Bilgisayarınız-Beyaz-Sayara-Saldırabilir_emresupcinGünaydın sevgili okurlar,

Bugün sizlere internette okumuş olduğum bir haberden bahsetmek istiyorum. Evdeki bilgisayarınız hatta cep telefonlarınız bile tek tuşla casuslara hizmet ederek Beyaz Saray’a saldırabilir! Nasıl mı? Microsoft’un en iyi bilişim uzmanı seçtiği Halil Öztürkçi anlattı.

Microsoft’un en iyi bilişim uzmanı seçtiği Halil Öztürkçi, e-devlet yapısının tehlikede olduğunu iddia etti.

 

SİZ EVDE OTURURKEN BİLGİSAYARINIZ BEYAZ SARAY’A SALDIRABİLİR

 

7 yıldan bu yana Microsoft tarafından yılın en iyi bilişim uzmanı seçilen Halil Öztürkçi sanal dünyadaki güvenlik zaaflarını ve alınması gereken tedbirleri Star gazetesine anlattı.

 

Türkiye’nin siber güvenlik alanında ciddi adımlar attığını ancak bunun bir devlet politikası olarak benimsenmesi gerektiğini ifade eden Öztürkci, “Bir an önce siber ordu kurulmalı. Biz e-devlet yapısını kurduk. Ama bunun güvenliğini sağlamazsanız bu sistem ele geçirilebilir ve ülkede ciddi bir kaosa sebep olabilirsiniz. Bu yolla vatandaşlarımızın bütün verilerini elde edebilir” dedi. Siber güvenliğin devlet politikasına yansıması gerektiğini anlatan Öztürkçi,

 

ABD başkanı ulusun refahı siber güvenliğe bağlı diyorsa, Çin, İran ve Rusya milyar dolarlık bütçeler ayırıyorsa bu duruma Türkiye kulak tıkayamaz.

 

ÇİN, TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK TEHDİT!

 

Eğer bir ülkenin bilişim altyapısını ya da e-devlet sistemini ele geçirirseniz o ülkede hükümet bile devirebilirsiniz. Çin’in ürettiği çiplerin içinde arka kapı dediğimiz yazılımların olduğu tespit edildi. Bu donanımlar ABD ordusu tarafından kullanıyordu. ABD Çin’de üretilen çipleri almamaya karar verdi.

 

Türkiye için de aynı tehdit söz konusu”diye konuştu. Sekiz karakterden oluşan şifrenin kırılmasının biraz daha zaman aldığını anlatan Halil Öztürkçi, android işletim sistemli telefonlara da tek tuşla casus yazılımkurulabileceği uyarısında bulundu.

 

Cep telefonlarıyla kolayca ortam dinlemesi yapılabileceğini ifade eden Öztürkçi, “Antivirüslerinizi güncel tutun. Windows güncellemelerinizi yapın. Aksi halde güvenlik açıklarından sızarak, bilgisayarınıza hakim olur ve onu başka bir yere saldırı için kullanabilir. Yani sizin evde kullandığınız basit bir bilgisayar dikkatli olmazsanız Beyaz Saray’a saldırı için kullanılabilir. Bundan hiç haberiniz olmayabilir” ifadesunu kullandı.

 

Kaynak: Yazete

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Tüm Annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun! İnadına Windows XP Kullanmaya Devam Dediğiniz Oluyor mu?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.