Responsive Reklam Alanı

Database-Backup-İşlemi_emresupcinMerhaba sevgili okurlar,

Arkadaşlar Bu makalede sizlere veri tabanımızın nasıl yedeğinin alındığını anlatacağım.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki, Veri tabanı düzenli bilgiler topluluğudur. Kelimenin anlamı bilgisayar ortamında saklanan düzenli verilerle sınırlı olmamakla birlikte, daha çok bu anlamda kullanılmaktadır.

 

Evet, veritabanı bir depo görevi görmektedir. Fakat yanlış kullanıldığında ise çöp yığınına dönüşmektedir. Veritabanının doğru kullanımı, doğru ilişkilendirilmesi çok önemlidir. Bunun en başında hız, zaman, sorgu sayısı gibi kazançlarımız olacaktır. Bir projeye başlamadan önce tasarımını düşünmek yerine veritabanı modelini düşünmek gerekir. Tabii ki veritabanı tipinin seçimi de önemlidir. MySQL mi, Access mi, SQL Server mı etc… gibi veritabanı tipleri arasında projemize en uygun tipi tercih etmeliyiz.

 

 

Bu sebepler doğrultusunda web sitemizin veri tabanı yedeğini almak çok önemlidir.

Veri tabanının yedeğini almak elbetteki geliştirdiğimiz proje için değeri paha biçilemez kadar önemlidir. Şimdi SQL server’daki bir veritabanının back up’ını almak için kodu yazalım.

 

1  Backup Database Northwind To Disk='C:UsersuserDesktopVeriTabaniNorthwind.bak'

 

Görüldüğü gibi bu kodla database’imizin yedeğini alıp saklayabiliriz. Eğer bilgisayarımız çökerse veya çalınırsa yedeğini aldığımız veri tabanıyla projemize kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
PhpMyAdmin Nedir? Ne İşe Yarar? C# Kullanarak Textbox İçindeki Karakter Sayısını Bulma?
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.