Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda sizlere MySQL’in ne olduğunu geniş kapsamlı bir şekilde sunacağım. MySQL, altı milyondan fazla sistemde yüklü bulunan çoklu iş parçacıklı (multi-threaded), çok kullanıcılı (multi-user), hızlı ve sağlam (robust) bir veritabanı yönetim sistemidir.

 

MySQL-Nedir_emresupcin

 

UNIX, OS/2 ve Windows platformları için ücretsiz dağıtılmakla birlikte ticari lisans kullanmak isteyenler için de ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur. Linux altında daha hızlı bir performans sergilemektedir. Kaynak kodu açık olan MySQL’in pek çok platform için çalıştırılabilir ikilik kod halindeki indirilebilir sürümleri de mevcuttur. Ayrıca ODBC sürücüleri de bulunduğu için birçok geliştirme platformunda rahatlıkla kullanılabilir.

 

 

Geliştiricileri, 500’den fazlası 7 milyon kayıt içeren 10.000 tablodan oluşan kendi veritabanlarını (100 gigabyte civarında veri) MySQL’de tuttuklarını söylüyorlar.

 

Web sunucularında en çok kullanılan veritabanıdır, asp, php gibi birçok web programlama dili ile kullanılabilir.

MySQL, tuttuğu tablolarla çok kullanıcılı sistemlerde söz konusu olan erişim hakları sorununu başarılı bir şekilde çözmektedir. MySQL’in 4.0 sürümü ile birlikte “transaction” desteği, 4.1 sürümüyle birlikte de alt sorgu desteği eklenmiştir.

 

 

Ayrıca “veri tutarlılığını (referential integrity)” sağlama işinin programcıya bırakılması tercih edilmiştir, ancak bu bir dezavantaj olarak görülmeyebilir. Çünkü pek çok veritabanı programcısı VTYS’lerdeki veri tutarlılığının esnek olmayan, zorlayıcı bir özellik olduğunu düşünmektedir.
Temel Özellikleri

 

MySQL aşağıdaki veritabanı nesnelerini desteklemekte olup bu nesnelerin bazıları 5.1 sürümü ile gelmiştir:

 

•  Tables (Tablo

•  Views (Görüntü) (Görüntüleme)

•  Procedures (Prosedür/Yordam)

•  Triggers

•  Cursors

 
MySQL için çok çeşitli grafik arayüze sahip programlar mevcuttur. Bunlar içerisinden en bilineni yine MySQL’i geliştiren firma tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir yazılım olan MySQL GUI Tools’dur. MySQL yönetimi için bir Türk firmasi tarafından geliştirilen Database Master yazılımı modern bir grafiksel arayüze sahip olup, kolay bir kullanım sağlamaktadır. Bunun yaninda PHP ile geliştirilmiş phpMyAdmin diğer alternatif bir yazılımdır. Tek bir php dosyası ile işlem yapan, Javascript ile birçok işi kolaylaştıran Adminer* yazılımı da önerilmektedir.

 

• Database Master – MySQL Yönetim Yazılımı

• Adminer

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
HTML'de Marquee Etiketinin Kullanımı? MySQL'de Kullandığımız Komutlar Nelerdir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.