Responsive Reklam Alanı

Termal-Macun-Nedir_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Bu gün donanımsal tarafım faydalı olabilecek makaleleri yazmaya beni teşvik ediyor bende bu yüzden sizlere önemli bir konuyu anlatacağım. Konumuz Termal Macun, Termal Macun’un ne olduğuna geçmeden önce kısaca şunları söyleyim; Bilgisayarınızın anakartında bulunan işlemcinin üzerine sürülen macunsal yapıya dikkat edenleriniz belki olmuştur.

 

 

 

İşte bu macucun işlemci yüzeyi ve soğutucu tabanındaki çok küçük boşlukları doldurarak, işlemci yüzeyinde oluşan ısının soğutucu tabanına sağlıklı bir şekilde transfer edilmesini sağlamaktadır.

 

Şimdi detaylara değinerek anlatayım, Öncelikle Termal Macun Ne İşe Yarar?
________________________________________

 

Bizim açımızdan, termik macunun kullanım alanı bellidir. İşlemci ile fanın metal heatsink’i arasında sürülerek, iki madde arasındaki ısı iletimini kolaylaştırmak için kullanılır. Bildiğiniz gibi işlemcinin üzerine takılan heatsink+fan ikilisi, işlemcinin sıcaklığını düşürmek için kullanılır. İşlemcinin ısısı iyi bir ısı ileticisi olan heatsink’e geçer ve heatsink’in üzerindeki fan heatsink’e doğru hava üfleyerek heatsink’in üzerinde biriken ısıyı dağıtır. İşlemci ile heatsink arasındaki iletim ne kadar iyi ise, işlemcinin sıcaklığı da o kadar kolay düşürülür.

İşlemci ile heatsink dediğimiz metal parça arasındaki ısı iletiminin aksamasına neden olan ise, iki yüzey arasındaki ufak boşluklarda kalan havadır. Her ne kadar çıplak gözle bakınca işlemcinin üst yüzeyi de, heatsink’in alt yüzeyi de pürüzsüz gözükseler de, aslında her iki yüzeyde mikroskopik boyutta oldukça engebeli bir dokuya sahiptir. Bu nedenle, iki yüzeyi birbirine bastırdığımızda, aslında birbirine fiziksel olarak temas eden alan çok düşüktür, arada kalan hava ise kötü bir ısı ileticidir. Bu nedenle heatsink ile işlemci arasında termik macun sürülür. Termik macun, aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, heatsink ile işlemci arasında bir katman oluşturacak ve ısı iletmeyen boşlukları dolduracaktır.

 

 

Pekii Termal Macun Sıcaklığı Ne Kadar Düşürebilir?
________________________________________

Bu çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Kasanın içi ferah ve heatsink+fan ikilisi kaliteliyse, 8-10 derecelik bir düşüş sağlayabilir. Fakat genellikle 5-6 derecelik bir düşüş sağlar. Sıcaklığın düşüş miktarı mevsim, işlemcinin tipi gibi faktörlere de bağlıdır. En kötü koşullarda bile 2-3 derecelik bir düşüş sağlaması beklenir.

 

 

Herşeyi Anladık, Fakat Faydası Nedir?
______________________________

Tabii ki öncelikle overclock meraklısı arkadaşlara, işlemcinin sıcaklığını düşürmelerinde yardımcı olur. Bununla birlikte sadece overclock yapanların değil, tüm kullanıcıların termik macun kullanması faydalıdır. Çünkü daha soğuk bir işlemci, daha uzun ömürlü bir bilgisayar ve daha stabil bir sistem demektir.

 

Termal-Macun-Nasıl-Sürülür_emresupcin

 

 

Termal Macun İşlemci Üzerine Nasıl Sürülür Diyorsanız?
______________________________

Mümkün olduğunca az ve ince sürülmelidir. Fazla kaçarsa, işlemci ile heatsink arasında çok kalın bir katman oluşturacaktır ve bu durumda olumlu etkisi görülmeyebilir. Ama işlemci ve heatsink arasındaki boşluğu dolduracak kadar fazla sürülmelidir. Önce heatsink alınır ve kare şeklinde bir bölgeye, yandaki resimde görüldüğü gibi sürülür. Daha sonra, heatsink işlemcinin üzerinde mümkün olduğunca sıkı bir şekilde takılır. Her ne kadar macun elektriksel iletken özellik taşımasa da, yine de macunu kenarlara taşırmamaya dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle AMD Athlon ve Duron işlemcilerde, macunun işlemci üzerindeki kontaklara bulaşmamasına dikkat ediniz.

 

 

Herşeyi Eksiksiz Yaptım Ama Yine Sonuç Alamadım ve Sıcaklık Düşmedi, Ne Yapabilirim?
______________________________

Öncelikle, termik macunu münkün olduğunca az ve ince sürdüğünüze emin olmalısınız. Eğer işlemcinin sıcaklığı eski derecesindeyse, işlemciniz normal yöntemlerle daha fazla soğutulamıyor olabilir. Eğer işlemcinin sıcaklığı artmış ise, kensinlikle fazla macun sürmüşsünüz demektir. Macunu temizleyerek, ince bir tabaka halinde tekrar sürün.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Bios'ta Ne Nedir? Outlook'ta Bazı Temel Ayarlar Nelerdir?
6 Yorum
 1. Yazar
  Selim

  İyi günler. Ben kasanın içerisini açıp tüm donanımları çıkarmıştım (ram, ekran kartı, işlemci fanı, HDD’ler ve kablolar). Saç kurutma makinesi ile tozları üfleyerek gidermiştim. Hatta işlemci üzerindeki eski termal macunuda silmiştim. İŞlemciyide dikkatli bi şekilde söktüm, yuvasınıda üfledim. tekrar taktım. Bütün donanımları tekrar topladım. Bilgisayarı açtım, 15 saniye sonra felan kapandı. Bidaha açtım bidaha kapandı hemen. Anladımki işlemci ısınıyor, termal macun sürmek gerek yine. Bilgisayarcıdan aldım, dikkatli bi şekilde sürdüm. Eldivenlede güzelce yaydım. İnce bi tabaka oldu.Tekrar topladım kasayı, bilgisayarı açtım, sorunsuzca çalıştı. Ama oldukça yavaşladı eskiye nazaran. Sizce nedendir?

 2. Yazar
  Batıkan Bildim

  Selim bey RAM’iniz bozulmuş olabilir.

 3. Yazar
  Murat

  Samsung r422 anakartında termal macunu değiştirdim buyrun izleyin;
  https://www.youtube.com/watch?v=aZX17If5-Nc

 4. Yazar
  Yusuf

  Merhabalar bende bir konu hakkında bilgi alacaktım.Bende aynı selim arkadaşımız gibi kasanın içerisindeki herşeyi söküp temizlik yaptım. İşlemci fanını sökerken tutturulan bacakları kırdım ve macun namına birşey kalmadi kasa çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor sizce işlemci kaynaklı mı ?

  • Yazar
   Hazar

   Aynı şey bendede olmuştu pc çalışıyor fakat ekran gelmiyor geçmiş olsun kardeşim ana kartin yanmış

 5. Yazar

  Soğutucu macun cep telefonunun işlemcisini de soğutur mu?

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.