Responsive Reklam Alanı

XML-Türkçe-Karakter-Sorunu_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Extensible Markup Language (Genişletilebilir İşaretleme Dili, kısaca XML), hem insanlar hem bilgi işlem sistemleri tarafından kolayca okunabilecek dokümanlar oluşturmaya yarayan, W3 C tarafından tanımlanmış bir standarttır. Bu özelliği ile veri saklamanın yanında farklı sistemler arasında veri alışverişi yapmaya yarayan bir ara format görevi de görür. SGML’in basitleştirilmiş bir alt kümesidir.

 

 

XML desteği ile yaptığınız Flash’larda çoğu zaman Türkçe karakterlerin yerine garip işaretler çıkar. Bu sorunu çözmek için birkaç kod yeterlidir. Flash ile XML üzerinden veri alıyorsunuz, fakat Türkçe karakterlerde sorun var. Nasıl olur da bu sorundan kurtulurum diyorsanız, XML dosyanızın başına:

 

      1 <?xml version='1.0' encoding='windows-1254' ?>

 

kodunu yazmanız yeterlidir.  Ancak sorun yine çözülmedi ise, sorunu kökten halledecek olan diğer işlem şudur: Aşağıdaki kodu .fla dosyasındaki XML dosyasını çağırdığımız kodların en üst kısmına yazdığınızda işe yaradığını göreceksiniz. Ben şimdiye kadar bu kodları kullanıyorum ve herhangi bir şekilde TR sorunu ile karşılaşmadım.

 

                 1 System.useCodepage = true;

 

BİR BAŞKA YÖNTEM:

Daha önce bir yerlerde şöyle bir yöntemden de bahsediliyordu: Türkçe karakter bulunan bir XML dosyasını Metin Belgesi ile birlikte açıp birinci satırdaki:

 

           1 <?xml version="1.0" encoding="ISO88599"?>

kodu yerine:

 

           1 <?xml version="1.0" encoding="utf8"?>


kodunu yazarak kaydetmeden önce kodlama seçeneği kısmından “unicode” veya “utf8” seçerek kaydetmeniz durumunda sorun hallolacaktır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Adobe Flash'ın Geçmişi? Flash'ta Sağ Tuş Menüsü Nasıl Yapılır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.