Responsive Reklam Alanı

Merhaba sevgili arkadaşlar son birkaç aydır blogumda istenmeyen yorumlar ve spamlar ile karşılaşıyorum daha önce bu sorun ile karşılaşmadığımdan akismet eklentisini kurma gereği duymadım. Lakin WordPress sisteminde akismet çok güzel bir eklenti blogunuzda ki istenmeyen yorumlardan sizi koruyor. Daha detaylı anlatacak olursak buyrun makaleye geçelim;

WordPress yapımcısı olan matt’in kendi eklentisi ve wordpress indirdiğinizde eklentiler kısmında akismet eklentisini görürsünüz. Yani kurulumdan hemen sonra akismet eklentisini aktifleştirerek kullanabilirsiniz.

Akismetin ne olduğunu bilmeyip silenler için indirme adresi veriyorum. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Neden Akismet?

Akismet Spam yorumları engellemeye yarar. Yani diyelimki 1 hafta hiç sitenize bakmayacaksınız vallahi doldururlar spamla sonra durma uğraş silmeyle 🙂 Dmry’nin dediği gibi blog siteleri için akismet şart. Akismet spam yorumları engelleyip yorumlardan ayırıyor ve sizlere spamları topluca silme imkanı veriyor.

Akismetin en kısa açıklaması: Spam yorumları engellemeye yarar.

Akismet’i ben kullanmıyordum ama günde 30-50 arası yağmaya başladı bazen 150 🙂 Çook şaka gibi sürekli geliyorlar. O yüzden mutlaka kullanın. Sitenizde konunuza küfür edeni de istenmeyen yapın oda spama düşsün küfür etmenin ne kadar kötü birşey olduğunu hiç değilse bu şekilde anlasın.

 Bu arada akismet Eklentiyi aktifleştirdikten sonra API anahtarını isteyecektir. Buraya tıklayarak temin edebilirsiniz.

 Şimdi Akismet Eklentisini Daha da Açıklayarak Ne İşe Yaradığını Yazalım

Blog veya internet sitesi kurmak günümüzde çok basit bir iş. Ancak site kurmak, domain-host alınca bitmiyor. En çok kullanılan web blog sistemi, WordPress kullananlar bilir, binlerce eklenti ve milyonlarca kod bulunmakta. Ve bunlardan her birinin ne işe yaradığını merak ediyorsunuzdur. Bu ihtiyacı karşılamak için girişimlerimize başladık ve ilk olarak Akismet eklentisini daha sonra ise bütün WordPress eklentilerini sizlere tanıtmayı hedefliyoruz.

Akismet, WordPress’in en çok kullanılan spam yorum engelleyicisidir. “Nedir bu spam yorum?”. ‘spam’ kelimesinin Türkçe karşılığı gereksiz, önemsiz’dir. Yani bu eklenti, websitenize yapılan reklam amaçlı ya da protesto amaçlı sağa sola anlamsız yorum atan kitlelerin yorumlarını engellemek için geliştirilmiştir.

Akismet’in Çalışma Mantığı, belirli bir proxy veya IP adresinden WordPress sitelerine insan eli olmadan (makrolar yardımıyla) durmadan link çıkışlı yorum yapan insanları engeller. Veyahutta kişi elle yorum yazıyorsa da çok fazla link barındırıyor ve küfürlü yazılar yazıyorsa yorumları yazıya ulaşamadan spam filtresine girer.

Ya Akismet yanlış bir yorumu gereksiz olarak işaretlediyse ne yapabilirim?, Eğer böyle bir sorununuz varsa, Akismet yorumları kalıcı olarak silmez, istenmeyen kategorisine atar. Burada yorumlarınıza bakıp yararlı gördüğünüz yorumları “istenmeyen değil” olarak işaretlemeniz halinde Akismet bu bilgiyi not düşecek ve sistemine bildirecektir.

Akismet istenmeyen bir yorum gözden kaçtıysa ne yapabilirim?, bu yorumu istenmeyen olarak işaretlerseniz yine bir önceki paragrafta yaptığınız gibi Akismet’in geliştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz. Aynı hata tekrarlanmayacaktır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Joomla da Html Kod Nasıl Eklenir? Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?
Benzer Yazılar
7 Yorum
 1. Yazar
  Murat

  4.1.1 tr güncellendiğinde sıkıntılarım başladı ve keyi bi kaç yöntemle elde etsim bile etkinleşmiyor hic bir şekilde güncel wordpress şifresi ni nasıl temin edebileceğimiz hakkında bilgisi olan varmıdır?

 2. Yazar
  Talip

  Teşekkürler.

 3. Yazar
  Talip

  En güzel konulara deyinmişsiniz başarılar

 4. Yazar
  Poyraz

  Benim sitem sürekli bu eklentiye takılıyor sanırım. Gönderdiğim yorumlar yayınlanmıyor. Muhtemelen akismet den ötürü. Bunu nasıl kurtarabilirim.

 5. Yazar
  Aydın

  Merhaba Yönetici Arkadaş,
  Benimde bir ücretli wordpress sitem var. Siteyi ilk defa açışımda, hangi linke tıklarsam tıklayayım, arka arkaya reklam sayfaları çıkıyor. Host şirketine bildirdim, “bizden kaynaklanmıyor, biz böyle bir şey yapmayız; site şablonun yapan kişiye sorun, onlar bilirler diyor.” Ama ben sitenin şablonunu başka 1 website yapan arkadaşa yüklettim ama bu reklamlar 1 yıl sonra başladı. Kaldı ki; yüklemeyi yaptıktan sonra bütün şifreleri değiştirdim. Bu reklamlardan nasıl kurtulurum veya bu reklamlar sitenin hangi sayfasında kodlanmıştır? Lütfen, yardım eder misiniz?

 6. Yazar
  İndir

  Olmazsa olmaz eklentilerden biri kesinlikle. Ben aynı işi yapan Antispam Bee adlı eklentiyi denemiştim ve gayet başarılı buldum onu da.

 7. Yazar

  Valla iiyi oldu ya sürrekli güncelleme ikonunda uyarı geliyor. En sonunda araştırıp okudum bilgilendim emeğine sağlık kardeşim.Sileceğim bu akismeti 🙂

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.