Responsive Reklam Alanı

Merhaba sevgili okurlar,

Bu akşam yine sizlere işletim sistemleri ile ilgili bir konu anlatacağım, Bu sefer anlatacağım makalemde geçmişten günümüze gelerek windows sürümlerini ve yeniliklerini anlatacağım. Bu makaleden sonra ise biraz ders paylaşımına ağırlık vermeyi düşünüyorum.

 

Microsoft Windows, kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, programları alıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, Microsoft firmasının geliştirdiği bir işletim sistemleri ailesidir.

 

Windows 1.0 | Windows 1.02 | Windows 1.03 | Windows 1.04

Microsoft’un MS-DOS adlı işletim sistemi üzerinde oluşturduğu grafik arayüz (GUI) içeren işletim sistemi ailesi Windows’un ilk sürümüdür. 1986’da Avrupa’da piyasaya sürüldüğünde çok fazla satmamıştır.

İlk sürümün verdiği imkânlar akıcı bir çalışmaya imkân vermediği için kısa zamanda unutulmuştur. Microsoft’un Apple işletim sistemine rakip olması amacıyla tasarlanan grafiğe dayalı işletim sistemi gerek grafik kartların gerekse farenin (mouse) günün şartlarına göre çok pahalı olması sebebi ile tutulmadı.

Büyük bir yenilik olarak lanse edilen Taskswitsch (aynı anda birkaç yazılımın paralel çalışması) ise sınırlı ölçülerde mümkün olabildi. Bir dosyayı yazıcı ile basarken diğer fonksiyonlar beklemek zorunda kalıyorlardı.

 

 

Windows 2.0 | Windows 2.1 | Windows 2.11

Windows’un bu ikinci sürümleri pek çok yeni özellik içeriyordu ; Windows 2.0 ile Microsoft, Intel 286 işlemcinin gelişmiş işlem hızından, genişletilmiş bellekten ve Dinamik Veri Alışverişi (DDE) kullanarak uygulamalar arası iletişim özelliklerinden yararlanıyordu. Windows 2.0 sürümünde VGA grafik standardı desteği de bulunuyor ve kullanıcılara pencereleri birbiri üzerine koyabilme, ekran düzenini ayarlayabilme ve klavye bileşimlerini kullanarak Windows işlemleri arasında hızla geçiş yapabilme olanağı tanıyordu. İkinci sürümde Küçült Minimize ve Büyüt Maximize terimleri Simge Şekline Dönüştür Iconize ve Zoomla Zoom komutlarının yerini aldı.

 

 

Windows 3.0

Intel’in 80286 ve 80386 işlemcilerinin Bellek Yönetimi özelliğini öncüllerine kıyasla daha iyi kullanabilmekteydi. Kullanıcı Arayüzü Windows 2.1x’e göre geliştirilmişti. MS-DOS için yazılan metin-tarzı programları pencere içinde çalıştırabilme özelliğine sahipti(bu özellik Windows/386 2.1’de daha kısıtlı olarak bulunuyordu). Aynı anda birden fazla görevi yerine getirebiliyordu. MS-DOS’un komut tabanlı dosya yöneticisi yerini liste şeklinde görsel bir dosya yöneticisine bırakıyor, uygulamalar komut olmaksızın uygulamanın simgesine tıklanarak açılabiliyordu. Öte yandan MS-DOS isteyen kullanıcıların yararlanabilmesi amacıyla korundu. Denetim Masası Apple Machintosh’taki gelişmelere paralel olarak yenilendi ve özellikleri genişletildi. Solitaire adlı iskambil oyunu eklendi. Ses ve diğer çoklu ortam desteği eklendi.

 

 

Windows 3.1 | Windows 3.2 | Windows 3.1J | Windows for Pen Computing 1.0 | Windows for Workgroups 3.1 |

Windows for Workgroups 3.11

Bu sürümler ile Windows, ağ özelliklerine sahip hale gelmiştir. Başlangıçta adının Janus olacağı duyurulan Windows 3.1 ilk kez TrueTypeyazı tipi özelliği kullanılmıştır. Önemli olarak belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise Windows for Workgroups (WfW3.11) ile gelen 32 bit disk erişimidir. Takas dosyası işlemlerinde bu şekilde önemli performans artışları sağlanmıştır. Ayrıca Reversi oyununun yeriniMayın Tarlası oyunu almıştır, Internet Explorer desteği sağlanmıştır ve Microsoft Office sonraki sürümlerine yükseltilmiştir.

