Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,
Bu yazımda siz sevgili okurlara C Class IP’den bahsetmek istiyorum. SEO yada backlink ile ilgilendiyseniz muhtemelen C Class IP terimini sık sık duymuş olabilirsiniz. Ip adresleri A, b, c, d, e olmak üzere 5 adet gruba ayrılır. Bunlardan en önemlileri A ve B class Ip’ler olsa da maaliyetleri pahalı olduğundan dolayı pek fazla tercih edilmezler. Ancak Google’da sıralama açısından çok büyük rekabetler içerisine giren firmaların tercihi mutlaka A ve B Class Ip’ler olmalıdır. Ancak daha ufak çaplı rekabetler peşinde olan ve Google açısından değer görmesine rağmen fiyatları makul seviyelerde olan C Class Ip’ler Webmasterlar tarafından daha çok tercih edilmektedir.
C-Class-IP-Nedir_emresupcin
Örneğin bir IP Adresi Düşünelim : 93.168.86.41
Bu IP Adresini gruplara ayıralım 1.Kısım/2. Kısım/3. Kısım/ 4. Kısım diyelim. İşte bu durumda 3. Kısım olarak yer alan yani “83” olan kısım bizim C Class Ip çözümlememiz için önemli olan bölümdür. Başka bir örnek olarak IP adresi verelim örneğin: 55.288.81.58 Burada 3. kısım aynı olduğundan dolayı örneklerdeki IP Adresleri aynı C Class Ip’ye sahiptir. Ancak 93.168.86.41 gibi bir örnek verdiğimizde buradaki 3. Kısım farklı olduğundan dolayı 2 örnek farklı C Class Ip’lere sahiptir diyebiliriz.
 
C Class Ip Neden Önemlidir ?
 
Öncelikle neden bu kadar masrafa girelim, uğraşalım, hostinglerimizi değiştirelim derseniz tek cevabı var ” Google İçin “. Bildiğiniz gibi Google sitelerin aramalardaki sıralamalarını SEO kurallarına göre sıralıyor. Aynı zamanda da bu kaliteyi ayakta tutabilmek ve herhangi bir hileye yer vermemek için bu kurallarda değişiklikler yapıyor güncellemeler getiriyor. Biz sıralamalarda ilerlemek için backlink alıyoruz, bulmaya çalışıyoruz veya kendi sitelerimizde backlink ağı oluşturmaya çalışıyoruz.
 
Bu durumda işte IP adresleriniz ne kadar farklı olursa bu sizin için çok daha büyük avantaj. Yani C Class Ip’lerinizin bile aynı olduğu 100lerce backlink yerine A veya B Class farklı Ip’lerden alınan 5 link belki de sizi daha iyi yere getirecektir. Ancak A ve B Class Ip maaliyeti fazla olduğu için webmasterlar Seo Hostinglerdeki C Class Ip’lerden satın alıp rahatça bir ağ oluşturuyor ve daha doğru SEO işlemleri yapmış oluyor.
 
C Class IP’nin Avantajları Nelerdir?
 
A Class IP’ler 127 network başına 16 milyon hosta izin vermektedir. B class IP’ler 16000 network başına 65.000 hosta imkan vermektedir. C class IP’ler ise 2 milyon network başına 254 hosta imkan tanımaktadır. Görüldüğü üzere daha çok küçük ve orta boyutlu işletmeler için uygun olan C class IP’ler,gerçekten ekonomik bir çözüm yolu. Ekonomiktir, yaygın olarak bulunabilir. Birden çok C Class IP satın almak cazip fiyatlarla mümkün olduğundan, bunlardan birbirlerine çaprazlamalarla backlink vermek suretiyle büyük bir link ağı kurabilmek mümkündür. Bu da oldukça etkili bir SEO çalışmasıdır, ki hali hazırda bir çok webmaster bu yolu tercih etmektedir.
 
C Class’ın SEO açısından önemini ifade ederken,IP’de yer alan numaraların aslında IP’nin bulunduğu yeri belli eden işaretler olduğunu da hesaba katmak gerekiyor. 94.199.206.48 şeklinde bir IP numarasını örnek verecek olursak; 94 kısmı hangi sitenin veya kullanıcının bulunduğu ili, 199 olan kısım bulunduğu ilçeyi, 206 kısmı mahalleyi, 48 de bulunduğu sokağı temsil eder. SEO çalışmalarında organik olmak çok büyük önem arz ettiği için C Class IP’ler her sitenin farklı bir kullanıcı tarafından yönetildiği izlenimini oluşturur.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Döngü Deyimleri Nelerdir? Webmail Nedir ?
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.