bir resim, 1. karede görünmeyecektir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Bond, Sony ile İstihbarat Topluyor! Flash'ta E-mail Linki Nasıl Verilir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.