Responsive Reklam Alanı

Tasarımcı-Olmak-İçin-Ne-Yapmak-Gerekir_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Web yazılımı ile ilgilenen bazı okurlarımızın merak ettiği bazı konular var. Bu konulardan biri okuyucumuzun yorumunda belirttiği ‘Ben tasarımcı olmak istiyorum fakat nasıl bir harita izleyeceğim’ sorusuydu. Bu soru benim gayet hoşuma gitti ve benimde konuyu kavrayabilmek için ilk iş olarak araştırma ihtiyacı duydum. Bildiklerimin yanı sıra bazı kaynaklardan toparladığım maddeleri sizler ile paylaşacağım. Umarım faydasını görürsünüz.

 

•  Önce meraklı ve istekli olup olmadığınızı kendinize bir kez daha sorun. Bu işi sevmek birinci kuraldır. Kendinizi geliştirmenizin yolu bu sayede olacaktır.

 

  İkinci olarak yetenek önemli bir kriterdir. Yetenek her zaman geliştirilebilir bir şey olmasına karşın, yatkınlık dediğimiz durumun içinde olmanız önemlidir. Eliniz yatkın değilse, çok daha fazla zaman kaybedeceğinizi unutmayın. Elinizin yatkın olduğu bir başka beceriniz varsa ona ağırlık verebilirsiniz.

 

  Eğer yeteneğiniz varsa, bu işi seviyorsanız, gerekli programları öğrenmekle işe başlayın. Photoshop, Illustrator, InDesign, Fireworks gibi programları önem sırasına göre dizerek öğrenmeye çalışın.

 

  Programı öğrenmek için ihtiyacınıza göre, gerekirse o programa ait eğitim kitabını, DVD’sini vs. temin edin.

 

  Sürekli pratikler yapın. Gerekirse, bazı çalışmaları karşınıza alıp aynısını yapmaya çalışın.

 

  Tanıdığınız arkadaşlarınıza yardımcı olun, bazen bu durum parayı ikinci planda tutmanızı gerektirebilir. Böylelikle belli bir sayıda referans oluşturun.

 

  Hiçbirşey yapamazsam diye kaygılanmaya gerek yok, çünkü her zaman herkes kısmeti neyse onu karşısında bulur. Rahat olun.

 

  Grafik ve tasarımla ilgili teknolojileri yakından takip edin.

 

  Tasarımcı arkadaşlar edinin. Onların gözünden çalışmalarınız için eleştiri isteyin. Renk, açı, perspektif, gölge kullanımı, yerleşim gibi konularda uzman olanların görüşlerine başvurarak yanlışlarınızı tespit edin.

 

  Yaptığınız çalışmaları sadece tasarımcılarla değil, bunların hitap ettiği veya etmesi gereken kişilerle de paylaşın, görüşlerini alın, geri dönüşlerini not edin, önemseyin. Hepsini yapmak zorunda değilsiniz, ama ciddi bir fikir jimnastiği yapmanıza yararı olacaktır.

 

  Katılma imkanınız olan etkinliklere, eğitimlere ve seminerlere katılın, bu hem bilginizi artırır, hem çevrenizi genişletir.

 

  Katıldığınız etkinliklerde konuşmacı olarak gelen kişilerle bir şekilde temas kurmaya çalışın. O insanlar büyük ihtimalle çok yoğun çalışan kişilerdir, başka bir mecrada karşılaşsanız belki iki saniye bile görüşemeyebilirsiniz. Ancak o etkinlikte yakaladıysanız, tecrübelerinden yararlanmaya çalışın. Hatta onunla yapacağınız kısa bir sohbet, ileride belki bir iş için tekrar karşılaştığınızda önceki görüşmenizi hatırlatmanız durumunda daha sıcak bir netice elde etmenizi sağlayacaktır. En basit haliyle, size biri gelse, “hocam, sizin seminerinize katılmıştım, şu konudan bahsetmiştiniz, sizinle de orada görüşmüştük” demiş olsa, o kişiye daha sempatik yaklaşmaz mısınız?

 

  Çalışmalarınızı Deviantart.com gibi sitelerden yayınlayın. Bu sitelerdeki tasarım gruplarına üye olarak başka çalışmaları inceleyin, yorumlar yapın, dikkatleri çekin, başkalarının da sizin çalışmalarınızı inceleyip kritik yapmasını sağlayın.

 

  Kendi dilinizi çok iyi öğrenin. “Ne işe yarar ki?” demeyin, kendi dilinizi ne kadar iyi bilirseniz, kelime hafızanız ne kadar büyük olursa düşünce kapasiteniz ve hayal gücünüz de o kadar büyük olacaktır.

 

  Mesleki İngilizceyi mutlaka öğrenin. İnternetteki binlerce milyonlarca kaynağın İngilizce olduğunu unutmayın. Kendi dilinizde çözümünü bulamadığınız bir soruna İngilizce kaynaklardan kesinlikle çözüm bulabileceğinizi, dünya genelindeki soru-cevap tarzındaki İngilizce forumlarda cevap alabileceğinizi unutmayın.

 

  Bilgilerinizi mutlaka paylaşın. Bu dünyada hepimiz geçiciyiz. Kimse bilgilerini de mezara götüremez. Kaldı ki, bilgi dünyada paylaşıldıkça artan tek şeydir. İnsanlara yardımcı olun, sorularını cevaplayın, bilmiyorsanız araştırıp öğrenip cevaplayın ve kendinizi geliştirin. Ben en çok başka insanların sorularını cevaplarken öğrendiğimi çok iyi biliyorum.

 

  Hiçbir zaman bilginizle övünmeyin. Kendinizi yeterli bulmayın. Çünkü bilgi ve teknoloji sürekli gelişmektedir. Kibirli insanlar asla mesafe katedemezler.

 

  Hiç kimseyi çalışmalarından dolayı küçümsemeyin, hayallerinden dolayı ezmeyin, kıyasıya eleştirmeyin.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Web Site Arkaplanında Video Oynatma İşlemi Nasıldır? Yazılım Devi Microsoft'tan İnanılmaz Hata!
1 Yorum
  1. Yazar
    Said

    Çok güzel ve faydalı bir makale olmuş elinize sağlık.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.