Responsive Reklam Alanı

Sevgili Okurlar,
Değinmeden geçemeyeceğim konulardan ir tanesi açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin yazılımlarıdır. İşletim sistemi bilgisayarda temel unsurdur. Donanımla kullanıcıyı buluşturan en önemli yazılımdır.
Bilişim Teknolojileri Alanını seçen siz sevgili okurlarımız için de işletim sistemleri oldukça önemli bir uğraşı alanı olacaktır. Bilgisayarı kullanmanın biraz ötesine geçmek istediğiniz zaman karşınıza işletim sistemi kurulumu ve ayarları çıkar. Bir işletim sistemini ne kadar kişiselleştirebilirsiniz. Tabii ki işletim sisteminin kendisi tarafından belirlenen bazı sabit ayarları öğrenerek onun izin verdiği ölçüde…

 

Açık kaynak yazılım (open-source software) veya açık kaynak kodlu yazılım, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır. Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar, uyarlanabilir, sağlam, hızlı ve güvenlidir. Açık kaynak kod dünyası, yeni bir yazılım üretme biçimi, yeni iş modelleri sunmaktadır. Dünyanın her tarafından bilişim uzmanlarınca imece yöntemi ile endüstri standartlarında geliştirilen açık kaynak kod yazılımları, insanlığın ortak malıdır.

 

 

Programcılar yazılımları geliştirirken kullandıkları programlama dilleriyle kaynak dosyaları oluştururlar. Daha sonra derlemeli dillerde (C, C++, Java, Pascal) bu dosyayı derleyerek çalıştırılabilir hale çevirirler. Açık kaynaklı yazılım savunucuları her üretilen ve
dağıtılan programla birlikte kaynak kodunun da dağıtılmasını savunurlar. Bu sayede geliştirme esnasında ve ilerde yeni sürümlerin ortaya çıkması esnasında daha çok sayıda gözün süzgecinden geçmiş daha kaliteli bir yazılım çıktığını düşünürler. En iyi bilinen açık
kaynak kodlu yazılımlar; Linux, Open Office, GNU, Debian’dır.

 

 

Açık kaynaklı yazılımlar, en küçüğünden cep telefonu, saat gibi gömülü sistemlerden, en büyüğünden süper bilgisayarlara, ev kullanıcılarından KOBİ’lere, kamu kurumlarından her türden okullara, tüm kurum ve bireylerin rahatça kullanabileceği, gereksinimlere göre basitleştirilebilen, sağlamlaştırılabilen, güçlendirilebilen yazılımlardır.

 

 

Açık kaynak kod yazılımlar, her alanda çözümler sunarak, kapalı kod yazılımlara karşı tüketiciye seçenekler sunmaktadır. Almanya, İspanya, Meksika, Brezilya, Çin, Kore, Hindistan gibi birçok ülke, kamu kurumlarında açık kaynak kodlu yazılımlarının kullanımını benimsemiş ve bilgi toplumu stratejilerin bir parçası yapmışlardır.

 

Avrupa Birliği, UNESCO, Dünya Bankası gibi kuruluşlar güvenlik ve tasarruf gibi gerekçelerle açık kaynak yazılımlarını önermektedir. Dünya üzerindeki hemen her ülke kendi gereksinimlerine göre açık kaynak kodlu bir Linux dağıtımı geliştirmiştir. Türkiye’de TÜBİTAK’ın girişimi ile bu yönde ULUDAĞ: Ulusal Dağıtım Projesi başlatılmış ve bir Linux dağıtımı olan Pardus Ulusal İşletim Sistemi hazırlanmıştır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Virüs, Trojan, Spy, Worm, Dialer ve Spam Nedir? Constraint (Kısıtlayıcı) ve Constraint Türleri Nelerdir?
7 Yorum
 1. Yazar
  Öykü

  Güzel…

 2. Yazar
  Sanal
 3. Yazar
  Ertuğrul

  Sizlere en güvenli yazılım çeşitlerini sunan yeni bir siteden bahsetmek istiyorum.

 4. Yazar
  Serkan

  Şu kuşu nasıl yaptınız, tebrikler 🙂

 5. Yazar
  Ömer

  İşinize yarayan bir çok kod anlatımı ile bu sitede mevcuttur. Çok sevdiğim ve takip ettiğim bir sitedir. Tavsiye ederim.

 6. Yazar
  Buket

  Yazıyı okumayıp kuşa bakmak 😀

 7. Yazar

  https://www.youtube.com/watch?v=AZfEwWIwfKI

  Videolu anlatım mevcuttur.
  Beğendiğim için paylasıyorum.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.