Responsive Reklam Alanı

Domain-Transferi-Nası-Yapılır_emresupcinMerhaba Arkadaşlar,

Genel bir bilginiz olması amacı ile yazacağım bu makalemde almış olduğunuz domain’i başka bir firmaya nasıl transfer edeceğinizi anlatacağım. Çoğunuzun web sitesi vardır, e tabii dolayısıyle domain hizmetinin iyi olmasını hepimiz yeğleriz. Olur ya bazen hosting firması ile uyumsuz hale gelirsiniz. Sizin ne istediğinizi önemsemezler fazla yardımcı olmayabilirler. Sizde müşteri olarak bu durumdan rahatsızlık duyabilirsiniz ve o firma ile de çalışmak istemeyebilirsiniz.

 

 

Farklı bir firma ile çalışmak istersiniz fakat kullanmış olduğunuz domain kaydını diğer firmaya nasıl transfer edersiniz onu anlatacağım.

 

 

Bir firmadan başka bir firmaya domain transfer edebilmeniz için bilmemiz ve uygulamamız gerekenler:

 

 

1. İlgili domaine ait iletişim bilgilerindeki mail adresinin size ait olup olmadığını kontrol ediyoruz. Çünkü transfer esnasında bu mail adresine bilgi gelecek ve onu onaylamamız gerekecek Aksi takdirde transfer gerşekleşmez.

 

 

2. İlgili alan adının kilitli olup olmadığını kontrol etmeliyiz.transfer etmek sitediğiniz domainin transfere açık olup olmadığını http://izasoft.com adresinden kontrol edebilirsiniz. İlgili domainin sorgulamasını yaptığınızda çıkacak olan bilgiler arasında aşağıdakilerden sadece birini göreceksiniz:

 

 

Status: clientTransferProhibited (kilitli)
Status: REGISTRAR-LOCK (kilitli)
Status: pendingDelete (silinecek)
Status: ok (Transfer edilebilir – açık)

 

 

Eğer transfer edeceğimiz domain “Status: ok” ise transfer işlemini başlatabiliriz. Eğer kilitli ise kilidi kaldırmamız gerekir.

 

 

3. Transfer etmek istediğimiz domaini aldığımız günden itibaren 60 gün geçmiş olması gerekir.

 

 

Yukarıdaki üç işlem doğru ise transfer işlemini başlatabiliriz. Domain transfer işlemi başlatıldıktan sonra whois (domain iletişim) bilgilerinde yer alan email adresine bir transfer onay maili gelecektir. Bu emaili onayladıktan 2 ya da en çok 4 gün içinde trasnfer işlemi gerçekleşir.

 

 

Not: .com .net .org uzantılı alan adlarının transfer edilmesi için domain şifresine (domain secret key) ihtiyaç duyulmaktadır. Alan adını aldığınız firmadan bu şifreyi öğrenebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Windows’daki Tüm Klavye Kısayollarını Biliyor musunuz? Arama Motorlarına Kayıt (Robots.txt) İşlemi Nasıl Olur?
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.