Responsive Reklam Alanı

Programlama-Nedir-Türleri-Nelerdir_emresupcinMerhaba Arkadaşlar,

Blogumda zaman zaman yazılım ile ilgili bilgilere yer vermek istiyorum ama vaktim dar olduğunda bu kategoriye kapsamlı bir şekilde bakamıyorum. Eksik olarakta gözüme çarpan Programlama dilinin ne olduğunu ve türlerinin neler olduğunu sizlere açıklamak istiyorum. Öncelikle şunu söylemeliyim ki; Yazılım bir teknoloji terimidir. Anlamı; Hem bilgisayar sistemini oluşturan donanım parçalarının yönetimini hem de kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan komutlar topluluğuna yazılım denilmektedir.

 

 

Program kelime olarak şartlara ve düzene göre yapılması gereken işlemlerin bütünü anlamına gelir.Program terimi ise bilgisayara yada elektronik devrelere yaptırılması gereken işi bir dizi komutlar olarak yazmaktır.

 

Programlama dilleri sayesinde bilgisayara hangi işi nasıl yapması gerektiğini öğretiyoruz ve o dainsan dan daha hızlı olarak işlevi yerine getiriyor. Şuana kadar 3000 den fazla programlama dili yazılmıştır, fakat biz en çok kullanılan programlama dillerini anlatacağız.

 

Programlama dillerini üç sınıfa ayırabiliriz:
Alt Seviye Yazılım Dilleri: Makine koduna oldukça yakın programlama dilleridir. Assembly programlama dili.

 

Assembly Programlama Dili: Assembly karmaşık programlar yazmak için kullanılan düşük seviyeli bir dildir. İnsanlar tarafından zor anlaşılan makine dilinin karmaşık yapıdan çıkarak alfabetik ifadelerle değiştirerek düşük seviyede bir yazılım ortaya sunar. Assembly kullanım amacı tüm programlama dillerinde olduğu gibi daha az zamanda daha çok iş yapmaktır. Assembly bir zamanlar çok kullanılmaktaydı, ancak günümüzde daha kullanılma eğilimindedir.Anormal performans hususları söz konusu olduğu zaman bu dil kullanılmaktadır.

 

Orta Seviye Yazılım Dilleri:Bu programlama dilleri oldukça esnektir, hem alt hemde üst seviye programlama yapılabilir. C programlama dili gibi.

 

C Programlama Dilleri: C programlama dili günümüzde en popüler dillerden biridir.Şuan kullandığımız bir çok programda C dili kullanılmıştır; Microsoft Windows, GNU/Linux, Minix gibi programların yapımının büyük bir çoğunluğunda C dili kullanılmıştır. C çok keskin bir dildir, bundan kaynaklanan bir çok problem programcıları zorladığı için c++ geliştirilmiştir.

 

Üst Seviye Programlama Dilleri: Bu programlama dilleri sadece sadece belirli bi fonksiyon üzerinde çalışırlar bu da programlama hakimiyetini azaltır.Bunun yanında en etkin ve en hızlı programlama dilleri bu kategoridedir.Diğer programlama dillerine göre daha kolay öğrenildiği ve uygulandığı için yeni başlayanlara en uygun diller üst seviye dillerdir.Örneğin;visual basic ve pic basic pro gibi…

 

Basic: ABD de icat edilmiş günümüzde çeşitli türevleri kullanılmakta olan üst düzey programlama dilidir. Basic öğrenmesi ve uygulaması kolay olan bir programlama dilidir. Visual basic diliyle Windows un belirli bölümleri yazılmıştır.Her Microsoft Office paketinde bir basic türevi var olup makro programlamada büyük kolaylıklar getirilmektedir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Evernote Nedir? Ne İşe Yarar? HTML'de Paragraf Etiketinin Kullanımı?
Benzer Yazılar
1 Yorum
  1. Yazar
    Yunus

    Eğer basic yazılım dilleri ile ilgilenenler varsa işte adres partları indirin ve kullanın yüzlerce örnek kitap 20 ye yakın basic dillleri hepsinin editörleri içinde.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.