Responsive Reklam Alanı

Skype-Geçmişi-Temizleyin_emresupcinGünaydın sevgili okurlar,

Sizlerinde bildiği üzere MSN 15 Mart Cuma günü tarihe karışacak. 20 Ocak Pazar günü yazmış olduğum makalemde sizlere İnternette Bir Devir Kapanıyor: Windows Live Messenger Artık Yok! demiştim. Microsoft Messenger’ın hizmeti 15 Mart 2013 itibarıyla sona eriyor. MSN’nin yerini 10 Mayıs 2011′de Microsoft tarafından 8,5 milyar dolara satın alınan Skype alacağını da söylemiştim.

 

Microsoft geçiş sürecini kolaylaştırmak için Windows Live Messenger kullanıcılarına hesaplarını Skype’a geçirmeye yarayan bir yazılım sunuyor. Ayrıca Skype’a doğrudan Windows Live Messenger hesabıyla da bağlanılabiliyor.

 

*** Skype’ye Geçince Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar?

Skype, MSN’den farklı bir mantıkla çalışıyor. Bazı konularda daha dikkatli olmak gerekiyor. ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı Righard Zwienenberg’in uyarıları şöyle:

 

 

*** Başka Makinede Kullanılması Riskli!!

‘Skype’yi başkasının bilgisayarında ya da internet kafe gibi ortamlarda kullanıyorsanız, verilerin sızması gündeme gelebilir. Geçmiş iletişim bilgileri, sizin makineniz ve bulutun dışında üçüncü bir sisteme transfer edilebilir. Skype kullanmayı sonlandırdığınızda, bu gizli yerde saklanan bilgiler silinmiyor ve sonra da, nereye bakacağını bilen kişiler, gönderdiğiniz mesajları ya da kiminle konuştuğunuz gibi bilgileri inceleyebiliyor’.

 

 

*** Geçmişi Temizleyi Sakın Unutmayın!

Zwienenberg’e göre eğer kendi sisteminiz dışında başka bilgisayarlarda Skype kullanıyorsanız, Skype’ı kapatmadan önce geçmiş bilgilerinizi ve içerik detaylarınızı silebilirsiniz. ‘Araçlar’ menüsü içinde bulunan ‘Seçenekler’ kısmında geçmişin nasıl tutulmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Buradaki ‘Gizlilik Seçenekleri’ bölümünde yer alan ‘Clear History-Geçmişi Temizle’ düğmesiyle, hassas bütün verileriniz yerel olarak saklanan gizli yerlerden silinecek ve gizliliğiniz daha iyi sağlanacaktır.

 

 

*** Kişisel Bilgilerinizle Hassas Davranın!

Kurulum sırasında, küçük puntolarla yazılmış olan, ‘Skype Kullanım Kılavuzunu’ ve ‘Skype Gizlilik Sözleşmesini’ ’ni okumayı öneren Zwienenberg’e göre ne yazık ki çoğu kişi bu dokümanları okumaya zahmet etmiyor ve sadece geçerli olan ileri düğmesine basıyor. Ancak “kişisel bilgileriniz ile ilgili hassas olun” uyarısında bulunan Zwienenberg, “Eğer size ait olmayan farklı bir bilgisayar kullanıyorsanız özel verilerinizi silin. Ama en iyisi, sizin için önemli olan gizli ve özel verilerinizi korumak için başka sistem kullanmayın” diye konuştu.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
AdSense Hakkında Bilmeniz Gereken Çok Önemli 5 Şey Nedir? Notebook Bataryalarını Kaç Saat Şarj Etmeliyiz?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.