Responsive Reklam Alanı

F-ve-Q-Klavye_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere iki klavyeden bahsedeceğim, Yani F ve Q klavyeden. Aklınıza şöyle bir soru takılabilir; Bu klavyelerin neresinden bahsedilebilir ki birisi F klavye diğeri Q klavye? sorusunu sorabilirsiniz.

Pekii en çok kullandığımız klavye diye bir soru sorsam yine çoğunuz hatta buna bende dahil Q Klavye kullanıyoruz derdik. F Klavyenin insan zekâsını geliştirdiğini hiç duydunuz mu?

 

Bu yazımda size bundan bahsetmek istiyorum. Bahsederken Sevilay Gündoğdu’nun anlattıklarına da değinmek istiyorum. Kısaca F ve Q klavyeyi açıklayayım sonra F klavyenin nasıl zekâ geliştirdiğine değineyim.

 

F Klavye: Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. Bilimsel temellere dayalı standart bir Türk klavyesi geliştirilmesinin zorunluluğuna inanan İhsan Yener, bu konuda 1946’dan itibaren daktilo öğretmeni sıfatı ile sürdürdüğü çalışmalarının dikkate alınmasını ancak 1955’te sağlayabildi.

 

Q Klavye: QWERTY, dünyada en çok kullanılan ve özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde yaygın olan bilgisayar ve daktilo klavyesi. Q klavyenin patentini, 1874’te Christopher Latham Sholes tarafından almış  ve Sholes aynı yıllarda QWERTY’nin patentini daktilo işleriyle uğraşan E. Remington and Sons şirketine satmıştır.

 

 

Şimdi Zeka Geliştiren F Klavyeye Değinelim:

Bilimsel araştırmalara göre Q klavye İngilizcede dâhil hiçbir dil için faydalı değil. Bir klavyenin işlevselliği kullanıcının dilinde en çok kullanılan harfleri parmakların en rahat ulaşabildikleri yere yerleştirilmiş olmasına bağlıdır. Her dile göre ayrı klavye tasarlanması daha doğaldır. Türkçe için en uygun klavye ‘Fe’ klavyedir.

 

Intersteno-Türk Yönetim Kurulu üyesi Sevilay Gündoğdu bu konuda yaptığı açıklamada, Türkçe’de en çok kullanılan harfler göz önünde bulundurularak tasarlanan F klavyenin, kullanıcılarına büyük avantajlar sağladığını belirtti.

 

F-Klavye-Zeka-Geliştiriyor_emresupcin

 

Sevilay Gündoğdu, F klavyeyi 10 parmak kullanabilen kişinin daha az enerjiyle daha hızlı şekilde yazabildiğini söyledi ve “Sadece 2 harften oluşan ‘az’ kelimesini bir Q klavye kullanıcısı 1 saniyede, 10 parmak F klavye kullanabilen kişi ise saniyenin onda biri hızla yazar. 2 bin kelimelik bir raporu Qklavye kullanan bir kişi yaklaşık 2 saatte, 10 parmak F klavye kullanabilen kişi 30 dakikada yazar” dedi.

 

Gündoğdu’nun yaptığı açıklamada şu cümleleri ise oldukça ilginç; “On parmakla bakmadan F klavye kullanma tekniği de her iki eli ve hatta her parmağı senkronize bir şekilde ayrı ayrı kullanmayı sağladığı için çocukların zekalarını korumalarını, yetişkinlerin zekalarını kat kat artırmalarını sağlamaktadır”

Yani Sevilay Gündoğdu’ya göre, F klavye zekayı geliştiriyor.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
UTF-8 Nedir ? Harf Karşılıkları Nelerdir? Adobe Acrobat Professional Özellikleri?
Benzer Yazılar
1 Yorum
  1. Yazar
    Sena

    Q klavye…

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.