Responsive Reklam Alanı

Recovery-Card-Nedir_emresupcinMerhaba sevgili okurlar,

Arkadaşlar sizlere bilgisayar bileşenlerinden biri olarak bazzı kullanıcıların kullandığı Recovery Card’tan bahsedeceğim. Öncelikle kısa bir tanım olarak Recovery’i bilmeyen arkadaşlarımız için açıklayacağım; Bilgisayar terminolojisinde bilgisayarların sorun yaşaması durumunda önemli bilgilerin kurtarılması anlamında kullanılır.

 

 

Bilgisayarlar donanımsal veya virüsler gibi yazılımlar sonucunda çalışmaz duruma gelebilir. Önemli bilgilerin bilgisayarı geçici bir süre için de olsa çalışır hale getirilerek kurtarılmasına recovery denir.

 

*** Recovey card Fat, Ntfs, Cmos, data, partiton donanım parametreleri ve ayarları gibi önemli bilgileri HDD üzerinde saklayabilen ve bozulduğu zaman bunları kurtarabilen bir bilgisayar donanımıdır.

 

*** DeepFreeze programının mantığındadır. Eğer bilgisayarda bir sorun çıkarsa sorun oluşan bölümü önceden kaydettiği veriyle değiştirebiliyor.

 

 

Recovery Kartları bizi:

  • * Boot hataları
  • * Mavi ekran hataları
  • * Virüslerden dolayı oluşan hatalar

gibi sorunlara karşı koruyor.

 
Ayrıca bu kartlarla:

  • * HDD üzerinden verilerin silinmesi veya istenmeyen yüklemelerin yapılmasını engelleyebilirsiniz.

 

  • * Bununla hardiskinizi ve diğer bazı donanımlarınızı şifreleyerek kart olmadan açılmamasını sağlayabilirsiniz. Bu da hırsızlıklara karşı bir önlemdir.

 

 

Bu kart daha çok okul bilgisayarları ve internet cafe bilgisayarları gibi birden fazla kullanıcılı bilgisayarlar için kullanışlıdır. Fiyatları 10$-20$ arasında değişmektedir. Recovery Kartının çok önemli işlevleri olmasına rağmen pek fazla tanınmamaktadır. Dolayısıyla kişisel bilgisayarlamız da da kullanmamaktayız.  Makalemde belirttiğim gibi okul bilgisayarlarında tercşh edilen bir donanım bileşenidir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Çizgi Filmin Nasıl Yapıldığını Biliyor muydunuz? Exlibris Nedir? Ne İşe Yaramaktadır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.