Responsive Reklam Alanı

Hafıza-Kartları-Türleri-Açıklamaları_emresupcinSevgili okurlar herkese hayırlı akşamlar diliyorum,

Şimdi yazacağım makalemde sizlere hafıza kartları türlerini ve hangi türlerin ne olduğunu açıklayacağım. Telefonunuzda kullandığınız hafıza kartı veya fotoğraf makineleriniz de günlük hayatımızın birçok alanında kullandığımız hafıza kartlarının aslında içeriğine bir inmek gerekir. Kaç çeşit var neden çeşitli ve hangi çeşit nerede kullanılır gibi sorulara bu yazımda cevap bulabileceksiniz.

 

 

CF Compact Flash 
1994 yılında SanDisk tarafından üretilen ve 2002-2005 yılları arasında CF+,CF2.0,CF 3.0 ve CF 4.0 gibi geliştirilmiş versiyonları olan CF kartların temelde CF-I ve CF-II olarak iki ayrı model mevcut.CF-I 43x36x3.3 mm boyutlarında olmak la beraber, günümüzde piyasada bulunan maksimum kapasiteli CF-I kart 8 GB’lık.CF-II ise 43x36x5mm ebatlarında olup maksimum kapasiteli 12 GB’a kadar ulaşıyor.CF kartlar adaptör takılarak PCMCI kart gibi kullanılabilir.Veri okuma ve yazma hızları maksimum 40 MB/s’dir. Teorik bellek kapasite limiti 137 GB olarak açıklanmış olmasına karşın henüz onda biri kapasitelerle piyasaya sürülmesi Compact Flash kartların daha çok yol katedeceğinin bir göstergesidir.

 

———————————————————————
SM Smart Media
1995 yılında Toshiba tarafından üretilen ve CF’ye alternatif olarak düşünülmüş olan SM kartlar 45x37x2mm boyutlarında. SM,MP3 çalar ve diijital fotoğraf makinelerinde kullanımı yaygınlaşmış, fakat MMC ve SD kartlardan sonra popülerliği azalmış bir hafıza kartı çeşidi.Maksimum kapasite 256 MB, maksimum veri aktarım hızı ise 2MB/s.Adaptör takılarak PCMCI,CF ve 3.5 inç disket(floopy)yuvalarında kullanılabilir. Günümüzde ise bu hafıza kartı hem kapasite hem de veri aktarım hızının düşük olmasından dolayı giderek azalıyor.

 

———————————————————————
MMC MultiMedia Card
Siemens ve SanDisk tarafından geliştirilerek 1997 yılında piyasaya sürülen bir hafıza kartı çeşidi. 24x32x1.4mm boyutlarındaki kartın MMC, RS-MMC(Reduced-Size MultiMedia Card) ve MMCmobile olarak 3 ayrı modeli bulunuyor. MMC olarak tanımlanan kartlar 4 GB kapasiteye, RS-MMC ve MMCmobile kartları ise 1 GB kapasiteye kadar ulaşıyor.2003 yılında geliştirilen RS-MMC 24x18x1.4mm boyutlarında; 2005 yılında geliştirilen MMCmobile 24x16x1.4mm boyutlarında üretiliyor. MMCmobile kartlar adında anlaşılabileceği gibi genellikle cep telefonlarında kullanılıyor. MMC’de veri aktarım hızı 2.5 MB/s iken RS-MMC ve MMC mobile’da okuma hızı 10 MB/s yazma hızı ise 7 MB/s’dir.SD kartlara oranla daha yavaş olmalarına karşın daha ucuz olmaları nedeniyle kullanım olanı oldukça yüksektir. RS-MMC ve MMC mobile kartları adaptör kullanılarak MMC uyumlu cihazlarda kullanılabilir. Teorik kapasite limiti 128 GB olarak açıklansa da MMC kartları henüz bu rakama oldukça uzak olduğu ortadadır.

