Responsive Reklam Alanı

Zararlı-Android-Uygulamalarına-Dikkat_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Gün geçtikçe android sistemine sahip cihazların yaygınlığı artmakta, dolayısıyla uygulamalarda artış gösteriyor. Peki uygulamalarda neye dikkat ediyorsunuz veya nasıl uygulama kullanıyorsunuz. Size şöyle söyleyeyim; Crackli uygulama kullanıyorsanız tehlikedesiniz! Son zamanlarda crackli Android uygulamaları arttı. Peki bu artış beraberinde neleri getiriyor? Crackli Android uygulamaları içerisinde birçok zararlı yazılım içeriyor. Bu yazılımlar Android cihazınızı ele geçirerek çeşitli amaçlarda kullanıyor.

 

 

Android’in rakipleri genellikle platformun zararlılarla dolup taştığını söyleseler de yaklaşık 1 sene önce F-Secure’un yaptığı bir Araştırma, zararlıların yüzde 99.5’inin Google Play dışından geldiğini gösteriyor. Yani zararlılar çoğunlukla web sitelerinde ve Google Play dışındaki mağazalarda dağıtılan crack’li APK’larda ortaya çıkıyor.

 

Zararlıların Android’de yaşamını sürdürmek üzere başvurdukları bir yol ise uygulamayı “sarmak”.

 

Bu yöntemde uygulamanız düzgün bir biçimde çalışmaya devam ediyor, ancak zararlı yazılım da haberiniz olmadan telefonunuzda çalışıyor. Zararlı, kendini hemen belli etmediğinden onu kaldırmak gibi bir girişimde de bulunmuyorsunuz.

 

Örneğin en yaygın Android zararlıları arasındakiAndroid.FakeInstaller, kendisini normal bir uygulamayı yüklemeye yarayan bir yükleyici gibi tanıtıyor ancak arka planda size ücrete mal olacak SMS’ler gönderiyor. Android 4.2’de uygulamaların ücretli numaralara SMS göndermesini engelleyen bir sistem olsa da cihazların çoğu henüz Android 4.2’ye geçmiş değil. Yani 2 dolarlık bir uygulamanın crack’li APK dosyası, size 15-20 TL’lik bir fatura çıkarabilir.

 

Bu arada Android 4.2 kullanmanın sizi tamamen korumayacağını da belirtmek gerekiyor. FakeInstaller, cihazınızda açtığı arka kapı sayesinde uzak sunucudan komutlar alabiliyor ve kişisel bilgilerinizi karşıya gönderebiliyor.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Çift Bükümlü Kablo Nedir? Yapısı ve Çeşitleri? Windows'ta Yedek Alma İşlemi Nasıldır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.