 

 

Windows NT 3.1

Microsoft’un ürettiği işletim sistemi ailesi Windows’un NT çekirdeği üzerinde yükselen ilk sürümüdür. NT ailesinin amacı,sunucu sistemleri ve kurumsal bilgisayarlar için üst düzey bir kullanım sunmaktır. İlk kez 23 Temmuz 1993 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Sürüm numarası Windows 3.1’e vurgu yapmak için 3.1 olarak konulmuştur. NT 3.1’in arayüzü Windows 3.1’e oldukça benzemektedir.

 

 

Windows NT 3.5

Microsoft bu sürümde NT 3.1’deki Windows NT ve Windows NT Advanced Server isimleri yerine sürümleri Windows NT Workstation veWindows NT Server olarak adlandırmayı seçti. Başlangıç ekranı yenilendi. Arayüz Windows for Workgroups 3.xx sürümlerine benzeyecek şekilde geliştirildi. Active X desteği eklendi. Performans ve hız artarken, bellek kullanımı düştü.

 

 

Windows NT 3.51

Windows NT 3.51, Microsoft’un ürettiği işletim sistemi ailesi Windows’un NT çekirdeği üzerinde yükselen üçüncü ana sürümüdür. 3.5sürümünden 9 ay sonra, 30 Mayıs 1995 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Kendsinden 3 ay sonra piyasaya sürülen Windows 95 ile uyumlu olan3.51 sürümü, 31 Aralık 2001 taraihine kadar güncel tutulmuştur.

 

 

Windows 95 | Windows 95B | Windows 95 Plus!

Masaüstü, ilk kez Windows 95 ile işlev kazandı. Sağ tık, ilk kez Windows 95 ile işlev kazandı. Başlat ya da Start düğmesi Windows 95 ile beraber Windows sürümlerinin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Windows 95 , 32-bit ile çalışıyordu. Bu özellik 16-bit MS-DOS’un pasif duruma düşmesine yol açarken 255 karaktere kadar dosya isimleri ve pek çok teknolojik yeniliğe olanak tanıdı. Tak ve Çalıştır özelliği eklendi. Internet Explorer ve USB desteği sonraki bazı sürümlere entegre edildi.

 

 

Windows 98 | Windows 98 Plus!

Windows 98, Microsoft’un ürettiği işletim sistemi ailesi Windows’un MS-DOS üzerinde yükselen beşinci ana sürümüdür. Microsoft bu sürümleWindows 95’in eksiklerini kapatmaya ve Windows 3.1 sürümünden beri kısmen kaçırdığı çoklu ortam ve internet hizmetleri fırsatlarını yakalamaya çalışmıştır.25 Haziran 1998 tarihinde piyasaya sürülen Windows 98 önceleri Memphis ve Windows 97 kod adlarıyla biliniyordu. Öncüsü Windows 95 gibi, Windows 98 de 16-bit/32-bit arası hibrit çalışan bir işletim sistemidir. Eski numune bilgisayar sahiplerince donanım yetersizliği sebebiyle hala tercih edilebilmektedir.

 

 

Windows 98 Second Edition

Windows 98 Second Edition ya da 98 SE Microsoft tarafından 1999 yılında piyasaya sürülen ve Windows 98’in bazı eksiklerini kapatan bir sürümdür. Bu sürüm ile; Internet Explorer 5.0’a yükseltildi İnternet Bağlantı Paylaşımı ve LAN desteği eklendi. Net Meeting 3.0 sürümüne yükseltildi. DVD-ROM desteği eklendi. Microsoft Plus! temaları ile görsel çeşitlilik arttırıldı. USB desteği eklendi.

