Responsive Reklam Alanı

Merhaba sevgili okurlar yeni yılın ilk makalesini sosyal medya hakkında yazıyorum. Acısıyla tatlısıyla 2012’yi geride bıraktık. Peki sosyal medya da 2012 yılında neler oldu. Twitter ağını ele alarak bu makalemizi yazayım.

 

Türkiye’nin sosyal medya arşivi olarak bilinen Sosyalmedya.in, 2012 arşivindenTwitter‘ın dikkat çekici ayrıntılarını tespit etti.

2012’ye Türkiye’den 3.9 milyon kullanıcıyla başlangıç yapan Twitter’da yıl boyunca 198 milyon tweet paylaşılmıştı. Yıl boyunca 8.6 milyon yeni kullanıcı kazanan Twitter’da 2012 boyunca bir milyar 681 milyondan fazla tweet atıldı.

 

Türkiye’de 12.5 milyon kullanıcıya ulaşan Twitter’da yılın son günü 7 milyon 913 bin 896 tweet paylaşıldı. Yılın son gününde 275 bin kişi 2013’e dair duygularını paylaşmak için 466 binden fazla tweet attı.

 

TT listesi olarak da bilinen Twitter Türkiye Gündemi’nde en uzun sure yer tutan etiket 3191 dakika ile #bencemutluluk oldu. #karsicinsetavsiyem etiketi 2976 dakika listese yer kalırken #annelafları etiketi de 2572 dakika zirvede yer tutmayı başardı.

Yıl boyunca TT listesine ‘hashtag’ etiketi olmadan giren konuların başında ise Başbakan Erdoğan geliyor. Özellikle Salı günleri yaptığı grup konuşmaları esnasında listeye giren başlık toplam 8787 dakika ile ilk sırada. Fenerbahçe’den ayrılma sürecinde çok konuşulan Alex’in ismi de 5225 dakika listed yer tuttu. Yayınlandığı esnada Twitter etiketi duyurmayan Behzat Ç dizisi 15 bin 567 dakika ile diziler arasında ilk sırada. Her sabah TT listesine girmeyi başarakGünaydın kelimesi ise 42 bin 510 dakika ile tüm başlıkların önüne geçti.

 

 

Şu anda Twitter kullanıcılarının yaklaşık 2,5 milyonu her gün en az 1 tweet atıyor. Her gün tweet yazmayan ama takip ettiği kişilerin yazdıklarını okuyan 5 milyon aktif tweet okuru bulunuyor. 1,5 milyon kullanıcının tweetleri ise sadece onay verilen kişiler tarafından görüntülendiğinden bu gruba dair bir veri mevcut değil.

 

 

Bu arada siz sevgili okurlarımız bizi de twitter da takip etmeyi unutmayın 🙂

Twitter Sayfamıza Beklenyorsunuz…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Yeni Yılınız Kutlu Olsun… Mango İşletim Sistemi ve Özellikleri?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.