Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

Bir işletim sistemine grafik ortamda hükmedebilirsiniz. Günlük hayatta gerekli basit bilgisayar işlerinin çoğunu grafik ortamda halletmeniz mümkündür. Fakat bilgisayar alanında çalışan biri için her zaman basit gündelik işler yoktur. Zaman zaman bir ağı veya bir sistemi kurmanız gerekecek ya da bilgisayarda kaybolan önemli bir verinin peşine düşmek zorunda kalacaksınız. Bu işlemler bazen yapılması uzun süren, bir sürü komutun ardarda girilmesini gerektiren işlemler olabilir. İlk öğrenme faaliyetinde, açık kaynak işletim sisteminin temel komutlarından bahsedeceğiz. Bu komutları nasıl kullanacağınızı ve gerektiğinde nasıl kabuk programı yazabileceğinizi öğrenecek, böylece tek bir komutla, birçok komutun işlevini yerine getirebileceksiniz.

 

Kabuk (Shell)

İşletim sistemlerinde kullanıcı ile bilgisayar donanımı arasında genel olarak 3 katmandan söz edilebilir. Aşağıdaki şekilde görülen bu katmanlar; kabuk, sistem çağrıları ve çekirdek olarak adlandırılır.

 

İşletim-Sistemi-Katmanları_emresupcin

 

Kabuk (shell), kullanıcı ile işletim sistemi çekirdeği arasında bir ara birimdir. Kullanıcı tarafından verilen komutları algılar, yorumlar ve sistem çağrıları yardımıyla çekirdeğe iletir. Çekirdek ise bilgisayar donanımıyla doğrudan etkileşen ve işletim sistemi işlevlerini gerçekleştiren kısımdır. Kabuk, işletim sisteminin kullanıcıya görünen yüzüdür. Birçok kaynakta “komut yorumlayıcısı” olarak da adlandırılmaktadır. Bilgisayar açıldıktan bir süre sonra komut satırı (prompt) görüntülenir. Kullanıcı tarafından komut satırına girilen komutlar, bilgisayar tarafından işleme konulur. İşte bu noktada kabuk olarak adlandırılan program devreye girer. Öncelikle komutun geçerliliğini inceler, kullanıcının ne yapmak istediğini çözümler ve bu iş için gerekli programları belleğe
yükler.

 

Kabuk Programı

Kabuk programı, kullanıcı ile işletim sisteminin çekirdeği arasında bağlantı kuran, köprü kuran program olarak adlandırılabilir. MS-DOS işletim sisteminde kabuk olarak command.com kullanılır. DOS işletim sisteminin aksine, Unix’te geliştirilmiş birçok kabuk programı vardır. Bu programlar aşağıda belirttiğim tabloda listelenmiştir.
 
Kabuk-Programları_emresupcin
 
Linux sistemlere erişildiğinde kullanıcı adı ve şifre bilgileri girildikten sonra sistem tarafından ilk olarak kullanıcının kabuk programı çalıştırılır. Kabuk programı, girilen komutları algılayan ve işleyen temel programdır. Kullanıcı hesabı açılırken kullanıcının hangi kabuk programını kullanacağı sistem yöneticisi tarafından belirlenir ve etc/passwd dosyasında bu bilgi tutulur. Kullanıcı sisteme bağlandığında kullanıcı bilgileri okunurken çalıştıracağı kabuk program bilgisi de okunur ve çalıştırılır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Girne Amerikan Üniversitesi ile Kıbrıs’ı Kazan, Kıbrıs ve İngiltere’de oku! Açık Kaynak İşletim Sisteminde Temel Kullanıcı ve Grup İşlemleri
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.