 

 

Windows NT 4.0

Windows NT 3.51’e göre getirmiş olduğu en büyük yenilik Windows 95 benzeri arabirimidir: bu sayede, kullanım konusunda çok büyük bir kolaylık sağlanmıştır. Windows NT 4’e Active Desktop’lu Internet Explorer yüklenmesiyle birlikte son derece kolay kullanımlı bir işletim sistemine sahip olunulabilmektedir. Öte yandan, özellikle çoklu ortam konusunda Windows NT 4 yetersiz kalmaktadır: DirectX desteği Windows NT ailesinde Windows 2000’den itibaren düzgün bir şekilde entegre edilmiştir. Microsoft Message Quequing hizmeti eklendi. Windows NT 4, Windows Vista’da sidebar eklentisi olarak geri dönene kadar nostaljik analog saat programının var olduğu son Windows sürümüydü.

 

 

Windows Me | Windows Me Plus!

Son kullanıcıya hitap eden yeni yazılımlar eklendi. (Windows Movie Maker, Windows Media Player 7.0) Sistem Geri Alma özelliği kısıtlı bir biçimde de olsa ilk kez bu sürümde kendine yer buldu. System File Protection Sistem Dosya Koruması isimli ve sistemin kalbini oluşturan dosyaların güvenliğini sağlayan bir yazılımcık eklendi. PnP desteği geliştirildi ve Universal Plug and Play yani UPnP desteği sağlandı. Otomatik güncelleştirme eklendi. Dahili ZIP sıkıştırma hizmeti eklendi. İnternet oyunları eklendi. Active Directory destekleyen, MS-DOS tabanlı ilk ve son işletim sistemi oldu.

 

 

Windows 2000

Windows 2000’in Windows NT 4.0’a göre getirmiş olduğu yenilikler şu şekildedir: Kolay kullanımlı arabirime sahiptir. NTFS 3.0 ile uyumlu hâle getirildi. Yeniden düzenlenmiş Denetim Masası ve Bilgisayar Yönetimi gibi araçlar eklendi ve kullanımları kolaylaştı. USB ve Tak ve Çalıştır teknolojilerine gelişmiş destek sağlandı. Çoklu ortam desteği arttırlıdı. Yeni sürücü modeli WDM ile NT serisinin entegrasyonu sağlandı. Windows Explorer güncellendi. Sol menü kontrolleri geliştirildi. Active Desktop ile HTML dosyaları masaüstünde kullanılabilir hâle geldi. Menüler kişiselleştirebilir hâle geldi. Windows Desktop Update Windows masaüstü güncelleştirmesi hizmeti eklendi. Internet Connection Sharing Ağ Paylaşımı özellikleri geliştirildi. Encrypting File System adlı güçlü bir şifreleme yazılımı entegre edildi. Erişebilirlik hizmetleri geliştirildi; ekranda klavye, yapışkan tuşlar ve sesle komut gibi hizmetler eklendi. DirectX’in NT platformuna uyarlaması başarılı bir biçimde gerçekleşti. Kurtarma konsolu uygulaması geliştirildi.

 

Windows XP | Windows XP Plus!

Windows XP, Microsoft’un kişisel bilgisayarlar ve sunucu sistemleri için ürettiği işletim sistemi ailesi Windows’un NT çekirdeği üzerinde yükselen altıncı ana sürümüdür. 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürülmüştür. XP adı experience (Türkçe: deneyim) kelimesinden gelir. Windows XP, daha önceki Windows sürümlerinden farklı olarak tamamen 32 bitlik Windows NT ve Windows 2000 çekirdekleri (kernel) üzerine kuruldu. Bu çekirdek sistem 16 veya 32 bitlik uygulamaları çalıştırabiliyor, mavi ekran hatalarını azaltıp CTRL+ALT+DEL tuş kombinasyonunun kullanımını diğer sürümlere oranla azaltıyordu.

 

 

Windows XP 64-Bit Edition

Windows XP 64-Bit Edition, Microsoft Windows XP’nin 64 bit tabanlı bilgisayarlar için özel olan sürümüdür. 32 bit sürümüne göre çok daha yüksek miktarda hafıza kapasitesi desteğiyle öne çıkar.

