Responsive Reklam Alanı

Twitter'a-Giriş-Yöntemleri_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere twitter’a erişim İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kararı doğrultusunda kapatılmıştır. Telekonomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)’in internet sitesinde yapılan sorgulamada, “Bu internet sitesi (twitter.com) hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. maddesi ile görevli)’nin 20/03/2014 tarih ve sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

 

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın, 5651 sayılı kanun ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürüttüğü anımsatıldı.

 

Arkadaşlar burada twitter’a olan engeli tartışmayacağız, şunu belirtmek istiyorum ki Twitter’a giriş için hangi yöntemler kullanacağız ondan bahsedeceğim, Lütfen siyasi içerikli yorum yapmayınız. Mahkeme kararıyla erişime kapatılmasına rağmen hemen herkesin Twitter’a girmesiyle birlikte önce sabah saatlerinde Google’ın DNS’leri engellendi; bu da çare olmayınca akşam saatlerinde IP bazlı engelleme yapıldı. Artık DNS ayarlarıyla ne yaparsanız yapın, Twitter’a giremeyeceksiniz. Ancak elbette Twitter’a girmek için hala yollar var.

 

Twitter’ın yasaklanmasıyla birlikte kullanıcılar çareyi DNS değiştirmekte veya VPN uygulamaları indirmekte buldu. Bu sayede yasaklı olmasına rağmen başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere pek çok siyasi ve elbette milyonlarca kullanıcı herhangi bir sorun yaşamadan tweet atmaya devam etti.

 

Sabah saatlerinde Google’ın 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS’lerine engelleme geldi. Böylece bu DNS’i kullanan pek çok kullanıcı Twitter’a girmeyi başaramadı. Ancak elbette Google DNS dışında pek çok DNS rakamı bulunduğu için bu da kullanıcıların siteye girmesini engellemeye yetmedi.

 

YENİ YÖNTEM BU!
Fakat son olarak Twitter’a IP bazlı engelleme geldi. Peki bu ne demek?

 

İnternet servis sağlayıcıları IP bazlı engelleme yoluna giderek DNS değiştirerek Twitter’a girmeye çalışanların önünü tıkaması demek. Eğer şu dakikalarda DNS’i değiştirmenize rağmen giremiyorsanız, boşuna DNS değiştirmekle uğraşmayın; zira artık DNS yolu ile Twitter’a giriş kapanmış durumda.
IP bazlı engelleme elbette aşılamayacak bir engel değil. Kullanıcılar bunun için VPN servislerini -Hotspot Shield VPN, Onavo, TOR veya Chrome’a eklenti olarak kurulan Zenmate’i- kullanarak Twitter’a girebiliyor.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ KORUMA ALTINA ALIN 1 Dakikada Teklif, 3 Dakikada Poliçe!
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.