Responsive Reklam Alanı

Facebook-Video-Virüsü_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Yine Facebook tehditi ile karşı karşıyayız, 3 gündür facebook’ta arkadaşlarımın paylaştığı videolar ve video paylaşımlarına yazdığı yazılar dikkatimi çekti. Tabii önce sazan gibi olaya atladım ve video’yu açmaya çalıştım. Video bana Flash Player’ınızın güncellenmesi gerek uyarısı verdi, halbuki bilgisayarımda kurulu olan Flash Player güncel sürüme sahip. Dedim artık sazanlığı bırakıp şu durumu araştırayım ve durum virüs olarak karşıma çıktı.

 

Sizlere de bu durumu anlatma gereği duydum. Malum her bilgisayar zehrinin panzehiri bulunur bende 🙂

 

Facebook üzerinden son günlerde yayılmaya başlayan bir virüs kullanıcıların güvenliğini tehdit ediyor. Facebook profilini ele geçiren virüs bütün bilgilerinize ulaşıyor ve dilediği şekilde hesabınızı kontrol edebiliyor.

 

“İzleyin bence süper oldu” şeklinde sahte bir yazı ile kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışan virüs, bu şekilde kullanıcılar arasında yayılıyor. İlgili içeriğe tıkladığınızda Flash Player yüklemeniz gerektiğini söyleyen zararlı yazılım aslında bilgisayarınıza ilgili kötü niyetli yazılımı yüklüyor.

Chrome tarayıcısı üzerinden çalışan virüs, web tarayıcınızın kontrolünü bir eklenti vasıtası ile ele geçirerek Facebook hesabınızı kontrol altına alıyor. Kullanıcılar, Faceook hesaplarını her açtığında bir müzik ile karşılaşıyor.

Facebook hesabında otomatik olarak çalıştırdığı ‘Youtube’ isimli sahte uygulama silseniz de geri geliyor.

Söz konusu zararlı yazılımdan kurtulmak isteyen kullanıcılar şu adımları izlemesi gerekiyor:• Başlat tuşuna basarak alt kısımdaki arama bölümüne regedit yazın

• Regedit’i açtıktan sonra açılan kayıt defterinden Hkey_local_machine-software > policies > google > chrome > seçeneğini takip edin.

• Burada “asdadsfclbonhleeank” gibi karmaşık isme sahip bir dosya olacaktır.

• Bu dosyayı silerek web tarayıcınızı baştan başlatın. Virüs temizlenmiş olacaktır.

Aynı konuda bir çok sorunun kendisine geldiğini belirten bilişim yazarı Buğra Ayan, eklentinin profesyonel bir şekilde çalıştığını ve Chrome’a eklendikten sonra eklentiler bölümünü de çalışamaz hale getirdiğini belirtti.

 
Ayan, virüsün adf.ly ile başlayan bir web sitesi üzerinden yönlendirme başına kullanıcılardan para kazanıldığını belirtirken, kullanıcıların sosyal medyada karşılaştıkları benzer sorunları kendisine de ulaştırabileceklerini dile getirdi.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Windows 8'le Gideni Geri Getirin! Tüm Annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun!
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.