Responsive Reklam Alanı

SSL-E-Posta-Güvenliği_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

İnternetten takip ettiğiniz gibi bu aralar bayağı güvenlik sorunları ile ilgili meselelere değiniyorlar. Bunlardan bir kısmının nedeni ise internet kullanıcılarının yanlış şekilde internette gezinmesi, yanlış yerlere şifresini yazıp geri silmemesi ya da oturumu kapatmaması büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu yazımda sizlere SSL yani Secure Socets Layer ve E-Mail (E-Posta) Güvenliğini anlatmayı istiyorum.

 

 

SSL (Secure Socets Layer)

Soket Güvenlik Düzeyi (SSL) Protokolü Netscape tarafından, İnternet üzerinde web sunucular ve tarayıcıların güvenli haberleşmeleri için geliştirilmiştir. İnternet üzerinde, veriyi (data) şifrelemek üzere kullanılan bir tekniktir. Bu teknik, içinde dijital imzanın (digital signature) kullanımının da bulunduğu açık (public) ve özel (private) anahtar şifreleme kullanmaktadır. Bu şifrelemeler onay sağlayan birimler yardımıyla çalışır. Bu birimler, ulaşılan ilgili sunucunun, ait olduğu iddia edilen şahıs veya şirketlere ait olduğuna dair onay verir. Bu onaydan sonra, güvenli iletişim işlemi başlayabilir. SSL yazılımı yüklü sunucular taklit edilerek, karşı taraf kandırılamaz. SSL, istemci ile sunucu arasındaki iletişim algoritmasını tanımlar ve iletişim ancak karşıdan onay alınırsa başlar. SSL, e-posta göndermek, anlık ileti gönderip almak, İnternet üzerinden alışveriş yapmak gibi uygulamalarda güvenliği sağlamak için kullanılır.

 

 

E-Mail (E-Posta) Güvenliği

Gönderilen bir e-posta, hedefine ulaşıncaya kadar birçok sunucudan geçebilir. Bu sunucular gelen giden postaları kopyalama yeteneğine sahiptir. Bu nedenle sıradan bir epostanın başkaları tarafından okunabilmesini engelleyen hiçbir unsur yoktur. Piyasada e-posta şifrelemek için özel olarak hazırlanmış yazılımlar bulunmaktadır. Şifrelenen mesaj ve şifresi, hedefe ayrı ayrı gönderilir. Şifreli mesajlar hedefte tekrar çözülerek okunabilir hâle getirilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hem hedefte hem de kaynakta aynı şifreleme yazılımının kullanılmasıdır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
IP Güvenliği (IPSec) İnternet Bankacılığı Nedir? Ne İşe Yarar?
1 Yorum
  1. Yazar
    Ahmet KARA

    Çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.