Responsive Reklam Alanı

Sosyal-Medya-Sansürü_emresupcinHayırlı Akşamlar Arkadaşlar,

Yine Sosyal Medya ve sosyal medyası bol malzeme bir makale ile karşınızdayım. Sizlere defalarca söylediğim gibi her geçen zaman zarfında etkili bir şekilde sosyal medya kullanıcıları artış göstermekte. Twitter, Facebook, Netlog, İnstagram,… gibi sosyal ağlarda geçirdiğimiz zamanlar ve yaptığımız sosyal aktivitelerin fotoğraflarını bu araçlarda paylaşmayı da hiç ihmal etmiyoruz 🙂

 

Yalnız şunu hiç düşündünüz mü? Sosyal Medya da Kendi Kendimize Sansür Uyguluyoruz!

 

Sosyal medyada bunu neredeyse hepimiz yapıyoruz. Aklımıza bir şey geliyor ve bunu paylaşmak üzere yazmaya başlıyoruz. Bu sırada konu hakkında biraz daha detaylı düşünüp son dakikada paylaşmaktan vazgeçiyoruz. Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Facebook ile birlikte yaptığı bir çalışmaya katılan 3.9 milyon kullanıcının yüzde 71’inin paylaşımlarından son dakikada vazgeçtiği ortaya çıktı.

 

Çalışmayı gerçekleştiren doktora öğrencisi Sauvik Das ve Facebook veri bilimcisi Adam Kramer’e göre kişilerin kendi kendilerine uyguladıkları sansür beklenenden daha çok.

 

Sonuçlara göre katılımcıların yüzde 51’i en az bir paylaşımdan, yüzde 44’ü ise bir arkadaşın paylaşımına yazılmak üzere hazırlanan yorumdan son dakikada vazgeçiyor. 17 gün süren çalışmaya katılan bir kısmı kendine birçok kez sansür uyguladı.

 

Pekii Neden Sansür Uyguluyoruz?

Das ve Kramer’e göre kullanıcıların kendilerini sansürlemelerinin en önemli sebeplerinden biri paylaşımı görecek olan kişilerin bu paylaşımı beğenip beğenmeyeceğine dair belirsizlik. Bununla beraber söz konusu paylaşımların kimler tarafından görüleceği ya da kişinin istediği etkiyi vermeyecek endişeleri de nedenler arasında.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
MATLAB Programı Ne İşe Yarar? DRAM Çeşitleri Nelerdir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.