Responsive Reklam Alanı

İyi akşamlar arkadaşlar bu akşam ki makalemde sizlere flash videosunun nasıl oluşturulduğunu ve web sayfamıza nasıl yerleştireceğimizi anlatacağım.

 

Şu anda web sayfalarında video sunumu için kullanılan en yaygın format flash video formatıdır. Bu format özellikle youtube.com ve video.google.com sitelerinin bu formatı kullanmasıyla yaygınlasmıstır. Flash oynatıcısının yaygın olan bütün işletim sistemlerinde ve tarayıcılarda çalısması bunda önemli bir etken olmustur. Ayrıca flash oynatıcının performansı ve video sunma kalitesi bu seçimde önemli bir etkendir.

 

Bu bölümde flash videosu olusturmayı ve bu videoyu web sayfası içine yerlestirmeyi görecegiz. Flash teknolojisi Adobe firmasının bir ürünüdür. Bu firmanın flash animasyonları ve flash videosu olusturmak için olan programı “Adobe Flash CS4
Professional” ürünüdür. Bu program kapsamlı animasyonlar ve video gelistirmek için tasarlanmıştır ve kullanımı çok basit degildir. Bundan dolayı biz bu bölümde flash videosu olusturmak için kullanımı daha basit olan ve sadece video amaçlı geliştirilmiş olan bir ürünü kullanacağız.

 

Bu ürün “Sothink Video Encoder for Adobe Flash” isimli programdır. Bu ürün bedava degildir fakat 30 günlük deneme süresi vardır. Ürünü bu deneme süresince bedava kullanabilirsiniz. Bu ürünü http://www.sothinkmedia.com/flash-video-encoder/ adresinden indirip bilgisayarınıza kurunuz.

 

Şimdi Sothink Video Encoder for Adobe Flash programı ile flash videosu oluşturmayı adım adım görelim.
1. Sothink Video Encoder for Adobe Flash programını çalıstırınız? Bu program çalışınca ilk gelen pencerede deneme kullanımına devam edip etmeyeceğimizi soruyor. Deneme kullanımına devam edeceğimiz için “Continue” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz?
2. İkinci pencerede flash video dosyasına dönüştürmek için bir video dosyası seçmemizi istiyor. Daha önce kaydetmiş olduğunuz bir video dosyasını seçiniz. Bu fotoğraf makinanızla çektiğiniz bir video klibi de olabilir. Bu video üzerinde değisiklik yapmak isterseniz bu penceredeki “Crop & Trim” butonuna tıklayınız. Gelen pencerede video üzerinde değisiklik yapınız. Sonra Next butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.
3. Üçüncü pencerede üretilecek videonuzun sahip olacağı özellikler gösterilmektedir. Bunlardan Profiles kısmında bulunan aşağı açılan menüden hızı 512Kbps olarak seçebilirsiniz. Diğer seçenekler üzerinde bir değisiklik yapmanıza gerek yoktur.  Sonra Next butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.

 

4. Dördüncü pencerede oluşturulacak olan video ve diğer dosyalarla ilgili bilgiler sorulmaktadır.

 

 

a. Öncelikle Output Directory kısmında üretilecek dosyaların konulacagı dizini seçiniz.
b. Sonra “Generate FLV” seçenegi basındaki radyo dügmesinin seçili durumda olduğunu kontrol ediniz. Seçili degilse radyo dügmesini seçili hale getiriniz.
c. “Generate SWF” seçenegi basındaki radyo dügmesinin de seçili oldugunu kontrol ediniz. Seçili degilse radyo dügmesini seçili hale getiriniz. Bu seçeneğin altında bulunan “Play the created external FLV file progressivly” seçenegini seçiniz.
d. “Generate HTML” seçenegi basındaki radyo dügmesini seçili hale getiriniz.
e. “Create Thumbnail” seçenegi basındaki radyo dügmesini seçili hale getiriniz.
5. Besinci adımda gelen pencerede üretilecek oynatıcı penceresinin seklinin seçilmesi istenmektedir. Bunlardan her hangi birisini seçip Next butonuna tıklayınız. Bu adım sonunda seçtiğimiz dizinde dört farklı dosyanın üretildigini göreceksiniz.
Üretilen dört farklı dosyanın hepsinin de ismi aynı olmasına rağmen uzantıları farklı olacaktır. Bunlardan flv uzantılı dosya video dosyasıdır. Boyu en büyük olan dosya da budur. kinci önemli dosya swf uzantılı dosyadır. Bu dosya flash oynatıcısının görüntü dosyasıdır. Flash oynatıcısının tarayıcı içinde nasıl görünmesi gerektiğini tanımlar. Üretilen üçüncü dosya htm uzantılıdır ve örnek web sayfası kodu içerir. Bu web sayfası içine üretilen video yerleştirilmiştir. Üretilen dördüncü dosya ise videonun bir jpg görüntüsüdür.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
GameFest, Sony PlayStation’ın gerçekleştirdiği ilk resmi PlayStation festivali! Bilgisayar Sisteminin Genel Açılışı ve Özel Bir Takım Dosyaları?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.