Responsive Reklam Alanı

Değişken-Tanımlamalardaki-Dikkat-Edilecek-Noktalar_emresupcinMerhaba sevgili okurlarım,

Yazacağım bu makale de sizlere Değişken İsimlendirmede Dikkat Edilecek Hususları anlatacağım. Program boyunca sürekli değişkenlerle işlem yapıldığından değişken isimlendirme konusuna dikkat etmek gerekir. Değişken isimleri verilirken değişkenlerin tutacakları bilgiye göre isim verilmesi, değişkene anlamlı isimler verilmesi programcıya büyük kolaylık sağlar.

Örneğin, kullanıcıların adlarını tutmak amacıyla tanımlanacak bir değişene a ismini vermektense ad ismini vermek daha anlamlıdır.

 

Programda kimi zaman onlarca değişken kullanılır, bu kadar çok değişken olunca, hangi değeri hangi değişkende tuttuğunu hatırlamak zorlaşmaktadır. Bu nedenle anlamlı değişken isimleri vermek uygulama geliştiricisi için vazgeçilmez öneme sahiptir. Daha sonra bakıldığında farklı kelimeleri çağrıştıracak nitelikte kısaltmalar kullanılmamalıdır. Standartlaşmış kısaltmaları kullanmak yararlıdır.

 

 

Değişken isimlendirme kurallarına uyulduğu sürece değişkene istenilen her isim verilebilir. Değişken isimlendirmeyle ilgili değişken isimlendirme standartları vardır. Değişken isimlendirme standartları, değişkenleri program içinde rahat okumak ve takip etmek etmede kolaylık sağlar. Bu değişken isimlendirme standartlarından herhangi birisi seçilerek uygulanabilir. VB.NET’te değişken isimlerinde Türkçe karakterler kullanılabilir. Fakat karakter uyum sorunlarından dolayı çoğu programcı değişken isimlerinde Türkçe karakter kullanmamayı tercih etmektedir. Değişken isminde Türkçe karakterin kullanıldığı aşağıdaki örneği inceleyelim.

 

                      turkceKarakter.aspx
          1     <script language=”VB” runat=”server”>
                                      2            sub page_load(obj as object, e as eventargs)
                                      3                    dim ğüşiöçıİ as string
                                      4                    ğüşiöçıİ = “Türkçe karakteri bol bir değişken oldu”
                                      5                    response.write(ğüşiöçıİ)
                                      6            end sub
                                      7     </script>

———————————————————————————————–

 

Örnekte ğüşiöçıİ isimli değişken oluşturulmuştur. Türkçe karakteri bol bir değişken oldu ifadesi değişkene atanmıştır. (Değişkenlere değer atamayla ilgili ayrıntılı örnekler daha sonra verilecektir. ) Ardından değişken sayfaya yazdırılmıştır. Aşağıda değişken isimlendirme konusunda çeşitli sınırlamalar, kurallar sıralanmıştır.

 

 

                    Değişken ismi bir harf (A..Z, a..z) veya alt çizgi ( _ ) ile başlamalıdır.

*** Değişken isimleri bir harf veya alt çizgiyle başlamazsa hatayla karşılarız. Değişkenin ilk karakteri olmadığı sürece değişken isimlerinde rakamlar kullanılabilir.

 

*** Doğru verilmiş değişken isimlerine örnekler : ad, soyad, adres, not, isim, kitabevi_ad, parola, ceptel, evtel, ogrenim, mesaj, renk, cinsiyet, adres2, not3, ulke

 

*** Yanlış verilmiş değişken isimlerine örnekler : 1.not, 2not (Değişken ismi rakamla başlayamaz.)

 

 

Arkadaşlar Değişken Kuralları, Yazım Yanlışları, Hatalar ile ilgili kelimelere fazla yer vermememin nedeni; bundan sonra ki yazacağım makalemde de diğer ayrıntılara yer vermek istedim…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Açık Kaynak İşletim Sistemi Editörleri ve Kullanımları? HTML için Türkçe Karakter Kodları!
1 Yorum
  1. Yazar
    Ömer

    Evet doğru bilgiler.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.