Responsive Reklam Alanı

SSL-Sertifikası_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

 

Önceki makalelerimize baktığınız zaman SSL’nin ne olduğunu ve çalışma mantığını göreceksinizdir. Bu makalemde SSL Sertifikasının ne olduğunu ve sertifikanın nasıl alındığını size anlatacağım. SSL Güvenlik Sertifikası ile ziyaretçilerinizin güvenliğini sağlayın. SSL sertifikası web sitelerinde veri güvenliği sağlamak amacıyla kullanılır.

 

 

İnternetin hızla gelişmesi ve e-ticaret hacminin artması ile birlikte alışveriş siteleri başta olmak üzere veri aktarımı gerçekleştirilen tüm sitelerde “güven” problemi yaşanmaktadır.

 

SSL Sertifikası, web site (verici) ile karşı sunucu (alıcı) arasında gerçekleşen veri transfer işlemlerinde, gönderilen verileri şifreleyerek veri güvenliği sağlamaktadır. SSL ile şifrelenmiş veriler sunucunun gücü oranında 256 bit’e kadar  şifrelendiğinden, şifrelenmiş veriler kötü niyetli kişilerin eline geçse bile, son teknoloji yazılımlar ile dahi çözülmesi çok uzun zaman alacaktır. SSL sertifikası %99 oranda güvenlik sağlamaktadır, ancak belirtmekte yarar var; SSL ile gönderilen şifreli veriler şu ana kadar kırılamamıştır.

 

Günümüzde SSL sertifikası sağlayan bir çok marka var, fiyatlar da markanın prestiji ve fiyat politikası oranında değişiklik gösteriyor. Fakat tüm SSL sertifikaları aynı mantık ile çalışmaktadır, bir SSL diğer SSL’e göre daha güvenli değildir.

 

Piyasada “yeşil adres çubuklu” ve “mavi adres çubuklu” diye tabir edilen SSL sertifikaları bulunmaktadır. Yeşil adres çubuklu olan, “gelişmiş doğrulama” özelliği ile ön plana çıkıyor, bu özellik sayesinde adres çubuğunda firma ünvanı yer alıyor. Bu, güvenlik açısından değil ama prestij açısından siteye katkı sağlıyor. Mavi adres çubuklu olan ssl sertifikalarında gelişmiş doğrulama özelliği olmadığından, adres çubuğunda firma ünvanı bulunmaz ama diğer ssl sertifikaları ile aynı işlevi görür.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Türkiye İnternette, Pekii İnternet Ne Halde? Türkiye'yi Hedef Alan Tinba Virüsü Nedir?
Benzer Yazılar
1 Yorum
  1. Yazar
    Eser

    Teşekkürler..

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.