Responsive Reklam Alanı

Değerli okurlar,

Milli Eğitim Bakanlığının bazı okullara dağıtmış olduğu ve amaçlanan eğitim ve öğretime biraz daha katkı sağlayarak teknoloji yönünde ilerleme hedeflenmişti. Tabletlerin sisteminde sadece ders ile alakalı içerik olduğundan sosyal medya’da gezmek, film ve video izlemek, müzik dinlemek kısıtlı olarak teslim edildi. Zaten eğitim olarak amaçlanan sistemlerde de bunların kısıtsız olması düşünülemez. Lafı da fazla uzatmak istemiyorum ama root yapma işleminde şunu da göz önüne alarak işlem yapın. Cihazınızı rootlayıp özgürce kullanıma açtığınızda MEB ile alakalı bir cihaz olmaktan çıkacak ancak cihazınızda yazılımsal ve donanımsal gibi hatalarda cihazınız garanti kapsamına girmeyeceğinden tüm sorumluluk cihazı kullanan öğrenciye ait olacaktır. (Yazılan makale bilgilendirme amaçlıdır, tablette doğabilecek sıkıntılarda sorumluluk kabul etmiyoruz.)

General-Mobile-Tablet-Root-Atma_emresupcin

General Mobile e-tab 4 cihazlar için internette çoğu forum sitelerinde bilgi var elbette ama benim rastladığım bir sitede arkadaş güzelce anlatmış ve video olarak ta anlattığı makalenin uygulamasını da yapmış. Benim anlattığım bilgilere istinaden de arkadaşımızdan biraz faydalandım. Emeksiz yemek olmadığı için kaynağımız olan arkadaşımız Melih Özdamar ‘dır. (melihozdamar.net sitesini de ziyaret edebilirsiniz.)

İşlemlere başlamadan önce tabletinizin şarjı en fazla %15 olmalıdır. Nedenini bir sonraki adımlarda belirteceğim. Öncelikle tabletinizin ses kısma ve power tuşuna basarak General Mobile ekranının gelmesini bekleyin. Bu ekran geldiğinde parmaklarınızı tuşlardan çekin. Karşınıza 3 maddelik bir ekran gelecektir. Bu ekranda hareket etmek için ses kısma – açma tuşlarını ve seçtiğiniz maddeyi onaylamak içinde power tuşunu kullanacaksınız. Bu ekranda seçmeniz gereken madde ortada yer alan Wipe Data Factory Reset ‘i seçip açılan ekranda Yes olan olan maddeyi seçerek devam edeceksiniz.

Buraya kadar herşey tamam ancak silme işlemi bittiğinde tablet otomatik olarak yeniden başlamamalı ve eğer yeniden başlayıp General Mobile yazısı yazıyorsa yukarıda işlemi tekrar deneyeceksiniz. (Not: Bu işlemi 5 – 10 defa deneyebilirsiniz.) Formatlama işlemi bitince Reboot System Now yazısına tıklayabilirsiniz. Buraya kadar herşeyi eksiksiz yaptığınızdan da emin olun.

Tabletinizin şarjının en fazla %15 olmasını söylemiştik nedeni ise şu; Reboot System Now dediğinizde tablet açılacak ancak çok seri olarak davranıp gelen yetersiz pil uyarısında Pil Kullanımını tıklayabilmeniz gerekiyor. Eğer tıklama işlemini yapamadıysanız yukarıda ki işlemleri en baştan tekrarlamanız gerekiyor. (Not: Bu kısım biraz can sıkıcı olsa da uzun uğraştan sonra verimli sonucu alacaksınız.)

Herşey yolunda gitti ve seri de davrandınız Pil Kullanımı’nı seçmeyi başardınız. Karşınıza gelen ekranda en altta yer alan Tablet Hakkında bölümüne gelerek Derleme Numarası yere hızlı bir şekilde 5 – 15 defa basarak Geliştirici Seçeneklerini ortaya çıkarmanız gerekecektir. Buradan da USB Hata Modu Ayıklayıcıyı da açtıktan sonra USB kablo ile tabletinizi bilgisayarınıza bağlayacaksınız.

Bu yapacağınız işlemde bigisayarınızda Mobogenie 2.2 programının yüklü olması gerekiyor. İnternetten indirip yükleyebilirsiniz. Mobogenie programını da çalıştırabilmeniz için bilgisayarınızda yer alan virüs programlarını işlemler bitinceye kadar devre dışı bırakmanız lazım. Programı kurup tableti de program tanıtıktan sonra karşınıza gelen pencerede Oneclick Root’u seçip download’ın olmasını bekleyeceksiniz ve yine karşınıza gelen pencereden Root Now diyerek devam edeceksiniz. Root Successful uyarısını aldıysanız başarılı olarak bu adımı gerçekleştirdiniz demektir. (uyarı penceresini kapatabilirsiniz)

Bu işlemden sonra da yine Mobogenie üzerinde yer alan Oneclick Root ‘un yanında yer alan Uninstall Stock Apps kısmına tıklayın. Gelen listede kaldırmanız gerekenler; Cihaz yönetimi/MDM (İkisinden biri vardır), Eba SSO, GÜNCELLEYİCİ, MPTP, MPTM TEST, POLİCİLY DEALER gibi programlardır. Kaldırma işlemi de şöyle; Kaldırmanız gereken programın başında ki kutuyu işaretleyip sağ tarata bulunan çöp kutusuna basacaksınız. (O kadar da zor değilmiş demi 🙂 ) Programları kaldırdığınızdan da emin olun ve Kaldırma işlemleri de bittikten sonra tabletinizi yeniden başlatmanız gerekiyor. Tablet açıldığında MDM aktivasyonu istemeyecektir yani normal tablet gibi ayarlamalarını yapıp kullanabilirsiniz.

Arkadaşlar makalemize başlamadan önce de söylediğim gibi bu işlemi yapan kişi bütün sorumluluğu kabul etmiş olacaktır. Benim sizlere tavsiyem; Okulun verdiği bu tabletleri okul bitene kadar kendi sisteminde kullanmanız ve garanti durumlarında mağdur olmamanız. Ama yine de karar siz sevgili takipçilerin…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Mozilla Firefox’ta Çerezler Nasıl Silinir? Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır!
1 Yorum
  1. Yazar

    Ben denedim olmadı açıldığında benden kullanıcı adı ve şifre istiyor ben bunları bilmiyorum ne yapmalıyım lütfen biri bana yardımcı olabilirmi?

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.