Responsive Reklam Alanı

İnternet-Güvenliği-Mac-Filtreleme_emresupcinMerhaba Arkadaşlar,

Yine güvenlik ile alakalı bir makale yazmak istiyorum. Bu makalemizde internet güvenliğinden bahsedeceğim tabii mac filtreleme işlemini de anlatacağım. Bilmeyen ya da fazla bilgiye sahip olmayan arkadaşlarımız için MAC nedir onu açıklayalım önce. Ethernet, Token Ring, Wi-Fi, Bluetooth, FDDI, SCSI gibi protokollerde kullanılmak üzere, herhangi bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar.

 

MAC kelimesi Ortam Erişim YÖnetimi anlamına gelir ve kısaltma terimini de İngilizce olarak yazılan anlamının yani Media Access Control baş harflerinden almıştır.

 

İnternet hayatımıza girdikten kısa bir süre sonra hem kablo kalabalığı olmaması hem de uzaktan erişim imkanlarının doğmasıyla birlikte kablosuz modemlerle de tanıştık.

 

Kablolu modemde güvenlik derdi yok denecek kadar azdı. Yalnızca portlardan gelen saldırılar vardı. Ama kablosuz modemlerde şifreleme de yapılsa pek yeterli olmuyordu…

 

MAC Filtreleme tam da burada; şifrelemenin işe yaramadığı durumlarda imdada yetişiyor…
MAC bir bilgisayarın kendine özgü adresidir, her bilgisayar için farklıdır. Bu yüzden filtrelemeyi yaptığınızda ya sadece onay verdiğiniz bilgisayarlar o modem üzerinden internete girerler ya da engellerseniz, engellediğiniz bilgisayarlar o modem üzerinden internete giremezler.

 

MAC Adresimi Nasıl Öğrenebilirim?
Komut Satırı’nda ipconfig /all yazdığınızda Fiziksel adres diye görünen MAC adresinizdir.

 

Modeminizde MAC Filtreleme bölümünü bularak isterseniz engelleyebilir, isterseniz izin verebilirsiniz…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Mail Hesabınızın Güvenliği! Localhost Xampp Web Sunucusu Kurulumu Nasıldır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.