Responsive Reklam Alanı

Dünyanın-İlk-HDD_emresupcinİyi Akşamlar Arkadaşlar,

Bu akşam biraz farklı olarak sizlere dünya’nın ilk hard diskinden bahsetmek istiyorum. Biliyorum bu makaleyi yazmak için çok geç kaldım aslında ama sizlere ilk zamanlarda dediğim gibi tek başıma anca bu kadar yapabiliyorum 🙂

 

Verilerin kalıcı olarak saklandığı depolama birimine hard disk d,yoruz ve Günümüzde de hard diskler o kadar küçük boyutlara geldi ki, her yeni modeli çıktığında şaşırıp kaldığımız oluyordur kesin.

 

 

Peki İlk Hard Disk Nasıl Olabilir Hiç Düşündünüz mü?


Tahmin edebileceğiniz üzere, ilk üretilen ürünler her zaman normal boyutlarından çok daha büyük, ağır ve maliyetli olmaktadır. İlk üretilen bilgisayar bir oda büyüklüğündeyken aynı şekilde ilk üretilen hard disk de neredeyse bir oda büyüklüğünde.

İlk hard disk, 1956 yılında IBM tarafından üretilmiştir. Ardından da ilk ticari bilgisayarını üretmeye başlamıştır. Bu ürettiği hard diskin;

Modeli: 305 RAMAC, Ağırlığı 1,5 Ton, Kapasitesi: 5 Mb (MegaBayt)

İlk-Harddisk_emresupcin

Ne kadar uçuk geliyor bu rakamlar. 1,5 ton hard disk gördünüz mü, ya da inanabiliyor musunuz böyle bir şey olduğuna. Ayrıca bu kadar büyük, ağır bir hard diskin de sadece 5 mb hafızası var. Evet yanlış görmüyor, duymuyorsunuz. Şu an cebinizde taşıdığınız flash bellek bile 8 Gb iken onun hafızası 5 Mb. Bu 305 RAMAC modeli ise aylık 3.200$’dan 1957 yılında kiralanmıştı. Satış fiyatı ise 160.000$ olan bu üründen 1961 yılına kadar toplamda 1000 adet üretilmiştir. Kargo uçağına dahi zor sığan bu hard disk üretilen ilk hard disktir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Webit Kongresi Küresel Devleri İstanbul'a Davet Ediyor Windows 8 Açılışındaki Parola Nasıl Kaldırılır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.