Responsive Reklam Alanı

Facebook-Güvenliğinde-En-Önemli-5-Maddde_emresupcinMerhaba Arkadaşlar,

Popülerliğini hiç kaybetmeyen facebook son zamanlarda virüs ve tehlikeli saldırılardan dolayı huzursuz. Bu huzursuzluk aynı zamanda kullanıcılar içinde geçerli. Az önce bahsetmiş olduğum makalemde facebook kullanıcılarını virüs tehlikesinden haberdar etmek için mail gönderdi demiştim. Bu makalemde ise facebook güvenliğinde en önemli 5 maddeyi açıklayacağım.

 

Tabii bu haberler güncel nitelikte olup sizlere yanlış bilgi vermemek için araştırmalar ışığında bilgilendirme yapacağım.

 

Facebook internet kullanıcılarının en çok vakit geçirdiği yerlerden biri. Ancak bu popülerliğini kötüye kullanan sanal korsanlar bu platformdan da kullanıcılara virüs göndermeye devam ediyorlar. Bu tehlikelere karşı uyaran Trend Micro almanız gereken önlemleri ve ne yapmanız gerektiğini açıkladı. Türkiye’de de oldukça yoğun ilgi gören dev sosyal ağ Facebook, saldırganların kişisel veriler için kullanıcılara zararlı yazılım göndermesi için ilgi çekici bir alan oluyor. Facebook üzerinde gerekli güvenlik önlemleri “ayarlar” bölümünden yapılıyor ancak bu yeterli değil.

 

Trend Micro Güvenlik Araştırmalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Rik Ferguson, kullanıcıların dikkat etmesi gereken 5 madde açıkladı. Bu maddeler aşağıdaki gibi:

 

1. Eğer bir arkadaşınızın duvarında paylaştığınız mesajın gizlilik ayarlarını kontrol etmezseniz, otomatik olarak “arkadaşınızın arkadaşları” mesajınızı görebilecek şekilde ayarlanır.

 

2. Paylaştıklarınızın istemediğiniz kişiler tarafından görülmesinin önüne geçmek için gizlilik ayarlarını yapmanız da yeterli olmuyor. Eğer sizin paylaştığınız şeyin altına herhangi bir Facebook kullanıcısı etiketlenirse, bu kişi tüm konuşmaları ve paylaşımınızı görüyor.

 

3. Kamuya açık bir etkinlik ya da sayfada bir paylaşımda bulunduğunuzda, bu paylaşımın gizlilik ayarlarını değiştiremezsiniz. Sadece o paylaşımı kendi profilinizden kaldırabilirsiniz.

 

4. Gizlilik ayarları “Arkadaşlarımın arkadaşı” olarak belirlenmiş bir paylaşımı arkadaşınızın duvarına yerleştirdiğinizde, “İstemediğiniz” kişiler de o paylaşımı görecek. Çünkü onlar sizin arkadaşınız.

 

5. Paylaştıklarınız herkese açık olsun ya da sadece arkadaşlarınızın arkadaşları görebilsin, tanımadığınız birçok insanın sizi gördüğünü ve arkadaşlıktan çıkardığınız kişilerin dahi sizi takip edebildiğini unutmayın. Bu sebeple paylaşımlarınıza her zaman dikkat edin.

 

Ayrıca Rik Ferguson bir konuda daha uyarıda bulundu. Bu uyarıda ise “-Başkasının gözünden gör- seçeneği ile hem arkadaşınız olmayanlar tarafından hem de belirleyeceğiniz bir kişi tarafından nasıl göründüğünüzü öğrenebilirsiniz” dedi.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Facebook'tan Önemli Mesaj! Twitter'ın Tarihi?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.