Responsive Reklam Alanı

AKİS-Editörleri-Kullanımları_emresupcinİyi akşamlar saygı değer okurlarım,

Arkadaşlar Linux’a hükmedebilmeniz için temel komutları ve programlamayı iyi bilmek şartındasınız. Bir de bu işleri gerçekleştirebileceğiniz, örneğin programınızı yazabileceğiniz, komut dizileri oluşturabileceğiniz ya da yapılan işlemler hakkında günlük tutabileceğiniz ortam hakkında bilginiz olmalı. Bu amaçla kullanılan ortam, editör programlar. Programınızı editörde yazarsınız, sonra kaydeder ve derlersiniz.

 

 

Gerektiğinde editörde açar, okursunuz ya da üzerinde değişiklik yaparsınız. Bu makalemde  inceleyeceğimiz konu da “editörler” ve bunların nasıl kullanılacakları ile ilgili.

 

 

Açık Kaynak İşletim Sistemi Editörleri ve Kullanımı 

Editör, metin düzenleyici demektir. Linux işletim sistemlerinde metin oluşturma ya da düzenleme işlemleri için farklı metin düzenleyici (editör) programlar vardır. Bunların bir kısmı komut sisteminde çalışan vi ve ed gibi programlar olup, grafik ortamda çalışan Kate ve Kwrite gibi editörler de bulunmaktadır. Editörler, genellikle basit metin işlemlerinin yanı sıra, program veya komut dosyası oluşturulacağı zamanlarda, ayrıca log (günlük) izleme işlemlerinde de kullanılmaktadır.

 

VIM Editörü 

Linux altında metin işlemleri için kullanılan ed programının geliştirilmiş halidir. Temel metin işlevlerinin yanında üst düzey işlevleri gerçekleştirmeyi sağlayan son derece kullanışlı ve güçlü bir kelime işlemci yazılımıdır. VIM editörünü çalıştırmak için Alt+F2 kısa yol tuşlarını kullanarak Komut Çalıştır… penceresini açınız, burada “konsole” yazarak komut satırına geçiniz. VIM editöründe deneme.txt isimli bir dosyayı açmak veya bu isimde dosya yoksa oluşturmak için Örnek: esupcin@bil3 ~ $ vi deneme.txt komutu kullanabilirsiniz.

vi deneme.txt komutuyla var olan deneme.txt dosyası açılabilir ya da boş bir deneme.txt dosyası oluşturulabilir. Sadece vi komutunu yazarak da programa giriş yapılabilir. Ayrıca, vi komutundan sonra dosya yolu ve dosya adı birlikte kullanılarak dosyanın istenen dizin içerisine oluşturulması veya istenen adresten açılması sağlanabilir.

Örneğin; vi /home/kullanici/belgeler/dosya.txt gibi…

 

NOT:  Eğer vi komutu dosya adı parametresi ile birlikte kullanılırken dosya yolu belirtilmezse, komut satırındaki etkin dizin içerisine bakılarak dosya açılır veya oluşturulur. Bu dizin, komut satırında (~) işareti varsa kullanıcının ev dizinidir.

 

 

Nano Editörü 

Nano, Linux altında çalışan pico editörünün bir benzetimi (emülatörü) olan metin düzenleme programıdır. Vereceğim örnekte gösterildiği üzere, nano deneme.txt komutu kullanılarak önceden var olan deneme.txt dosyası açılabilir ya da boş bir deneme.txt dosyası oluşturulabilir. Sadece nano komutu yazılarak da programa girilebilir, program açıldığında dosya oluşturma işlemi gerçekleştirilebilir. Örnek: esupcin@bil3 ~ $ nano deneme.txt

 

Ayrıca, nano komutundan sonra dosya yolu ve dosya adı birlikte kullanılarak dosyanın istenen dizin içerisine oluşturulması veya istenen adresten açılması sağlanabilir. Örneğin; nano /home/kullanici/belgeler/dosya.txt gibi…

Editör içerisinde kullanılan komutlar ekranın alt kısmında kullanıcıya sunulur. Örneğin “^X” (Ctrl+X) komutu programdan çıkmayı sağlar. ^ karakteri Ctrl tuşunu temsil etmektedir. Programın üst kısmında ise yazılımın sürüm numarası, dosya adı ve açılış modu belirtilmektedir

 

 

KWrite Editörü

KWrite, KDE masaüstü için geliştirilmiş bir metin düzenleyicidir. Temel metin işlevlerinin yanında programcılara gelişmiş araçlar sunar. Bunlardan birisi, örneğin C/C++, Java, Python, Perl, Bash, Modula 2, HTML ve Ada gibi programlama dillerine göre otomatik biçimlendirme (renklendirme ve girintileme) özelliğidir. KWrite ayrıca basit bir metin editörü olarak da başarılıdır. KWrite programına, Pardus ana menüsünden Programlar→Yardımcı Programlar→Düzenleyiciler→KWrite (Metin Düzenleyici) yolundan ulaşılabilir. Ayrıca, Örnek’te gösterildiği gibi komut satırı kullanılarak da KWrite editörüne erişmek mümkündür.

Örnek: esupcin@bil3 ~ $ kwrite deneme.txt 

Yukarıdaki komut, deneme.txt isimli dosyayı KWrite editöründe açacaktır. Eğer dosya yoksa oluşturulacaktır. Bu dosya yerine, internet üzerindeki herhangi bir dosyayı KWrite’da açabilmek için dosya adı yerine internet adresi yazılabilir.

 

NOT: KWrite, KDE sürükle-bırak protokolünü kullanır. Dosyalar herhangi bir yerden sürüklenip KWrite içine bırakılabilir.

 

 

Kate Editörü (Gelişmiş Metin Düzenleyici)

Kate, özellikle yazılımcıların ihtiyaçlarına yönelik, gelişkin yeteneklere sahip bir metin düzenleyicisidir. Bu program, çok sayıda ve büyük boyutlarda metin dosyalarını açabilmektedir. Programın adı, KDE Advanced Text Editor (KDE Gelişmiş Metin Düzenleyici) sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Kate, Pardus ile beraber gelen 53 MB büyüklüğünde olan kdebase paketinin bir bileşenidir. Böylece başka hiçbir ek kurulum yapmaya gerek olmadan, programa Pardus→Programlar→Yardımcı Programlar→Düzenleyiciler altından ulaşılabilir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Bilgisayarlarda ve Ağ Ortamında Bulunması Gerekenler? Değişken İsimlendirmede Dikkat Edilecek Noktalar Neler?
3 Yorum
 1. Yazar
  Mert

  Elinize sağlık, güzel bir yazı olmuş.

 2. Yazar

  Bu yazdıklarınız doğrumu acaba!

 3. Yazar

  Çok teşekkürler.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.