Normal olarak 64 bit bir işletim sisteminde çalışan yazılımlar da 64 bit olmak zorundadır. Fakat üretici şirket bu sorunu WoW64 adını verdiği bir çeşit emülatör yoluyla aşmıştır, böylece hem halihazırda çok büyük bir çoğunluğu 32 bit olan yazılımlar, hem de 64 bit yazılımlar bu işletim sistemi üzerinde aynı anda çalışabilmektedir. Bu emülasyon hemen hemen tüm uygulama yazılımlarında işe yarasa da, aygıtların yazılımlarla çalışabilmesini sağlayan ‘aygıt sürücüsü’ adı verilen yazılımcıklar ve işletim sisteminde arka planda çalışması gereken bazı yazılımlar (virüs tarayıcı/temizleyici, güvenlik duvarı, v.b.) emülasyon kipinde çalışamaz ve bu yüzden 64 bit olarak yeniden yazılmaları gerekir, bu işletim sisteminin zayıf yönlerinden biri olarak değerlendirilebilir

 

 

Windows XP Service Pack 2

Microsoft Windows XP Service Pack 2 (SP2), virüsler, parazitler ve saldırganlara karşı daha iyi korunabilmesi için Windows XP’ye daha etkili güvenlik teknolojileri sağlamaktadır. 6 Ağustos2004’te yayınlanan SP2, güçlü bir güvenlik alt yapısının yanında, Windows XP’nin güvenlik yapılandırması seçeneklerini de güçlendirmiştir ve güvenlik ile ilgili kararlar alan kullanıcılara yardımcı olmak üzere güvenlik ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler sağlar.

 

 

Windows Server 2003

25 Nisan 2003’te piyasaya çıkan, Windows 2000 gibi, küçük ve merkezi yönetimli kuruluşlardan geniş çaplı kuruluşlara kadar her çapta kuruluşun gereksinimlerine yanıt vermek üzere tasarlanmış, ayrıca kuruluşların Microsoft .NET özelliğinden tam olarak yararlanabilmesini sağlayacak biçimde geliştirmiş sunucudur.

Windows’un .NET adını taşıyan ilk sürümü olarak Windows Server 2003 ürünü Microsoft. NET Framework yapısını da içermektedir. Bu yapı geliştiricilerin XML Web hizmetleri oluşturmalarına ve bu hizmetleri geleneksel uygulamalarla birleştiren geleceğin uygulamalarını oluşturmalarına olanak verir. Windows Server 2003 ürünü Windows 2000 Server sürümünü temel aldığından, müşterilerin bir Windows sunucu işletim sisteminden isteyebileceği (güvenilirlik, güvenlik ve ölçeklenebilme gibi) tüm temel işlevlere sahiptir. Windows Server 2003, sistem yönetiminde kolaylık ve güvenilirliği her kademede sağlamak için gereken çeşitli yenilikleri sunarken, varolan Windows 2000 tabanlı dizinlerle, Web uygulama, ağ, dosya ve yazdırma hizmetleri ile de bütünleşebilecektir.

 

 

Windows FLP

XP’ye göre daha az RAM tüketir. tam bir sismsardır. XP’ye göre daha az yazılım içerir. WinXP/2000 için yazılan programların çoğunluğunu destekler. Eski bilgisayarlar için eski win sürümlerine göre daha güvenlidir. Oyunları Destekler. Son sürücüleri içerir.

 

 

Windows Vista | Windows Vista Plus!

Windows Aero (Aura) , Windows’un yeni grafiksel kullanıcı arayüzü olan Aero, pencere kenarlarında yarı saydam ve camsı bir görünüm sağlıyor. DirectX 10 Genelde oyun yapımı için kullanılır. Grafik kullanan uygulamaların daha performanslı çalışmasını sağlayabilir. DirectX 10 uyumlu oyunlardaki karakterler daha net, daha belirgindir ve bu şekilde bir görüntü gerçeğe daha yakındır. Windows SuperFetch, bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını ve uygulamalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlar. Görev Panelinin yerini “Sık Kullanılan Bağlantılar” paneli almıştır. Ekranın sol alt köşesindeki başlat yazısı yerini mavi bir küre içerisindeki Windows simgesine bırakmıştır. Anında Arama Başlat Menüsünde ve Windows’daki her klasörde bulunan arama kutuları sayesinde bilgisayardaki dosya ve programlara ulaşmak eskisine oranla çok daha hızlı ve kolaydır. Windows Kenar Çubuğu Ekranın herhangi bir tarafına yerleştirilebilen ve Gadgets adı ile anılan küçük uygulamaların bulunduğu çubuktur. Görüntüsünde aksamalar yaşanmasından dolayı Microsoft yama hazırlamaktadır. Internet Explorer 7 Internet Explorer 6’nın yerini almıştır.

