Responsive Reklam Alanı

Merhaba sevgili okurlar,

Bugün siz değerli okurlarıma bir karşılaştırma makalesi yazacağım. Araştırdığım ve kendi bilgimin yorumumun olacağı bu makaleye dilerseniz yorum yaparak ekleyeceklerinizi de ekleyebilirsiniz. Bilgi paylaşımımız bu yönde iyi olursa tercih eden arkadaşlarımıza da farklı alternatifler sunmuş olacağız.

Evet, bugün kü makalemiz şu; IOS mu yoksa Android mi seçersiniz? Bu yöndeki tercihleriniz nelerdir? Öyle bir devire geldik ki Devir teknoloji devri oldu… dolayısıyla da böyle olunca firmalar birbiri ile yarış içerisinde. Peki Apple’ın iOS’u mu daha kaliteli, Google’ın Android’i mi? Gelin hep beraber karşılaştıralım.

Android Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Android daha açık bir sistematiğe sahip. Bu da her uygulamaya kolayca ulaşılabilmesini sağlamaktadır. Fakat Linux sistem saldırılara karşı açık hedef haline gelmesine sebep olmaktadır. Andorid sistem uygulama mağazası olarak Google Play’i kullanmaktadır.

Android cihazlarında genelde 5 tane ana ekran bulunmaktadır. Bu ekranlara widget adı verilen kısa yollar ekleyerek çok daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Menüye girmeden Twitter, Facebook, Foursquare, haberler ve hava durumu gibi onlarca widget ekleyebilirsiniz.

Kullanım kolaylığı ve arayüz konusunda Android işletim sistemi karışıktır. Google Play, 400.000 civarı uygulama sayısına sahip dev bir market. Market’te birçok uygulamayı bulmak mümkün. Uygulamaların kalitesi ve çeşit sayısı de son aylarda ciddi anlamda arttığından aranılan uygulamaları bulmak sıkıntı olmamakta.

Android cihazlarına APK uzantılı uygulama dosyaları dışarıdan yüklenebilmektedir. Bu Market’e bağımlı olmadan işlem yapma konusunda oldukça kullanışlı bir durumdur.

Android işletim sisteminin sınırlaması yoktur. Cihazın ekran ışığından ,depolamayı kontrol etmeye kadar her şeye hükmetmek mümkün.

Android bir cihaz bilgisayara bağlandığında USB görevi görmekte, dosyalar kolaylıkla aktarılmaktadır.  Ayrıca özel yazılım ve işletim sistemi modları ile istediğiniz özelleştirmeleri yapabilirsiniz.

Google Android’e çok sık olmasa da güncelleme yapılmaktadır. Android 2.3 Gingerbread sürümünü 2.3.7′ye kadar güncellenmiştir.

İOS
İOS Unix veri tabanlı bir işletim sistemidir.Kapalı bir sistemdir. Bu da güvenlik bakımından oldukça güvenilir olduğu anlamına gelmektedir. Uygulamaları App Store adı verilen market ağından indirilmektedir.

İOS tasarım bakımından oldukça kullanışlıdır. Cihazla ilgili tüm ayarları “Ayarlar” uygulamasının içinde bulabilirsiniz.

İOS’un tüm özellikleri ve uygulamaları kutu şeklinde ekranda bulunmaktadır. Home tuşuna iki kere basılınca açık uygulamaların ve müzik çaların çıkması, kilit ekranındayken kameraya hızlı geçiş yapılabilmesi, artı tuşuyla fotoğraf çekebilmek, yeni bildirim sistemiyle tüm bildirimleri tek ekranda görmek gibi özellikleriyle de iOS kullanımı en kolay mobil işletim sistemi durumuna gelmektedir.

Cihazlarda uygulama Apple’dan öncede vardır. Ancak Apple bunu düzenli bir online yazılım mağazası haline getirip milyonlarca kullanıcıya ulaşan ilk şirkettir.  Bu alanda ilk olması sebebiyle geniş uygulama ağına sahiptir. Dünya çapında 500 binden fazla uygulamasıyla beraber kullanıcılara geniş seçenek sunmaktadır.

Apple, sınırlamalar konusunda oldukça titiz bir sistemdir. Güvenliği had safhada tutan Apple, uygulamaların hepsini kontrol ettikten sonra App Store’da yayınlıyor. Telefonu iTunes olmayan bir bilgisayara bağladığınız zaman içindeki fotoğrafları alabilirsiniz, fakat yine güvenlik sebebiyle bu klasöre hiçbir dosya kopyalayamazsınız. Her yıl Phone ile büyük iOS güncellemesi yayınlanmaktadır. Bu güncelleme birbirinden fazla yenilikler içermektedir. Son yapılan iOS 5 güncellemesi telefona 200’ün üzerinde yenilik getirmiştir.

Sonuç olarak kolay, kullanışlı bir işletim sistemi istiyorsanız İOS tam size göre. Uğraşmaktan üşenmiyorsanız teknolojiden de anlıyorsanız Android size daha uygundur.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
U3 Teknolojiye Sahip Flash Bellekler! Mobil Tehditlerden Korunmanın Yolları Nelerdir?
4 Yorum
 1. Yazar
  Cemail Yenigün

  Teşekkürler,

 2. Yazar
  Ercan

  Bence android daha iyi çünkü telefonda Apple de n daha fazla özgürlük sağlıyor. Örnegin bulutut ile resim sadece apple dan appleye dir ama ios asla telefonda kazma yapmaz bunu da belirtelim.

 3. Yazar
  Faruk

  Kesinlikle iOS u tercih ederim. Aynı uygulamayı android e indirdiğimde hem tasarımı bozuluyor hem seçenekler kıskıtlanıyor. Ayrıca donma sorunları da cabası. İOS kaliteye önem veriyor…

 4. Yazar
  Ömer Yel

  Android cevabim

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.