Responsive Reklam Alanı

network switch and cablesTekrar merhabalar sevgili okurlarım,

Bu yazımda sizlere ağ sistemleri ile alakalı olan bir makale yazacağım. Konu başlıklarımız ise Bilgisayarlarda Bulunması Gereken Donanım ve Yazılımlar ve Ağ Ortamında Bulunması Gereken Donanımlar’dır. Bilgisayar ağları ilk defa bilgileri paylaşma ihtiyacından ortaya çıkmıştır. Farklı bilgisayarlardaki bilgilere erişme ve bu bilgileri kullanma ihtiyacı bilgisayar ağlarının gelişmesindeki en önemli faktördür.

 

İlk başta küçük boyutlarda olan ağlar, daha sonraları büyümüş ve günümüzde internetle adeta tüm dünyayı sarmıştır.

 

 

Bilgisayarlarda Bulunması Gereken Donanım ve Yazılımlar

Bir bilgisayarda her şeyden önce ağ kurulumunu destekleyen bir işletim sistemi olması gerekir. Günümüzde kullanılan işletim sistemleri bu ihtiyacı karşılamaktadır. Ancak düşünülen bir ağ sunucu bilgisayarı ile kurulacak bir ağ ise o zaman bir sunucu bilgisayar ve ağ işletim sistemi (Windows 2003 Server vb.) gereklidir. Bir sunucu bilgisayar olmadan da bir yerel ağı kurulabilir. Mesela bir büro ortamında tek bir yazıcıyı birden fazla bilgisayarın kullanması için basit bir yerel alan ağı kurulabilir. Bunun için bir ağ iletim sistemine gerek yoktur. Bilgisayarların ağa bağlanabilmeleri için her bilgisayarda bir ağ kartı gereklidir. Günümüzde ethernet ağları çok yaygın olduğu için bu kart ethernet kartı olarak anılmaktadır. Bu kartın bilgisayara takılması ve çalışabilir hale getirilmesi gereklidir.

 

 

Ağ Ortamında Bulunması Gereken Donanımlar

Bilgisayarlar ağa bağlanmaya hazır ise yapılacak olan iş ağ topolojisini ve teknolojisini seçmek olacaktır. Günümüzde yerel alan ağlarında genellikle yıldız topoloji ve ethernet teknolojisi ile kurulan ağlar yaygındır. Bunun dışında token ring ya da FDDI teknolojisiyle kurulan ağlar da mevcuttur. Ethernet teknolojisine sahip ağlarda ağ ortamlarının en önemli malzemeleri kablolar ve ağ cihazlarıdır. Ağlarda kullanılabilen kablolar daha önce almış olduğunuz Bakır Kablolar modülünde açıklanmıştı. Ağın yapısına uygun bir kablo seçimi yapmak ağ kurulumunda ilk  adımdır. Kablo seçiminden sonra belirlenen yere kablo döşeme standartlarına uygun olarak ağ kablolarının çekilmesi ve tüm kabloların ağ cihazları ile oluşturulan merkezde toplanması gereklidir. Burada devreye ağ cihazları girer.

 

Arkadaşlar yazdığım bu makale aslında  bir yerel alan ağı (LAN) kurulumu için gerekenlerin iki grupta incelenmesi olarakta farzedebiliriz. 

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Shazam Yenileniyor! Pekii Shazam Nedir? Açık Kaynak İşletim Sistemi Editörleri ve Kullanımları?
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.