Responsive Reklam Alanı

Utf-8-Nedir-Karşılıkları-Nelerdir_emresupcinSevgili okurlarım merhaba,

 

Bu yazımda sizlere web siteleriniz de karşılaştığınız bir sorundan bahsedeceğim. Yani demem o ki bu başlıca sorun yaptığınız bazı tasarım ve şablonlarda Türkçe Karakter desteği yoktur, yani ı, ş, ğ, ü gibi harfler gözükmez veya farklı simgeler ile gözükür.

 

 

Bunları düzeltmek için ya sistemin yazı düzenini değiştirmeniz lazım örneğin uft-8 gibi işte veya şimdi vereceğim kodları bu harflerin yerine yazdığınızda sitenizin önizleme kısmında istediğiniz harfler gözükür…

 

 

Pekii UTF-8 Nedir ?
UTF-8, 8-bitlik bir Unicode dönüşüm biçimidir. (İng: Unicode Transformation Format ‘ın kısaltması). Unicode karakterlerini değişken uzunluklu bayt guruplarıyla kodlamakta kullanılır.
Rob Pike ve Ken Thompson tarafından geliştirilmiştir.

 

UTF-8 Tanımını Söyleyecek Olursak;
Evrensel kodlama ile aynı sayfada farklı lisanları göstermek mümkün olabilmektedir. Ayrıca özel hazırlanmış klavyeler ile matematiksel ifadeleri yazmak da mümkün. Bütün bu farklı karakterler UTF-8 sayesinde aynı sayfada görüntülenebilmektedir. Eski biçem kodlama ile Türkçe karakterlerin – aslında latin alfabesinde olmayan ya da özel işaretli harflerin de – gösterimi için oldukça karışık olan harf ve rakam dizgileri kullanmak gerekiyordu. Mesela Ş harfini yazmak için Ş küçük ş içinse ş yazmak gibi.
Büyük Harfler İçin UTF-8 Karşılıkları:
Ü Ãœ
Ş Å
Ğ Ä
Ç Ã‡
İ Ä°
Ö Ã–
—————————————————————————–
Küçük Harfler İçin UTF-8 Karşılıkları:
ü ü
ş ÅŸ
ğ ÄŸ
ç ç
ı ı
ö ö
—————————————————————————–
Çeşitli Özel Karakterler İçin UTF-8 Karşılıkları:
€ €
£ &pound
« «
» »
• •
† †
© ©
® ®
° °
µ µ
· ·
– –
— &mdash

 


 

Kısaca UTF-8 Özelliklerinden de bahsetmek gerekirse;

Evrensel kodlama ile aynı sayfada farklı lisanları göstermek mümkün olabilmektedir. Ayrıca özel hazırlanmış klavyeler ile matematiksel ifadeleri yazmak da mümkün. Bütün bu farklı karakterler UTF-8 sayesinde aynı sayfada görüntülenebilmektedir.

 

Eski biçem kodlama ile Türkçe karakterlerin – aslında latin alfabesinde olmayan ya da özel işaretli harflerin de – gösterimi için oldukça karışık olan harf ve rakam dizgileri kullanmak gerekiyordu. Mesela Ş harfini yazmak için Ş küçük ş içinse ş yazmak gibi.

 

UTF kullanarak 1 milyondan fazla karakter kodlanılabilinmektedir. Sıklıkla kullanılan 65536 karakterin kodlaması bu 1 milyondan fazla kodlamada ilk sıralarda yer almaktadır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Windows Live Messenger Kapandı… Ya Sonra? F Klavye mi? Q Klavye mi? Tercihiniz Hangisidir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.