 

 

Windows Server 2008

Windows Server 2008, sunucu tabanlı Microsoft Windows işletim sistemlerinin bir sürümüdür. Üretim için 4 Şubat 2008 tarihinde çıktı ve resmen 27 Şubat 2008 tarihinde yayımlandı, Windows Server 2003, halefine göre yaklaşık beş yıl önce piyasaya çıktı. Windows Server 2008 R2 adlı ikinci bir sürümü, üretim için 22 Temmuz 2009 tarihinde yayınlanmıştır. Windows Server 2008, Windows Vista ve Windows 7 gibi, Windows NT 6.x üzerine kuruludur.

 

 

Windows 7

Vista Ultimate, “Home Premium” ve “Business” sürümlerini birleştiren en üst sürümdür. Ek olarak Bitlocker adı verilen veri şifreleme yazılımına sahiptir. Ve Windows 7 müşterilerine özel ek yenilikler sağlanmaktadır. Ultimate ile sağlanan bazı ek özellikler DreamScene Masaüstü arkaplanına bir resim yerine video koyabiliyorsunuz. Ve size dreamscene içerik pakedi olarak bazı videolar geliyor Windows Update aracılığı ile. Hold ‘Em adlı yeni bir poker oyunu ve Microsoft Tinker adlı bir robot oyunu geliyor yine Windows Update ile. Windows Ses Düzenleri olarak yeni sistem sesleri Windows Update aracılığı ile gelir. Bu sayede Windows’un açılış ve kapanış sesleri dahil tüm sistem sesleri değişebilir. Şimdiye kadarki ses düzenleri “Ultimate “, “Ultimate ” ve “Microsoft Tinker Game Sounds” adlı ses düzenleridir.

 

 

Windows 8

Windows 8; Microsoft firmasının kişisel bilgisayar kullanımı için Windows 7’nin halefi olarak ürettiği işletim sistemidir. RC sürümü 1 Temmuz2011’de çıkmıştır. Görünümü Windows Phone’a benzemektedir. 26 Ekim 2012’de piyasaya çıkmıştır. Şu anda, Vista veya 7 için Windows 8 yayındadır. Windows 8 için Windows Live ve Live ID unutulmamıştır. Windows 8’de çekirdek çökmesini belirtmek için eski sürümlerden farklı olarak artık üzgün surat ve BSOD ekranı olacak. Windows 8’de Metro arayüzü vardır. Windows 8, büyük diskleri (TB) daha iyi kullanacaktır. Windows 8’deki Windows Gezgini (Explorer) Ribbon arayüzü kullanacaktır. Windows 8 parolaları yönetme konusunda iyi olacak.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Windows Phone İşletim Sistemi Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip misiniz? Visual Basic'te Textbox'tan Textbox'a Veri Aktarma İşlemi?
Benzer Yazılar
13 Yorum
 1. Yazar
  Ramazan

  Güzel bilgiler sağ olun

 2. Yazar
  Demet

  Çok güzel, Ödevim için iyi bir bilgi oldu.
  TEŞEKKÜR EDERİM…

 3. Yazar
  Erdinç

  Merak ettim benimki windows 7 x86 32bit

 4. Yazar
  Azra

  Teşekkürler…

 5. Yazar
  Yüksel

  Teşekkürler…

 6. Yazar
  Eylem

  Teşekkürler

 7. Yazar
  Hüseyin

  Windows 10 ve ücretsiz yükseltme hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 8. Yazar
  Baran

  Teşekkürler

 9. Yazar
  Dilay

  Çok ama çok teşekkür ederim 🙂

 10. Yazar

  Çok teşekkür ederim.

 11. Yazar

  Güzel ve faydalı bilgiler yazmışsınız. bu bilgiler çok işime yaradı. bence konuyu sürekli güzcelleyin. Ellerinize sağlık.

 12. Teşekkürler…

 13. Yazar

  Teşekkürler…

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.