Merhaba sevgili okurlar,

Bugünkü makalemde web siteleriniz için nasıl banner yapıldığını, nasıl eklendiğini ve daha bilmeyenler için ilk olarak banner’ın ne olduğunu anlatacağım.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, 12 Haziran 2012’de yazmış olduğum Online olarak logo ve banner yapabilmemiz mümkün! makalesinden de faydalanarak hazır fontlar ile yapabilirsiniz. Ama tabii emek olmadan yemek olmazdan yola çıkarak uğraşarak yaptığımız banner daha güzel olacaktır.

Pekii Bilmeyen Arkadaşlarımız İçin Banner Nedir? Açıklayalım.

Web sitelerinin içine yerleştirilen reklam panolarıdır. Bu sizin web sitenizden ayrı bir şeydir. Sizin web sitenizin dışında, fakat sizin ilgi duyduğunuz bir müşteri kitlesi veya izleyicisi bulunan bir başkasının web sitesine ücret karşılığı sizin reklam panonuz yerleşiliyor.

Böylece o siteye girenler sizin reklamınızı izlemiş oluyor. ilgi duyan kişi reklam panonuzu tıkladığında ekranda sizin web siteniz açılıyor. Tabi bu pano yerleştirmek için ödenecek ücret miktarı o siteye olan ziyaretçi sayısıyla ilgilidir. Ziyaretçi sayısıda sayaçlarla takip edilebilir. Ayrıca, sizin web siteniz izleyici portföyüne ilgi duyan varsa, sizde web sitenize reklam panosu alarak para kazanabilirsiniz.

Banner Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Banner yapımında en önemli husus neredeyse standart haline gelmiş olan ölçülendirmedir. Her site kendine uygun bir formatta banner yapısına sahip olabilir fakat genel anlamda kullanılan ölçüler ;Jenerik banner hazırlama: 468×60 400×50 400×40 125×125 120×240 120×60 88×31 …

Billboard banner hazırlama: 416×128.. şeklindedir. Sizde kendi bannerinizi hazırlarken bu ölçülere göre çalışma sayfası oluşturmalısınız…

Cover Banner
Leaderboard Banner
Tower Banner
Micro Banner
120 x 240 Banner (GIF, JPG max. 25 KB)
300 x 200 Pop Up / Pop Under (Pop Up Örnek)
Fullscreen Pop Up / Pop Under (Pop under Örnek)
Sticky-Ad (max. 200 x 200 Pixel)
Interstitial / RichMediaAD / SothingAD

Cover Banner JPG resim, animated GIF veya ŞASH animasyon şeklinde olabilir. CPM pazarlama esasına göre birden fazla firmanın banneri dönüşümlü(change over) olarak yayınlanır. Kullanıcılar, bannera tıklattığında Reklâm verenin ana sayfasına veya belirlemiş olduğu başka sayfaya yönlendirme yapılabilir.

Gösterim: Ana Sayfa ve Tüm Alt Sayfalar

Boyut: 468 X 60
Büyüklük: Maximum : 25 KB

Leaderboard BannerJPG resim, animated GIF veya ŞASH animasyon şeklinde olabilir. Banner dönüşümlü olarak firmalardan gelen talepler doğrultusunda pazarlanabilir Kullanıcılar, bannera tıklattığında Reklâm verenin ana sayfasına veya belirlemiş olduğu başka sayfaya yönlendirme yapılabilir.

Gösterim: Ana Sayfa ve Tüm Alt Sayfalar

Boyut: 728 X 90
Büyüklük: Maximum : 60 KB

Tower Banner (Skyscraper)Sitenin En sağında bulunan ve sayfanın tamamına hakim olan bir reklam uygulamasıdır. JPG resim, animated GIF veya SASH animasyon şeklinde olabilir. Diğer firmaların reklâmları ile birlikte dönüşümlü olarak verilebilir. Kullanıcılar, bannera tıklattığında Reklâm verenin ana sayfasına veya belirlemiş olduğu başka sayfaya yönlendirme yapılabilir.

Gösterim: Ana Sayfa ve Tüm Alt Sayfalar

Boyut: 120 X 600
Büyüklük: Maximum : 40 KB

Micro BannerSitenin sağ alt bölümünde bulunan “Faydalı Linkler” bölümünün altında yer alır. Ana sayfada ve site genelindeki tüm alt sayfalarda gösterilir. JPG resim, animated GIF veya ŞASH animasyon şeklinde olabilir. Diğer firmaların reklâmları ile birlikte dönüşümlü olarak verilebilir. Kullanıcılar, bannera tıklattığında Reklâm verenin ana sayfasına veya belirlemiş olduğu başka sayfaya yönlendirme yapılabilir.

Gösterim: Ana Sayfa ve Tüm Alt Sayfalar

Boyut: 120 X 60
Büyüklük: Maximum : 15 KB

120 x 240 BannerAna sayfada ve site genelindeki tüm alt sayfalarda gösterilir.JPG resim, animated GIF veya ŞASH animasyon şeklinde olabilir.

Diğer firmaların reklâmları ile birlikte dönüşümlü olarak verilebilir. Kullanıcılar, bannera tıklattığında Reklâm verenin ana sayfasına veya belirlemiş olduğu başka sayfaya yönlendirme yapılabilir.

Gösterim: Ana Sayfa ve Tüm Alt Sayfalar

Boyut: 120 X 60
Büyüklük: Maximum : 15 KB

Banner çeşitleri ve ölçüleri: (genelde)

Skyscraper: 120 x 600 piksel
Wide Skyscraper: 160 x 600 piksel
Rectangle: 180 x 150 piksel
Medium Rectangle: 300 x 250 piksel
Large Rectangle: 336 x 280 piksel
Vertical Rectangle: 240 x 400 piksel
Square pop-up: 250 x 250 piksel
IAB 392 x 72 piksel

Banner Nasıl yapılır?

Makalemin ilk girişinde bahsettiğim amatör olarak hazır online banner yapım sitelerinden hazır kalıpları kullanabilirsiniz. Ama daha efektif bir şey yapmak için Photoshop’ta istediğiniz resmi yapabilirsiniz. eğer bilginiz varsa Fireworks kullanarakta banner yapabilir sonra ölçülerini ayarlayabilirsiniz. Eğer epeyi bilginiz varsa Flash programını kullanarak ta flash içerikli banner hazırlayabiliriz.
Arama Terimleri: banner nedir, banner nedir nasıl yapılır, banner nedir ne işe yarar, cs 1 6 banner ne demek
Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
İnterneti Hızlandırma Yolları Nelerdir? Twitter Hesabınız Varsa Bu Haberi Mutlaka Okuyun!
Benzer Yazılar
2 Yorum
  1. Yazar
    Feride

    Merhaba! öncelikle verdiğiniz bilgiler için size çok teşekkür ederim. Yalnız banner nasıl yapılır? noktasında yeterince bilgi edinemedim. bu konuda rica etsem bana mail yoluyla yardımcı olur musunuz? Çok önemli hayat memat meselesi. Sizden haber bekliyorum…

  2. Yazar
    Mustafa

    90’lı Yıllarda Terörle Mücadelenin İçerisinde Yer Almış, Dillere Destan ” O ğ u z 33 ” Timin Yaşadıklarını Anlatan http://www.mustafabilgin02.tr.gg adlı Sitemize hepinizi bekleriz…

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.