 

———————————————————————
MS Memory Stick
1998 yılında Sony tarafndan piyasaya sunuldu ve zamanla geliştirilerek 4 ayrı modelde karşımıza çıkıyor: Standart,Pro,Produo ve Micro. Standart ve Pro 50×21.5×2.8mm ebatlarında, Produo modeli 31x20x1.6 mm ebatlarında üretiliyor. Micro modeli ise 15×12.5×1.2mm boyutlarında üretilmiştir.Her modelin kapasitesi ve veri aktarım hızları da farklı. Standart MS kartlar maksimum 256 MB kapasiteye ulaşabiliyor. Maksimum yazma hızı 1.8 MB/s değerine sahip. MS Pro ve MS Pro duo kartları ise maksimum 4 Gb kapasiteye sahip olabilirken veri aktarım hızları da 20 MB/s değerine ulaşabiliyor. MS Micro kartlarda kapasite 1 GB!a ulaşmışken veri aktarım hızı da yine 20 MB/s’dir. Fakat farklı boyutlarda üretildiği için Memory Stck kartları adaptörler ile birlikte Standart modeli olarak kullanılabiliyor. Teorik hesaplamalarda MS Pro, MS Pro Duo ve MS Micro kartların 32 GB kapasiteye ulaşabileceği tespit edilmiştir.

 

———————————————————————
SD Secury Dijital
SD kartlar adından da anlaşılabileceği gibi veri güvenliği sağlayan yazma koruması ile üretiliyor. SD, mini SD ve micro SD olarak üç ayrı modelle karşımıza çıkan kartlar , boyut kapasite ve veri aktarım hızı olarak farklılık gösteriyor. SDkartlar 24x32x2.1mm boyutlarında ve maksimum 8 Gb kapasite ile üretilirken, mini SD kartlar 20×21.5×1.4mm boyutlarında ,maksimum 2 GB kapasiteye ve 20 MB/s veri aktarım hızına sahip. Micro SD kartlar ise 11x15x1mm boyutlarında ve maksimum 2 GB kapasiteye sahip. Bu kartların maksimum ve aktarım hızları da yine 20 MB/s.Son dönemlerde oldukça popüler olan Sd kartlar hem hızları hemde kapasiteleri ile oldukça yaygınlaştı. Teoride 128 GB’a ulaşabilecegi haberleri de önümüzdeki günlerde kat kat daha büyük kapasiteli modellere hazırlıklı olmamızı gösterir gibi. Diğer hafıza kartlarında olduğu gibi SD kartlarda da adaptör aracılığı ile model farklılıkları ortadan kaldırılabilir.

 

———————————————————————
xD Picture Card
Diğer hafıza kartlarına göre oldukça yeni bir teknoloji olan xD kartları ilk olarak 2002 yılında kullanıma sunuldu. xD kartlar 25x20x1.78 mm boyutlarında üç ayrı modelde üretildi: xD, Type M ve Type H. Yalnızca xD etiketi ile gördüğümüz kartlar 512 Mb kapasiteye ve maksimum 3 MB/s yazma hızı ile 5 MB/s okuma hızına sahip.2005 te üretilen Type M modeli ise maksimum 2 GB kapasiteye, maksimum 4 MB/s okuma hızına ve 2.5 MB/s yazma hızına sahip.Yine 2005’te Type H olarak piyasaya sunulan model se maksimum 1 GB kapasiteye 15 MB/s okuma hızına ve 9 MB/s yazma hızına sahip.Henüz SD ve MMC kadar yaygınlaşmamış xD kartlar hem kapasite hemde veri transfer hızını arttırmadığı sürece unutulma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu görünülüyor.

 

Kartlar arasında dikkat etmeniz gereken kullandıgınız model ve veri aktarım,yazma hızları.Bazı kartlarda aktarım hızları direk yazılır 20 MB/s gibi bazılarında ise x’li degerlerle gösterilir.X degeri CD ve DVD okuyucu yazıcılardaki gibi standart bir değer ve 150 KB/s’ye eşit.Veri aktarım hızı 66x olarak yazılmış bir kart aslında 66 x 150 = 9900 KB/s olarak hesaplanır. buda yaklaşık olarak 10 MB/s olarak ifade edilebilir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Corel Draw İle Dergi Kapağı Tasarımı Yapalım! Kolayca SPRY Menü Nasıl Yapılır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.