Responsive Reklam Alanı

Windows-8-Sistem-Geri-Yükleme_emresupcinMutlu Pazarlar sevgili okurlarım,

 

Bu yazımda yine windows 8 işletim sistemini ele alacağım, Kullanımı yeni yeni ilerlese de bazı işlevlerini tam olarak bilmiyoruz. Bu yazımda da bilmemiz gereken bir işlevini anlatmak istiyorum. Windows 8 yüklü bilgisayarlarımızda herhangi bir yazılımsal problemde format atmadan sistem kurtarma konusunda bize yardımcı olacak bu yazımızda Windows 8 ‘de Sistem Geri Yükleme işleminin nasıl olduğunu hep birlikte göreceğiz.
Günlük hayatımızın vazgeçilmez parçaları olan bilgisayarlarımız kimi zaman kötü niyetli yazılımların hedefi olabilmektedir.

 

 

Bu yazılımlar ya dosya transferlerimiz sonucu ya da gizlice bilgisayarımıza bulaşarak bilgisayarımızın işleyişini aksatmaktadır. Bunun yanında yüklediğimiz yazılımlar sistem uyumsuzlukları, eksik optimizasyon gibi sebeplerden ötürü sistemimizin performansını düşürmekte, önemli sistem dosyalarının kaybolmasına sebep olmakta ve bilgisayarımıza ciddi zararlar verebilmektedir.

 

Bu tip durumlarda Windows’un oldukça kullanışlı bir dahili özelliği olan “sistem geri yükleme” özelliğine başvurarak bilgisayarımızı daha önceki haline geri döndürerek zararları telafi edebilir, sistem kurtarma işlemini gerçekleştirebiliriz. İşte bu konuda resimli Windows 8 sistem geri yükleme rehberimiz size adım adım yardımcı olacak.

 
Sistem Geri Yükleme Paneline Erişim

 
Sistem geri yükleme paneline erişebilmek için Metro arayüzünün başlangıç ekranı açıkken hiçbir şeye tıklamadan klavyeden “sistem geri yükleme” yazıyoruz.

 

Sonrasında arama kutusunun hemen altındaki  “Ayarlar” başlığına tıklıyoruz. Bu başlığa tıkladıktan sonra sol tarafta çıkan sonuçlardan “Geri yükleme noktası oluştur” seçeneğini seçiyoruz. Normalde amacımız herhangi bir sistem geri yükleme noktası oluşturmak değil; fakat sistem geri yükleme yapabilmek için bu kısayoldan ulaşacağımız paneli kullanacağız. Windows 8 varsayılan ayarlarında otomatik olarak sistem geri yükleme noktaları oluşturmaktadır.

 

Açılan pencerede “Sistem Geri Yükleme” bölümüne tıklıyoruz ve ilk aşamayı “İleri” tuşuna tıklayarak geçiyoruz. Bu pencerede bize Sistem Geri Yükleme’nin dökümanlarınızı, resimlerinizi veya diğer kişisel verilerinizi etkilemeyeceği, son zamanlarda yüklediğiniz programların veya sürücülerin silinebileceği uyarısı verilmekte.

 

Sistem Geri Yükleme İşlemini Başlatma

 

Karşımıza gelen pencerede  geri yükleme yapabileceğimiz noktalar listelenmekte. Buradaki tarih ve saat bilgilerine dikkat ederek ihtiyacımıza göre seçim yapabiliriz. Liste karşımıza ilk çıktığında en yakın tarihli geri yükleme noktaları listelenecektir. Eğer daha eski tarihli geri yükleme noktalarını da listelemek istersek  “Diğer geri yükleme noktalarını göster” kutucuğunu seçebiliriz. Bu pencerede oldukça kullanışlı bir bölüm de bulunmakta. “Etkilenen Programları Tara” bize yapacağımız sistem geri yükleme işlemi sonucu hangi programların silineceğini göstermekte. Geri yükleme noktası seçimi yaptıktan sonra “Etkilenen Programları Tara” bölüme tıklayabilir ve hangi programların silineceğini veya geri yüklenebileceğini öğrenebiliriz. İşleme başlamadan önce bu kısmı kontrol etmenizi tavsiye etmekteyiz:

 

Bütün kontrolleri yaptıktan sonra “İleri” tuşuna tıklıyoruz ve bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada bizden seçtiğimiz geri yükleme noktasını onaylamamız isteniyor. Bu pencerede yine etkilenecek programları kontrol edebiliriz. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra “Son” tuşuna tıklıyoruz ve karşımıza en son onaylama talebi geliyor:

 

“Evet”e tıkladığımızda artık başladığımız işlemin geri dönüşü olmayacak, bu nedenle açık uygulamaları kapatıp yedeklemelerinizi yapmanızı öneririz. Bu adımdan sonraki süreç biraz uzun sürebilmekte. Dosyalarınız ve programlarınız geri yüklenirken kayıt defteriniz de geri yüklenecek ve bilgisayarınız yeniden başlatılacak.

 

Bu adımdan sonra Windows’unuzun geri yüklendiğini ya da yüklenmediğini masaüstünüzde belirecek mesaj yardımıyla öğrenebilirsiniz. Yaptığınız geri yükleme işlemini geri alabilmeniz de mümkündür; çünkü Windows geri yükleme işlemi öncesi yeni bir sistem geri yükleme noktası oluşturmaktadır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Windows 8 Açılışındaki Parola Nasıl Kaldırılır? Günümüze Kadar Değişen Windows Logoları!
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.