Responsive Reklam Alanı

Merhaba Arkadaşlar,

Sizlere yazacağım bu yazıda svchost.exe virüsünün ne olduğunu anlatmak istiyorum. Araştırma yaparak en doğru kaynağı sanalkurs.net web sitesinde buldum. Yazacağım bu yazının kaynağı sanalkurs.net’tir. Pek çoğumuzun Task Manager’da (Görev Yönetisinde) 4’er 5’er tane gördüğü küçük program hakkında biraz bilgi verelim.

 
Pek çok Win uygulaması bilindiği üzere bir takım kütüphane dosyalarına ihtiyaç duyar. Ve biz de bu kütüphane dosyalarına .dll diyoruz. trkwks.dll, uxsms.dll, sysmain.dll gibi bu dosyalar kendilerinden çalıştırılamadığı için kendilerini çalıştıracak bir takım programlara ihtiyaç duyarlar. Biz de bu programlara svchost.exe diyoruz.

 

 

Windows çalışırken pek çok kaynağa ihtiyaç duyar. Ve bu kaynakların başarıyla kullanılabilmesi için pek çok svchost.exe aynı anda çalışabilir ki, zaten tek bir svchost.exe çalışsaydı sistemde büyük sıkıntılar ortaya çıkardı. Eğer hangi svchost.exe’nin neyi çalıştırdığınızı görmek isterseniz;

 
Komut İstemi’nde tasklist /svc komutuyla hizmet listesini görebilirsiniz.

 

Svchost.exe Virüsü

Bu virüsün PC’ nize girip girmediğini anlamak gerçekten kolay.

 

Svchost-Exe-Virüsü_emresupcin

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere bütün svchost.exe’ler syset ya da local network tarafından çalıştırılıyor. Eğer Task manager’da sizin kullanıcınız tarafından işletilen bir svchost.exe varsa o muhtemelen virüstür ve PC’nizde ve internette hız kaybına sebep olacaktır.

Bir diğer yolu da harcadığı byte miktarına bakmaktır. Eğer 100.000 KB’tan fazla hafıza harcıyorsa o da muhtemelen virüstür.

Bazı virüsler svchost.exe’yi taklit edebilir. Mesela svcchost.exe gibi…

 

 

Bir hatırlatma yapmak gerekirse, svchost.exe bir virüs değildir. Genel olarak JeeFo virüsü’nün svchost.exe’yi etkilemesiyle svchost.exe virüs gibi görünüyor.

 

 

Nasıl Temizlenir?

Avast! Antivirüs’ ü öneririm. Avast! sanılanın aksine “dandik” bir virüs programı değildir, hatta MS/Dos üzerinden tarama yaptığı için pek çok antivirüs programından daha güvenilir bir virüs programıdır.

 

 

Kaynak: SANALKURS.NET

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Web Sayfalarına CSS Eklemenin Yolları Nelerdir? İyi Bir Domain Oluşturmanın Sırları Nelerdir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.